Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електроонно направление за PCR тест в малките населени места- възможно ли е?

Снимка: БГНЕС

От 1 декември личните лекари могат да издават електронни направления за PCR изследване за COVID-19. Запазва се и възможността направлението да се издава на хартиен носител. Системата беше представена от заместник-министъра на здравеопазването Жени Начева. Националната здравноосигурителна каса покрива 60 лева от цената на PCR теста и пациентите не трябва да доплащат след издадено електронно направление. Електронни направления от личните лекари ще могат да бъдат издавани по телефона, след като пациентът се обади и каже, че има минимум два симптома от общо 11. 

Във Видин все още няма оторизирана лаборатория за безплатни PCR тестове. Такава предстои да бъде открита в МБЛА "Света Петка". Има проблем със софтуера, който се използва за новите електронни направления, но вече е подписан анекса към рамковия договор със Здравно-осигурителната каса, обясни д-р Наташа Петкова- общопрактикуващ лекар в Ново село и още няколко населени места от региона.

"Подписахме анекса към рамковия договор със Здравно-осигурителната каса, което ни оторизира да издаваме тези електронни направления, но във Видин няма сертифицирана лаборатория за момента, към която да препращаме тези електронни направления, респективно пациентите. В период на сертифициране е лаборатория в болницата, където, предполагам в близките дни ние ще бъдем уведомени, как трябва да стават тези неща. Има малка грешка в софтуера, с който трябва да работим, но ние имаме дилъри на програмата на "Хипократ", които ще ни помогнат да се справим с този проблем. Ако пациента има два симптома от водещите по отношение на COVID-19, тогава общопрактикуващия лекар има право да издаде това електронно направление. Всичко това се описва в амбулаторния лист, от който трябва да е видно, че този пациент наистина има нужда от този безплатен PCR тест. Обаче, ако пациента преди това си е направил изследването за антигенните тела и има изработени антитела в организма, тоест значи е преболедувал, тогава ние нямаме право да му издаваме елетронно направление за безплатен PCR тест. Нямаме право да пускаме направление за снимка на белият дроб, което е най-тежкото усложнение и нямаме право да пускаме медико-диагностични изследвания, които касаят една пневмония. Този проблем не е само във Видин. Малко мудно вървят нещата. Само де не приключи грипния сезон и ние да се озовем с електронни направления в ръцете, когато от тях едва ли ще има някакъв смисъл. Има едни други направления на хартиен носител, те са под форма 19 при нас. Ти му го даваш, но той трябва да отиде и да си плати теста. 
На този етап безплатни PCR тестове с електронно направление няма. Нашите GP-та от видинска област не могат да ги издават. Може да се издаде, но да идеш да си го направиш, да речем в Монтана, Враца, София, но доколкото знам, това направление има някаква давност. То не е като другите направления, които ги даваме примерно на 12 януари и ти можеш да го ползваш до 12 февруари. Тук няма такова нещо. Много е кратък срока и когато нямаш в града си, какъв е смисъла да отидеш до Монтана, Враца или където и да било. По-добре да идеш да дадеш пари тук и да си го платиш."

На пациента по телефона ще бъде продиктуван четирицифрен код, с който той трябва да отиде в лаборатория, която има договор със Здравната каса, за да направи PCR тест. НЗОК заплаща изцяло изследването на пациенти с направления и те няма да доплащат за негоНякои видинчани споделят, че не биха се възползвали от безплатен PCR тест. Ако им се наложи, биха се обърнали към частна лаборатория срещу заплащане:

"Мъчат се поне електронно, но засега само се мъчат, тъй като системата все още не е внедрена... Ако се наложи, ще си отидем на частно и ще си платим на лабораторията, няма да разчитаме на личния лекар... Не ми се е налагало, ще разчитам по-скоро на частна лаборатория... Никакъв не бих си направила, ако не се налага, но ако се наложи, тогава ще си помисля, дали безплатно или платено все едно, но много ще си помисля... Нещата са сложни, има някакъв хаос, който цари, сякаш се намираме в някакво друго измерение." 

Тъй като работодателите са задължени да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, Националната агенция за приходите издаде указание, според което PCR и други тестове - например антигенни, за COVID-19, могат да бъдат признати на работодателите за разход. От приходната агенция допълват, че трябва да са спазени изискванията за документална обоснованост и да бъде представен първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството, отразяващ вярно стопанската операция.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05