Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със златни букви в историята на Ново село остават Илия Попов и Софрони Ангелоев


Читалищното настоятелство на новоселското читалище "Земеделец 1874" събира средства чрез дарителска кампания  за възстановяването на паметната плоча на Илия Попов и Софрони Ангелоев.

Видните местни просветители остават в историята на Ново село с енергичната си дейност, разказа секретарят на институцията Любка Ангелова.

"Това са двама човека, с изключителна заслуга, особено архитект Попов - човекът, направил две сгради в Ново село. Това са читалището и часовниката кулата. Той дарява проекта за сградата на читалището и богатата си лична библиотека. Също така мраморните площи с изписаните имена на убитите във войната местни. Софрони Ангелоев е дългогодишен диригент, секретар на читалището, ръководител, театрален постановчик, отдал 50 години за читалището. Той е бил огромен ентусиаст, работещ за съхраняване на автентичността".

Архитект Илия Попов е роден през 1875 година в семейството на свещенниа, който открива първото частно училище в дома си. Завършва архитектура в Щутгарт, след което започва работа в проектантското бюро на видинския архитект Коста Николов. Заедно проектират изграждането на църквата "Св. Николай" във Видин и сградите на минната дирекция и общината в Перник.  Самостоятелно проектира мавзолея на първият български екзарх Антим I, който се намира до църквата "Св. Николай"
във Видин

Съвместно с други архитекти проектират сградата на Министерството на земеделието, емблематична сграда в София, а от 1920 до 1927, като нейното строителство се ръководи от арх. Илия Попов.

В родното му село по негови проекти са изградени и няколко къщи.
Ново село, читалище Земеделец 1874, юбилей
Инициативата за възстановяване на гранитните плочи е на настоятелството на читалището.

"На 30 юни гранитната плоча падна. Тези двама човека заслужават заради обществената си дейност. Самият паметник беше корозирал от времето. Ще бъде захваната по-стабилно, на винтове. Тази история ще остане за поколенията. Необходими са около 2 хиляди лева".

Житейският път на Софрони Ангелов продължава от 16 декември 1924 година до 27 май 2005.

Баща му е учител, самодеен театрал, читалищен деец и председател на местното читалище „Земеделец“, а майка му е сред основателките и активистките на женското дружество в селото. Завършва основното си образование в с. Ново село, а средно във Видинската гимназия. 

През 1945 година създава и ръководи смесен хор към читалище "Земеделец". През 1950 г. завършва висшето си образование в Стопанския факултет на Софийския университет, специалност "Икономика", след което  записва и завършва Теоретичния факултет на Българската държавна консерватория, специалност "Хорово дирижиране". 

През периода 1951 - 1963 година е на работа в читалището като книговодител, диригент, секретар, театрален режисьор и главен художествен ръководител на редица самодейни формирования - смесен хор за школувано пеене, битова група, с която издирва, записва и нотира десетки автентични новоселски народни песни. Смесеният хор е първият български селски певчески състав, удостоен със златен медал и лауреатски звания на републикански фестивал за художествена самодейност. Благодарение и на неговата многостранна дейност през 1961 г. читалището е наградено с орден "Кирил и Методий" I-ва степен.

От 1973 до 1975 гoдина е директор на Дирекция „Музика“-Видин и на Държавна филхармония - Видин. През периода 1975 - 1977 г. е музикален педагог на Видинския представителен хор "Боян Чонос", който през 1976 г. печели златен медал на Международния хоров фестивал в град Ланголен, Великобритания. 

В началото на 80те се завръща в Ново село, където е избран за председател на читалище „Земеделец“ и главен художествен ръководител на самодейните му състави. Пенсионира се през 1985 г. и е удостоен със званието Почетен председател на читалището, като продължава активната си творческа и обществено полезна дейност.

Софрони Ангелоев е носител на орден "Кирил и Методий"- III-та, II-ра и I-ва степен за цялостната му дейност в сферата на културата и музикалното изкуство и е носител на множество отличия и медали с регионален и национален характер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00