Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Справят ли се с коронакризата бизнесът и работещите в Северозапада

Снимка: Радио Видин

Кризата, причинена от коронавируса постави редица въпросителни и затруднения пред обществото и работещите хора, които осигуряват прехраната на семействата си и продължават да внасят своите осигурителни вноски. Туристическия бранш пострада сериозно, засегната бе и търговията. Много работещи дори останаха без препитание и по този начин семействата им останаха без приходи. Представители на частния сектор бяха принудени дори да затворят бизнеса си. Как се справят на прага на зимния сезон работещите в Северозапада? Преди дни общинският съветник от Вършец Жоро Найденов написа в социалната мрежа Фейсбук, цитирам: "Скъпи съграждани, от няколко дни виждам нещо, което ме притеснява и ме накара да напиша този пост. Виждам, че хората в града са изключително напрегнати и притеснени. Наемателите и персонала на магазини и заведения са обезсърчени и отчаяни. Собствениците на търговските обекти, които си работят в тях, също се чудят как да продължат, като няма клиенти, няма оборот, няма работа. За по- големите бизнесмени незнам, нямам наблюдение, но мисля, че при тях е още по- зле. Дано чувството ми ме лъже. Дано не съм прав. Дано излишно се вживявам в чужди проблеми." Потърсихме авторът на коментара Жоро Найденов, общински съветник и администратор на Фейсбук групата "Аз обичам Вършец":

"Моята работа е да контактувам с местните хора- бизнес, обикновени хора работници и всякакви мои съграждани. За съжаление забелязвам, че преди да дойде зимата нещата отиват на много зле в социална и финансова позиция, защото за бизнесът във Вършец, колкото и "голям" да е той, тази зима ще бъде много трудна, тъй като още от днес виждам как хората се замислят как ще оцелеят през следващия месец. Клиентите са местни хора, които за съжаление не са финансово стабилни, почиващите ги няма никакви- каквото беше, беше до края на август. Малко и през септември хотелите бяха пълни, но като цяло за мен градът е толкова обеднял, че не виждам зимата как ще оцелеят."- каза общинският съветник от Вършец Жоро Найденов, според когото изходът от ситуацията е помощ от държавата.

Какво казват представителите на частния бизнес от Северозападна България? Ще успеят ли да запазят бизнеса си и работните места на своя персонал в условията на извънредната ситуация, при която живеем през 2020 година- разговаряхме с Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Във фирмата нещата вървяха и вървят добре. Не съм усетил кризата, защото фирмата работи за немския пазар и там, независимо от всичките усложнения, които на моменти бяха даже и по- сериозни от тези в България, продължиха да работят. Не съм прибягвал до съкращения и няма съкращения във фирмата, продължаваме да работим." Защо работещите в Северозападна България отново са изправени пред поредното изпитание, този път търсейки работа в условията на коронакризата- това попитахме още Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Цялостната система е малко объркана и след време това ще се усети, защото административният апарат в цялата страна е изключително тежък  и изисква невероятен ресурс всеки месец. Трябва да се отиде към съкращения, но доколкото виждам никой няма желание да отиде към електронното правителство, което би освободило много зает контингент от администрацията."- поясни Пламен Каменов.

Потърсихме мнение и от Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата. Според него във Видин нещата са малко по- различни:

"С нашите членове не сме коментирали нещо подобно, разбира се в случая става въпрос за Вършец, който е туристическо населено място, изключително зависещо от посетителите и туристите. Нещата в това отношение са относителни на различните места. В производството също от всички, с които сме говорили, няма такъв, който да е уволнил или освободил хора, което означава, че кризата не е засегнала чак до такава степен поне град като Видин."- подчерта Красимир Кирилов.

Попитахме видинчани работят ли и как се справят със семейните си бюджети в условията на криза и в анкета:

"Работещите, които са на бюджет са добре, а частния бизнес- то тук няма частен бизнес по принцип в нашия край. Тук малки имаме една предимство, което може би не е малко. Ние сме в такъв район, в който хората имат села или вилни места и по някакъв начин се задоволяват- лозенце, ракийка, винце, кокошчица, сиренце и може би това спасява донякъде положението."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03