Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със златни букви в историята на Ново село остават Илия Попов и Софрони Ангелоев


Читалищното настоятелство на новоселското читалище "Земеделец 1874" събира средства чрез дарителска кампания  за възстановяването на паметната плоча на Илия Попов и Софрони Ангелоев.

Видните местни просветители остават в историята на Ново село с енергичната си дейност, разказа секретарят на институцията Любка Ангелова.

"Това са двама човека, с изключителна заслуга, особено архитект Попов - човекът, направил две сгради в Ново село. Това са читалището и часовниката кулата. Той дарява проекта за сградата на читалището и богатата си лична библиотека. Също така мраморните площи с изписаните имена на убитите във войната местни. Софрони Ангелоев е дългогодишен диригент, секретар на читалището, ръководител, театрален постановчик, отдал 50 години за читалището. Той е бил огромен ентусиаст, работещ за съхраняване на автентичността".

Архитект Илия Попов е роден през 1875 година в семейството на свещенниа, който открива първото частно училище в дома си. Завършва архитектура в Щутгарт, след което започва работа в проектантското бюро на видинския архитект Коста Николов. Заедно проектират изграждането на църквата "Св. Николай" във Видин и сградите на минната дирекция и общината в Перник.  Самостоятелно проектира мавзолея на първият български екзарх Антим I, който се намира до църквата "Св. Николай"
във Видин

Съвместно с други архитекти проектират сградата на Министерството на земеделието, емблематична сграда в София, а от 1920 до 1927, като нейното строителство се ръководи от арх. Илия Попов.

В родното му село по негови проекти са изградени и няколко къщи.
Ново село, читалище Земеделец 1874, юбилей
Инициативата за възстановяване на гранитните плочи е на настоятелството на читалището.

"На 30 юни гранитната плоча падна. Тези двама човека заслужават заради обществената си дейност. Самият паметник беше корозирал от времето. Ще бъде захваната по-стабилно, на винтове. Тази история ще остане за поколенията. Необходими са около 2 хиляди лева".

Житейският път на Софрони Ангелов продължава от 16 декември 1924 година до 27 май 2005.

Баща му е учител, самодеен театрал, читалищен деец и председател на местното читалище „Земеделец“, а майка му е сред основателките и активистките на женското дружество в селото. Завършва основното си образование в с. Ново село, а средно във Видинската гимназия. 

През 1945 година създава и ръководи смесен хор към читалище "Земеделец". През 1950 г. завършва висшето си образование в Стопанския факултет на Софийския университет, специалност "Икономика", след което  записва и завършва Теоретичния факултет на Българската държавна консерватория, специалност "Хорово дирижиране". 

През периода 1951 - 1963 година е на работа в читалището като книговодител, диригент, секретар, театрален режисьор и главен художествен ръководител на редица самодейни формирования - смесен хор за школувано пеене, битова група, с която издирва, записва и нотира десетки автентични новоселски народни песни. Смесеният хор е първият български селски певчески състав, удостоен със златен медал и лауреатски звания на републикански фестивал за художествена самодейност. Благодарение и на неговата многостранна дейност през 1961 г. читалището е наградено с орден "Кирил и Методий" I-ва степен.

От 1973 до 1975 гoдина е директор на Дирекция „Музика“-Видин и на Държавна филхармония - Видин. През периода 1975 - 1977 г. е музикален педагог на Видинския представителен хор "Боян Чонос", който през 1976 г. печели златен медал на Международния хоров фестивал в град Ланголен, Великобритания. 

В началото на 80те се завръща в Ново село, където е избран за председател на читалище „Земеделец“ и главен художествен ръководител на самодейните му състави. Пенсионира се през 1985 г. и е удостоен със званието Почетен председател на читалището, като продължава активната си творческа и обществено полезна дейност.

Софрони Ангелоев е носител на орден "Кирил и Методий"- III-та, II-ра и I-ва степен за цялостната му дейност в сферата на културата и музикалното изкуство и е носител на множество отличия и медали с регионален и национален характер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28