Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българщина и красота по време на пандемия

Снимка: Личен архив Сашка Гаврилова



Само за 9 месеца 86-годишната Величка Каменова от чипровското село Горна Ковачица успя да ушие огромно по своите размери пано, изобразяващо картата на България в шевици. На етнографската карта са избродирани 144 шевици от различните краища на България. 

Започва паното на 3 март, малко преди да бъде обявено извънредно положение, а главен виновник е синът й - онкологът проф. Иван Гаврилов, за когото, да върши дела "На ползу Роду", е начин на живот. Ето какво си спомня той за началото:

"...Тя е с подчертано чувство на отговорност, най-вече за младите. Когато избухна коронавируса, всички се стъписахме, но при нея нещата бяха по-силно изразени, започна да води статистика, да се вайка, че светът свършва... Помолих я да продължи да пише, но тя казваше: "Защо да пиша, като един ден няма кой да го чете... Тогава се разбра, че нещата трябва да бъдат на друга плоскост... " 

Така идва идеята Величка Каменова да ушие огромно по своите размери пано, изобразяващо картата на България в шевици, по примера на българката Ирен Величкова- Ямами, която живее в Япония, а през 2015 година показва в Етнографския музей избродираната с шевици карта на България.

"Откакто помня майка, тя обича да шие... Отначало се стъписа, стъписващо е да направиш гоблен с размер 2 кв.м. и на всеки 10 кв.см да имаш шевица с различни цветове, различно излъчване, различен стил- иска се много голямо търпение и преминаване от една вълна в друга, както и себеотдаване. Оказа се, че една малка България  има толкова много богатство... Странджанската шевица е много различна от тази от Северозападна България, и добруджанската от Македония, и Шопско и Карловско, и банатските българи, и бесарабските българи... Всичко това стана една страхотна палитра, а всички, които се докоснаха до нея, включително и Радио Видин, помогнаха психологически това да продължи..."

В началото Величка Каменова пристъпва плахо към панамата и цялото многообразие от конци, но с всеки изминал ден бродирането я завладява. Неоценима помощ през цялото време оказва дъщеря й- Сашка, с нея коментират, тя подрежда конците. Когато през лятото се чухме, леля Велика беше стигнала до средата на картата. И тогава, както и сега, не говореше за трудностите и многобройните моменти, в които разшива шевиците и ги започва отново, не говореше и за това, че през тези девет месеца е позагърбила социалните си контакти. Единственото, което изпитва докато шие, е удоволствието от това, че ще дари на сина си и на хората красота:

"Картата е готова, сгъната в плик... Много е хубава... Костваше ми огромно удоволствие, от това, че правя нещо голямо, велико... Нищо не мислех, докато шиех, освен това- да доставя удоволствие на сина си, защото той, когато гледа българска шевица, целият е настръхнал, обича българското. Това ме държи в дейна позиция и ме кара да работя, да работя... Всяка свободна минута шиех, децата дори ми се караха..."


Избродираната карта добива и международен отзвук, благодарение на д-р Стефан Пейков, президент на Геопан, който разпространява публикацията на Радио Видин в парижко издание: 

"Получи широк отзвук, но когато застанеш на живо пред това пано, и се потопиш в богатството и мъдростта на това, което е сътворил народът ни - тогава може би и ние ще бъдем малко по-различни, и ние ще бъдем одухотворени, и ние ще се позамислим, и вероятно ще бъдем малко по-добри..."- казва проф. Гаврилов и признава, че промяната за майка му през изминалите месеци е видима:

Художникът Филип Малеев нарисува портрет на Величка Каменова"Тя има по-одухотворен образ, според мен, и друго виждане. В интервюто на Радио Видин тя непрекъснато говореше, че българската шевица е огън и красота. Няма начин това да не е попило в нея." 

Възрастната жена признава, че наред с удоволствието от шиенето, понякога е изпитвала затруднение при бродирането на определени шевици- като тези, на банатските българи, например:

"Две шевици, една до друга дадени, ситнички такива, но с едни орнаменти, с едни черни контури...Три дена стоях над това. Но никога не съм мислила да се откажа, не ми е и дотягало, защото удоволствието е много голямо."

144 шевици, разнолики в многообразието от цветове, форми и символи, но обединени от едно - българското, категорична е Величка Каменова:

"Толкова са различни, толкова са типични за града, който ги представя. Но ги обединява само едно- българското! По-българско от българска шевица не може никой да изрази с нищо. Само тя може да подчертае българщината така, че да ти хареса."

Преди да "излезе" от Горна Ковачица, картата ще бъде снимана, за да остане за спомен в читалището. Предстои да бъде поставена в рамка, и по волята на двамата родолюбци- майка и син, до края на годината, ще бъде дарена на Етнографския музей в София. 

В звуковия файл чуйте още коментара на проф. Гаврилов за ролята на образованието и възпитанието на младите, съветите му като медик- за живота ни в условията на пандемия и поздравът към Северозапада и Радио ВИДИН. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18