Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди Никулден- на гости в Долни Вадин

Дни преди големия големия християнски празник на Св. Николай Чудотворец, патрон на рибарите, посещаваме оряховското село Долни Вадин, за да проверим как се е променил животът на жителите му през годините и да научим вкусни рибни рецепти от местната кухня.


Долни Вадин е разположено на стръмния бряг на Дунав, на 30 км от общинския център. Историческите факти говорят за богато минало, в чиято основа са тракийски търговци и римски легионери. Под селото на дунавския бряг, наполовина във водите на реката, все още се виждат руините на съществувалата преди векове тук римска крепост. Наричала се е Валериана, а в развалините й са намерени бронзова статуйка на богинята Венера и две големи съкровища от римски сребърни републикански монети, сечени през II и I век пр. Хр.

През 1883 година тук е построена църквата "Свети Георги", която през 1977 година е разрушена по време на Врачанското земетресение. В 1999 г. кметството и читалището в Долни Вадин започват кампания за събиране на средства за нова църква. През 2000 г. митрополит Калиник Врачански осветява основите, а през 2007 година църквата вече е построена изцяло с дарения.


През 1900 година селото е имало 651жители, през 1965 са 1015, а днес- само 90. Причините за това са различни, обясни кметският наместник, Иван Спасов и уточни, че основната му цел е да поддържа нормални условия на живот в селото, дори в ненормалната обстановка, наложена от пандемията.


И явно успява, защото в Долни Вадин до момента няма заболели от COVID-19, няма дори хора под карантина. "Успяваме да се справим със ситуацията. Назначените по програма 6 човека към кметството разнасят храна на възрастните хора, помагат им в домакинството".


Иван Спасов е секретар на кметството в Долни Вадин, а след това и кметски наместник повече от 30 години. Добре познава както нуждите, така и радостите на местните жители. Познава всеки поотделно и знае, че с ниските земеделски пенсии им е трудно.

Съжалява, че тази година няма да се състои официалното отбелязване на Никулден, когато на брега на Дунав се събират с жители на съседното село Горни Вадин и правят курбан. Още повече, че и тази година рибата е била подсигурена предварително...

"Тук преди 4- 5 години, съвместно с другото село Горни Вадин, направихме една къщичка за книги на границата на двете села, а след това с едно дарение направихме беседка и издигнахме един 6-метров кръст. От три години там се събирахме на Никулден от двете населени места, на място готвехме рибената саламура в един голям казан, пържехме риба, опъвахме масите и празнувахме. Навън, на открито и на студа...

Нашите хора са все потомствени рибари. В нашия район на реката ловим всякаква риба и тук тя винаги е прясна. Нашите хора не слагат във фризера непочистена риба. Как да познаем старата ли? Ами като отвориш рибата и костите й започват да се отделят, значи рибата е стара. Ако пък трябва да се купи от щанда- гледаш хрилете. Те трябва да са червени, а не побелели. Слузта върху рибата се получава от много неща. Например ако е държана във фризер без да е изчистена предварително..."

"В нашия край Никулденския шаран се пълни традиционно с ориз", разкри тайната на местното приготвяне на основното ястие от празничната трапеза в Долни Вадин Анелия Радулова Спасова, секретар на местното читалище "Съзнание- 1927":


"В нашето семейство, което се състои само от рибари, го правим малко по-различно. Шарана го пълним с много лук, домашна лютеница, много джоджен и много орехи. Малко по-различна е плънката, но придава сладък вкус на шарана. Печем го във фурната, но преди това в тавата правим скара от лозови пръчки, на която поставяме рибата, а на дъното наливаме смес от бяло вино и вода, с която шаранът непрестанно се полива..."


Каква е тайната и на прочутата саламура от този край, какво предстои да се довърши от инфраструктурните обекти в селото, откъде местните се снабдяват с лекарства и къде в района се е намирал един от четирите моста над река Дунав още от древни времена, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27