За да се справят с бърнаут ефекта при учителите, е необходимо да се намали натоварването на учителите след 50-годишна възраст, както и минаването им към втора категория труд - се казва в доклада на Синдикат "Образование". Това са само пожелания, като всяка година се увеличават часовете по всички предмети - смятат Иван Станев и Мариета Тошева- начални учители от ОУ "П.Р.Славейков" Видин:
"Работим и и по 12 часа като се включи и онлайн... Въпросът е да се помисли за редуциране на часовете на по-възрастните колеги, но това е в сферата на пожеланията. Не се надяваме това да се осъществи... Децата стават всяка година по-нервни, това го предават на родителите и те скачат върху нас.. Има електронна бумащина, психологически много сме натоварени.."
В представителното изследване на Пловдивския университет доминират познатите стресогенни фактори като
прекомерната бумащина, кратки срокове, много документация, несвойствени роли, родителският натиск и напрегната работна атмосфера/ липса на подкрепа от страна на ръководство, внезапни проверки/ - обяснява Юлиян Петров, председател на Синдикат Образование "Подкрепа":
"Първо, учителят никога не е бил втора категория труд, но се е пенсионирал по-рано като втора категория труд. В момента също има подобна хипотеза - може да се пенсионира по-рано 3 години, но това лишава учителя от добавката, която би имал пожизнено. Това е несправедливо и ще започнем такава кампания - да получава част от добавката.... Сега желанието за ранно пенсиониране ще бъде по желание на самия педагогически специалист, а не от неговия работодател. Това е стъпка в посока справедливост към учителите. В момента се наблюдава по-скоро как се натоварват учителите, вместо да се разтоварват. Да е осезателно разтоварен след 50 години. Стресът на българския учител е национален проблем."
Стресът е голям в работата на учителя, има и прегаряне, което отчитат колегите в по-напреднала възраст - казва Красимира Панова- начален учител в ОУ "Любен Каравелов" Видин:
"Стресът е свързан с непрекъснато попълване на всякакви видове документации. Другото стресиращо - има непрекъснати изисквания от министерството, директорите, родителите. Преодолявам стреса като чета книги, или си почивам, но нямам свободно време. За това трябва да се погрижат хората от министерството и да вземат съответните мерки..."
Справянето със стреса става на две нива- първото са личностните умения, техники за разтоварване от напрежението и второто - превенция на професионалните заболявания на учителя чрез Националната програмата за рехабилитация на педагогическите специалисти.
В ситуацията на световна пандемия прегарянето на учителите е скочило драстично нагоре от нивата в началото на годината, нива, които бяха обект на научното изследване и дискусиите. Затова Синдикат "Образование" ще инициира европейско изследване за техностреса и прегарянето на педагогическите специалисти при работа в електронна среда от разстояние.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..