Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адекватни ли са антикризисните мерки?

Снимка: Радио ВИДИН

В началото на пандемията от COVID-19 анализаторите предрекоха тежка икономическа криза. Спадът на Брутния вътрешен продукт в България през второто тримесечие е 10%. В края на юли правителството обяви пакет от социално-икономически мерки за близо 1,2 млрд. лв., който да подпомогне икономиката и засегнатите от пандемията работници. 

Вчера стана ясно, че една от най-популярните мерки- 60/40 за запазване на заетостта, ще бъде удължена до края на годината. От бизнеса и синдикатите настояват тя да продължи да действа и след 1-ви януари догодина. В доклад на социалния министър Деница Сачева се посочва, че най-голям е делът на освободените от туризма, хотелиерството и ресторантьорството- 30% от всички новорегистрирани безработни след въвеждането на извънредното положение. Заради това мярката приоритетно е насочена към заетите в тази сфера. Сега се разширява обхватът й и с дейност транспорт. Президентът на Конфедерация на труда „Подкрепа“ Димитър Манолов припомни, че благодарение на мярката 60/40 досега са съхранени близо 300 000 работни места.

В същото време Европейският съюз опитва да осигури 750 милиарда евро от различни източници за справяне с икономическата криза през следващите години.


"Трябва да отчетем, че тези пари, които отпуска Европейската комисия, не са под формата на грант, а са под формата на заем, т.е. макар и нисколихвен, макар и изгоден, все пак това е заем. Предполагам, че правителството ще използва този инструмент, само ако се "види натясно". Това, което не се артикулира в нашето обществено пространство, е, че всички мерки, които досега правителството направи и ги сложи под етикета "антикризисни" всъщност бяха финансирани с парите на ЕС. Големите страхове от март-април вече са донякъде преодолени и нещата могат да бъдат прогнозирани до по-голяма степен. Очаквам, ако няма до края на годината по-сериозна епидемична вълна, още в края на тази година да видим първите признаци на възстановяване", очаква икономистът от Видин доц. Владимир Ценков, преподавател в Югозападния университет в Благоевград.

Бизнесът в област Видин вече се възползва от средствата на ЕС за безвъзмездна помощ за преодоляване на последиците от коронавируса. До момента 108 местни фирми са одобрени за финансиране по процедурата за безвъзмездна помощ за преодоляване на последиците от коронавируса. Те общо ще получат близо 900 000 лева.

"По-голямата част от фирмите, които са получили подкрепа по настоящата процедура, са основно от секторите на търговията, туризма, строителството, но и от денталната медицина, както и хотелиерския бранш. Основно условие и изискване, което беше поставил управляващият орган, е да имат спад в продажбите от минимум 20%. Нашият екип съдейства на доста от местните микро и малки предприятия по кандидатстването и подаването на приложенията към системата ИСУН, защото повечето от тези фирми нямат опит с европроекти", обясни управителят на Областния информационен център Мариела Савкова.



Предстои отварянето и на нови процедури за подпомагане на бизнеса в условията на криза.

"От същата програма ще се финасират още две процедури. Първата е насочена към микро, малки и средни предприятия, които са регистрирани по закона за туризма или т.нар. туроператорски фирми и туристически агенти. Индикативният бюджет на тази процедура е 10 млн. лева. Втората процедура е подкрепа за микро, малки и средни предприятия, които извършват автобусни превози. Тук ще се отпускат до 450 000 лева. Индикативният бюджет е 30 млн. лева. Прави впечатление, че повечето процедури, които се финансират във връзка с преодоляването на икономическите последствия от пандемията, се финансират с европейски средства. Ние, като звено, което предоставя информация за всички възможности за финансиране от европейските и международните програми в нашия регион, все повече и повече установяваме, че има потребност от свежи средства за нашия бизнес още повече, че икономическата ситуация при нас е такава, че без помощта на европейското финансиране, процесът на икономическо развитие ще бъде още по-бавен."


В реалната икономика единствената мярка, която е свършила работа, е именно тази за микро и малки предприятия, както и мораториумът върху главниците по кредитите, смята председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев:

"Ако го няма този мораториум, другата седмица тези всички кредити отиват в просрочие. Тогава ще разберем какво е криза. Общата сума на действащите до момента мерки в България от 600 млн. лева е едва половин процент от БВП. Страните, които се справят най-добре с кризата отделиха 5 до 10%, за България това са около 6 до 11 млрд."

Според председателя на извънпарламентарната партия "Възраждане" Костадин Костадинов, мерките на правителството срещу коронакризата не са адекватни, той съзира и конспиративност в случващото се в момента в света:

"Абсолютно неадекватни и вредни. Такива са и мерките, които се предприемат в световен мащаб. Цялата истерия около т.нар. коронавирус представлява една много необяснима загадка. В България се внушава усещане за безизходица, има пропаганда от страна на управляващите в посока да изплашат хората. Всички тези мерки, които се въвеждат в страната, реално погледнато става въпрос за нещо, което трудно може да му се намери обяснение в момента, но силно се надявам следващите месеци да стане ясно..."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45