Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задружни и сплотени са хората в Бърдарски геран

В Бърдарски геран запалват коледните светлини

6
Снимка: Мария Пенкова


В "Добро утро, кмете" се отправяме към село Бърдарски геран, община Бяла Слатина. Селото се намира сред най-плодородната българска земя - Златията, на 8 км северно от общинския център Бяла Слатина. 


Хората, които живеят в Бърдарски геран, са наследници на банатските българи и говорят на един от най-старите български диалекти. В момента жителите наброяват 600 души. Името на селото произлиза от това, че тук е било място за почивка на пътуващи търговци на бърда за ръчни тъкачни станове -наречени  бърдари.

Бърдарски геран е основан през 1887 година от банатски българи, потомци на бегълци от католическите села в Никополско и Свищовско. След погрома над Чипровското въстание през 1688 г. българите католици се заселват в областта Банат, която тогава е част от Австро - Унгарската империя. След Освобождението на България от турско робство, се завръщат и основават пет села - Драгомирово, Гостиля, Брегаре, Асеново и Бърдарски геран, всички в пределите на Никополската католическа епархия. Най-живото и най-запазено от тези села днес  е Бърдарски  геран.

Хората от Бърдарски геран пазят павликянската и католическа традиция за силна сплотеност на общността. Заедно работят и се подкрепят  в трудни моменти.  В селото живеят предимно възрастни хора, но има и млади семейства, които имат домове в селото и пътуват до работните си места в Бяла Слатина, в Мездра. Има и такива, които работят при местните арендатори.

Кмет на Бърдарски геран е Пламен Петков, работил в системата на МВР като пожарникар. Това е първи мандат за него, но си е поставил няколко задачи: 


"На първо място да се погрижим за хората, които не могат сами да се справят... После да благоустроим самото село, защото има много пустеещи къщи и пред тях е запустяло, това да го оправим. Това ще стане с помощта на хора по програми... Първата работа, която свършихме, е оправянето на един часовник на кметството на покрива, докаран е от Чехия и последната години не беше в движение.."


В селото живеят и млади хора, макар че преобладаващото население е възрастно  - казва Пламен Петков:

"Младите хора работят предимно в Бяла Слатина, също и в Мездра, в заводи за електрически инсталации... В селото ни има 2-3 по-едри фирми арендатори, в тях работят местни хора... Преди се гледаха различни продукции- ечемик, ръж, рапица, цвекло, лозя имахме много... Една от кооперациите имат голям масив череши, отделно гледат пъпеши, домати  и можеш да си купиш от първа ръка.."


Инфраструктурата е следващата важна задача, която си поставя да осъществи кметът Пламен Петков :


 
"Ние в момента сме последното село, в което се работи по улиците. Първо беше казано, че е за асфалтирани улици, но имаме улици, които нямат даже камък, хората газят кал наистина... С една фирма ще направим този ремонт на 7-8 улици, но те не са изцяло асфалтирани. Иска ми се навсякъде да асфалтирам."


В село Бърдарски геран работи Дом за деца, лишени от родителски грижи, където живеят 30 деца. Има и здравен кабинет, на който му предстои да бъде направен ремонт. В кабинета идва лекар от Бяла Слатина всяка вечер, има и медицинска сестра, която е на разположение на местните жители. 


бърдарски геран"Католици сме- 98%, с изключение, когато наш човек се омъжи за православен, тогава спада този процент. Имаме католическа църква "Свети Йосиф", имаме отец Койчо Димов, който живее във Враца и четвъртък и неделя идва за службата."

Предстои да бъде осветена католическата църква в селото:

 
"Имаме един депутат от Бяла Слатина, Красен Кръстев, видял е, че нашата черква на макет, осветена отвън и много му е харесало. И предложи да осветим нашата черква, мисля да го направим до Коледа това осветление. Имаме коледна елха в кметството, много е хубава. Пожелавам на всички хора да са здрави и да няма страх, и весели празници!"


В село Бърдарски геран има пенсионерски клуб, в който членоват 40 души. Дейността му е разнообразна. Помещението на клуба е ремонтирано по проект на сдружение "Първи юни"  - казва председателят Павлин Велчев:


"Нашият пенсионерски клуб се помещава в хубава, отремонтирана зала. Имаме е и трудности за дооправяне на залата, проблеми с осветлението, с инсталацията имаме, проблем имаме с отоплението - нямаме помещение, където да държим дървата си, а сега нямаме и дърва. Даренията са ни малко... За съжаление не получаваме подкрепа нито от кметството, нито от община Бяла Слатина. Трудно се живее, хората живеят ден за ден...Най-важното е да има работа за хората, да живеят нормален живот, а тук няма работа."
 
Активно работи и читалище "Съединение 1923", което съхранява и популяризира фолклорните местни традиции - казва председателят Ирина Босилкова: 


"Изявите на формациите ги подбираме, защото бюджетът ни е доста ограничен. Намерили сме решение да произвеждаме някои неща в двора на читалището и след това предлагаме това, което сме произвели. Тази година тикви имахме. Много хора ни помагат, смело мога да твърдя, че все още е останала тази задружност. Днес в 18 часа ще открием традиционно Бетлема. Това е макет на яслата, в която се е родил Исус Христос и го откриваме с тържество, пеем бетлемаши, това са нашите коледари, защото ходят на Бетлема и пеят църковни песни. Тази година ще бъде съвсем скромно..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59