Доходите на 53% от българите вече са засегнати заради икономическите последици от кризата с COVID-19, стана ясно от проучване на Агенцията за маркетингови изследвания "Кантар", поръчано от Европейския парламент. Други 26 % от анкетираните наши сънародници декларират, че очакват скоро доходите им да бъдат засегнати, въпреки че все още на са усетили този ефект от кризата, съобщи БНР, позовавайки се на въпросното проучване. Така страната ни се нарежда сред най-тежко засегнатите по този показател от всичките 27 държави от Европейския съюз.
Как се справят работещите българи и чувстват ли се защитени, ако мерките продължат да се затягат? Потърсихме за коментар Първан Симеонов от социологическа агенция "Галъп Интернешинъл":
"Поне засега не са толкова засегнати, колкото изглеждаше, че може да се случи напролет. Напролет перспективите бяха неприятни. Няколко месеца по-късно все пак има едни 45%, които казват, че пандемията не им е повлияла досега в това отношение и не очакват да им повлияе. Има даже малко над 7%, които казват, че доходите им дори са се увеличили през последните месеци. Това са симптоми, които може би дори показват, че икономиката у нас не е толкова зле, колкото можеше да бъде. Разбира се, има седем на сто, които казват, че вече са загубили работата си, както и други 4%, които казват, че всеки момент могат да я загубят. Има и 20-ина процента, които казват, че не са без работа, но доходите им силно са намалели. Други 15-16 % очакват намаление на доходите, така че и по този показател нещата са 50 на 50. Ако питаме хората искат ли по-твърди мерки, още в началото на ноември го премерихме. Горе-долу има паритет. Попитахме хората справя ли се правителството, ще се справи ли? Пак горе-долу резултатът е 50 на 40; 40 на 50. По различните индикатори винаги има едни десетина процента, които се чудят. В България в момента няма ясно обществено мнение. Такова имаше напролет. Тогава имаше мобилизация. През лятото настъпи известна демобилизация, заради по-ниските числа и тази демобилизация продължава и сега. В момента обществото е объркано от случващото се."
Какво показва справка за заетостта на живеещите в област Видин през третото тримесечие на 2020-та година? Потърсихме за коментар Цветан Цветков, началник на отдел "Статистически изследвания- Видин" към Териториално статистическо бюро- Северозапад:
"Последните данни, с които разполага Националният статистически институт, са от третото тримесечие. Два са основните показатели, които се наблюдават в това изследване. Това е списъчният брой на наетите и средната работна заплата. За област Видин средният списъчен брой за последния месец на тримесечието на наетия персонал е 15 613. Каква е тенденцията? Ако го сравним с предпоследното тримесечие, т.е. с второто тримесечие, през месеците април, май и юни имаше един лек спад от около 300 души и в края на месец юни заетостта достигна до 15 076 души. Към края на месец септември заетостта е 15 613, т.е наблюдава се едно увеличение, стабилизиране вече на заетостта. Какво можем да извлечем като тенденция? През месеците май и юни има спад, докато през юли, август и септември постепенно се увеличава заетостта...Ако сравним данните със същото тримесечие на предходната година, към края на септември заетостта е била 16 342 души."
Към края на третото тримесечие на годината средната работна заплата за област Видин е 945 лева. Бележи увеличение в сравнение с предходното тримесечие, когато средната работна заплата е била 916 лева.
"Наблюдава се една постоянна тенденция на плавно увеличение"- отбеляза Цветан Цветков.
В курортния град Вършец много от хората са заети в хотелиерството и ресторантьорството. Новите противоепидемични мерки и затварянето на заведенията ще се отразят сериозно и върху бюджета на домакинствата, коментира Жоро Найденов, общински съветник и администратор на фейсбук групата "Аз обичам Вършец":
"Хората са уплашени, притеснени. Объркани са с това, което гледат 24 часа по телевизията. Не виждам какво добро ще се случи в държавата. За мене не е времето да се натискат хората да не работят и да нямат приходи. И без това доходите им са намалели...Според мен колегите, които може би имат повече работници в заведенията и хотелите, съм сигурен, че в момента изплащат осигуровки и заплати от резерв, който имат. Не виждам как ще изкарат възнагражденията на десет човека персонал в едно заведение примерно."
В европейски мащаб 39% от анкетираните посочват, че доходите им вече са пострадали заради пандемията от COVID-19. По-висок процент от 53, какъвто е у нас, има само в Кипър, Гърция, Испания и Румъния, сочат още данните от изследването. Проучването е проведено между 25 септември и 7 октомври сред близо 25 000 граждани от всички държави членки. Мнозинството от тях са убедени, че Европейският съюз трябва да разполага с повече средства за овладяването на пандемията, като на първо място е общественото здраве, следвано от икономическото възстановяване.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..
Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..
На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..