Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Името е с тракийски корени и означава "градът зад планината"

Згориград- селото, в което уважават зетьовете, снахите и греяната ракия

Днес казваме "Добро утро!" на кмета и жителите на врачанското село Згориград. Намира се близо до Враца, в полите на страховити скали- проходът "Вратцата"- едно от най-забележителните природни творения тук. Не случайно името на село Згориград е с тракийски корени и означава "градът зад планината".

В наши дни надвесените над селото скали привличат алпинисти, любители на природата и фотографи. В околностите има маршрути за катерене и 14 туристически пътеки.
Самото село също има какво да покаже. Къщите му са накацали на двата бряга на река Лева, чиито серпентини се вият сред красива долина.


Според кмета на Згориград, Асен Петров, селото е оазис на спокойствието. Прекрасната природа, чистият въздух, гостоприемните му жители и липсата на кражби способстват за това. Не случайно много врачани и софиянци вече са си купили имоти тук. Най-голямата забележителност на селото е храмът "Св. Троица", изграден с дарения на стотици вярващи и превърнал се в емблема на Згориград. 



"Селото е изходен пункт и за пещерата "Леденика", хижа "Пършевица" и "Боров камък". Уникалният скален масив "Вратцата" е висок над 700 м и с отвесни скали 450 м привлича много любители на алпинизма както от страната, така и от чужбина.


Згориград е единственото място в областта със 100 % чисти етнически българи. Датира още от тракийско време, когато били открити и първите рудници тук. За това свидетелстват намерените тук бронзови инструменти и монети.

Основното занимание на местните жители в миналото било рударството. В по-късни времена тази мина, наречена "Медна планина", започнала да се обработва и от римляните. Така че, Згориград е още от времето на траките и римляните..."-
казва кметът Асен Петров.






Постепенно името на мина "Медна планина" избледняло и се появил рудник "Плакалница”, а по-късно и флотационната фабрика към него. Именно те са свързани с една от най-тъжните истории- трагедията от 1 май 1966 година.


"В 11:25 часа на този ден се скъсва хвостохранилището и по коритото на река Лева се стичат тонове вода, кал и изкоренени дървета. Отнасят около 50-60 къщи, жертвите са 36. Това е едно от най-големите бедствия в този край. То е заради немарливостта на тогавашното ръководство на рудника и по-късно то си понесе наказанието - всички виновни бяха вкарани в затвора... По това време някъде около 90 % от местните жители работеха в мината."



Селото е известно и с провеждащите се тук Празник на згориградските снахи, Фестивал на заврените згориградски зетьове и Фестивал на греяната ракия и сланината, разказва секретарят на местното читалище Цеца Кръстева.   

В селото имат и правилник за заврените зетьове, две от правилата на който гласят: 

Завреният зет е длъжен да събува обувките си така, че винаги носовете им да сочат навън; Завреният зет е длъжен да дава до стотинка заплатата на жена си в присъствието на майка й не по-късно от 4 часа след получаването й... 


"Опитваме се да поддържаме тези традиции, но в последно време не само заради коронавируса, но и заради финансови проблеми все по-рядко имаме възможност да ги реализираме", обяснява Кръстева и допълва, че селото се слави и с други обичаи от едно време. За това, как едно време се е правела згориградската сватба разказва 72-годишната Цонка Митова:


"Сватбите едно време се правеха през зимата, защото лятно време всичко беше по къра. В неделя правеха сватбата, а в понеделник - "поврътки", когато се отива в дома на булката. Там също се прави сватба и се дават дарове. За нас, децата, това беше много интересно. На сватбата се подреждаше една голяма софра насред двора, независимо дали вали сняг или не. Тогава не се правеха навеси или други сушини. И на масата се слагаше овче месо и задължително чорба. Кюфтета и кебапчета нямаше. А и паници нямаше пред всеки- слагаха се на по няколко души. По-чевръстите, повече си хапваха..."


Целите интервюта и подробности за живота в Згориград- в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00