Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със златни букви в историята на Ново село остават Илия Попов и Софрони Ангелоев


Читалищното настоятелство на новоселското читалище "Земеделец 1874" събира средства чрез дарителска кампания  за възстановяването на паметната плоча на Илия Попов и Софрони Ангелоев.

Видните местни просветители остават в историята на Ново село с енергичната си дейност, разказа секретарят на институцията Любка Ангелова.

"Това са двама човека, с изключителна заслуга, особено архитект Попов - човекът, направил две сгради в Ново село. Това са читалището и часовниката кулата. Той дарява проекта за сградата на читалището и богатата си лична библиотека. Също така мраморните площи с изписаните имена на убитите във войната местни. Софрони Ангелоев е дългогодишен диригент, секретар на читалището, ръководител, театрален постановчик, отдал 50 години за читалището. Той е бил огромен ентусиаст, работещ за съхраняване на автентичността".

Архитект Илия Попов е роден през 1875 година в семейството на свещенниа, който открива първото частно училище в дома си. Завършва архитектура в Щутгарт, след което започва работа в проектантското бюро на видинския архитект Коста Николов. Заедно проектират изграждането на църквата "Св. Николай" във Видин и сградите на минната дирекция и общината в Перник.  Самостоятелно проектира мавзолея на първият български екзарх Антим I, който се намира до църквата "Св. Николай"
във Видин

Съвместно с други архитекти проектират сградата на Министерството на земеделието, емблематична сграда в София, а от 1920 до 1927, като нейното строителство се ръководи от арх. Илия Попов.

В родното му село по негови проекти са изградени и няколко къщи.
Ново село, читалище Земеделец 1874, юбилей
Инициативата за възстановяване на гранитните плочи е на настоятелството на читалището.

"На 30 юни гранитната плоча падна. Тези двама човека заслужават заради обществената си дейност. Самият паметник беше корозирал от времето. Ще бъде захваната по-стабилно, на винтове. Тази история ще остане за поколенията. Необходими са около 2 хиляди лева".

Житейският път на Софрони Ангелов продължава от 16 декември 1924 година до 27 май 2005.

Баща му е учител, самодеен театрал, читалищен деец и председател на местното читалище „Земеделец“, а майка му е сред основателките и активистките на женското дружество в селото. Завършва основното си образование в с. Ново село, а средно във Видинската гимназия. 

През 1945 година създава и ръководи смесен хор към читалище "Земеделец". През 1950 г. завършва висшето си образование в Стопанския факултет на Софийския университет, специалност "Икономика", след което  записва и завършва Теоретичния факултет на Българската държавна консерватория, специалност "Хорово дирижиране". 

През периода 1951 - 1963 година е на работа в читалището като книговодител, диригент, секретар, театрален режисьор и главен художествен ръководител на редица самодейни формирования - смесен хор за школувано пеене, битова група, с която издирва, записва и нотира десетки автентични новоселски народни песни. Смесеният хор е първият български селски певчески състав, удостоен със златен медал и лауреатски звания на републикански фестивал за художествена самодейност. Благодарение и на неговата многостранна дейност през 1961 г. читалището е наградено с орден "Кирил и Методий" I-ва степен.

От 1973 до 1975 гoдина е директор на Дирекция „Музика“-Видин и на Държавна филхармония - Видин. През периода 1975 - 1977 г. е музикален педагог на Видинския представителен хор "Боян Чонос", който през 1976 г. печели златен медал на Международния хоров фестивал в град Ланголен, Великобритания. 

В началото на 80те се завръща в Ново село, където е избран за председател на читалище „Земеделец“ и главен художествен ръководител на самодейните му състави. Пенсионира се през 1985 г. и е удостоен със званието Почетен председател на читалището, като продължава активната си творческа и обществено полезна дейност.

Софрони Ангелоев е носител на орден "Кирил и Методий"- III-та, II-ра и I-ва степен за цялостната му дейност в сферата на културата и музикалното изкуство и е носител на множество отличия и медали с регионален и национален характер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45