"Бяхме командировка в Белене, на обяд около 12, 12 и 30 часа. На обяд бяхме в ресторанта да хапнем. Пристигна при нас мъж от рецепцията, помоли за съдействие. Каза, че има жена във водата, която иска да се дави. Затичахме се с него и видях жената, влязла до гърдите във вода. Затичах се до водата, хвърлих си телефона в лодката, опитах се да разговарям с нея, тя говореше по телефона, на видеовръзка с мъж, казваше му: "Няма да ме биеш, вече всичко ще приключи!". Казах: извинявай обърни ми внимание, но тя беше много афектирана. Момичето беше много афектирано, никакво внимание не ми обърна, каза на мъжа довиждане и тръгна да влиза още по на дълбоко. Аз скочих, настигнах я, хванах я за яката, издърпах я, да можех да стъпвам на дъното, избутах я пред мен, изкарах я навън. На брега вече чакаха 2-ма колеги, които я поеха, дойдоха още 2-ма нейни близки, едно по-младо момче и възрастен мъж, не беше същият, с който тя разговаря. Казах им да ѝ свалят якето, че е много студено, дайте ѝ друго и я закарайте на топло. Отидох към хотела да си взема топъл душ. Съблякох дрехите, че влязох с дрехи, маратонки, нямах време да мисля. Тя беше много афектирана, трепереше цялата, глътна вода. После от колеги разбрах, че жената е добре и е казала, че няма да повтори повече.", разказа младши инспектор Тошков за инцидента. Той не смята, че е герой, но е убеден, че в трудни моменти хората трябва да си помагат. Такова е и коледното му пожелание към хората от Северозападна България:
"Нека се усмихнем, да сме добри един към друг, най-важното. И колкото можем да си помагаме един на друг."
Срещата с хора като Момчил Тошков, не може да не ни накара да се замислим за нематериалните, но стойностни неща като доброта и помощ и да си пожелаем да има повече такива хора. Младши инспектор Тошков не можа да присъства на церемонията на инициативата "Полицай на годината", защото е под карантина, заради COVID. Днес на Бъдни вечер, ние от екипа на Радио Видин му желаем бързо оздравяване, семейно щастие и професионални успехи.
Повече за героичната постъпка на Момчил Тошков може да чуете в звуковия файл.
Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..
Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..
Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..
До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..