Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Справят ли се малкият и среден бизнес в условия на криза?

Разпространението на пандемията от COVID-19 у нас доведе до временно затваряне на много бизнеси. Някои от тях работят на минимален капацитет, а други намалиха значително продажбите си. Хиляди хора останаха без работа, други пък трябваше да работят с намалени заплати. Целта и на държавата и на бизнеса е обща- да се запази производствения потенциал и човешкия капитал, така че след епидемията икономиката бързо да може да се рестартира. Помнят се поуките от предишната криза и би било добре да не се повтарят същите грешки. В началото на 2021-ва година фирмите са съкратили всички разходи, които не са абсолютно необходими. Така вътрешният пазар се свива драстично заради увеличената склонност към спестяване и срива на потреблението. Кризата, причинена от пандемията от коронавирус, вече има сериозни икономически последици върху малкия и среден бизнес. Изследване сред различни браншове в края на миналата година показа, че най-тежко са засегнати именно малките и средни предприятия. Част от търговските обекти, които оперираше малкият бизнес бяха затворени, а други изобщо не отвориха. Разговаряхме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес, която подчерта, че подкрепящите мерки трябва да са с хоризонт от една до три години. По думите и някои от представителите на малкия и среден бизнес са в състояние на технически фалит, спрели са работа и няма да могат да рестартират:

"Други пък са спрели с идеята да си преформатират стратегията, ограничават щетите и търсят вариант да зациклят отново при първа възможност. За тях наистина имат смисъл такива краткосрочни мерки да бъдат насочени от сорта на тези, които в момента действат или пък тези, които се планират от правителството. Има и трети, които намериха ниша в тази криза, те за съжаление са доста по- малко от тези, които имат проблеми и всъщност се въз-ползват от новата ситуация."- уточни Елеонора Негулова и допълни, че в момента се търси мост за по- дългосрочно развитие на бизнеса след като премине икономическата криза. Социално- икономическите мерки за справяне с последствията от коронакризата в България трябва да имат синергичен ефект с тези, които бяха обявени и тези, които предстоят.

Справят ли се малкият и среден бизнес в условия на криза в регион Враца- разговаряхме с Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско- промишлена палата Враца. 

" По време на пандемия е трудна да се говори за ръст на индустрия, на услуги и за напредък. Всички са засегнати, виждаме го и все повече ще излизат тези рани от пандемията. Погрешно е да говорим, че след кризата нещата ще се върнат по местата им, както е било през добрата 2018-та, 2019-та година ... Имаме разкрити и нови работни места, специално за град Враца мога да спомена, че непрекъснато текат обяви за набиране на нови кадри от новите работодатели- чуждите инвеститори, които стъпиха по време на пандемията и изградиха своите производствени мощности ... Относно затворени предприятия- микро и малки има безспорно такива и ние знаем кои са най- засегнатите сектори. Това са хотелиерство и ресторантьорство- малките кафенета, малките места за хранене, малките магазинчета."- каза Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско- промишлена палата Враца и уточни, че малките и средни предприятия от Северозападна България са потърсили и са се възползвали достатъчно активно от помощта на държавата. 

Как наложените мерки, заради пандемията от коронавируса се отразяват върху производствения процес на представителите на частния сектор в българския Северозапад? Разговаряхме с Евгени Генов, собственик на малък цех за боза в Монтана. Рецептата, по която приготвят бозата е предадена от дядо на внук, а първият цех е построен преди години в берковското село Замфирово. Днес във фирмата няма съкращения, но продажбите на готовата продукция са спаднали с 30%. Собствениците на заведения бяха сред най- потърпевшите от създалата се ситуация и все още остават такива. Нели е управител на заведение в Лом, а с нея разговаря Владимир Недев:

"Нашето заведение функционира повече от 24 години в Лом. За съжаление извънредната обстановка много зле се отрази върху бизнеса ни, не само заради факта, че много от колегите останаха без работа, но и това, че нашата дейност бе стопирана."

В Лом от години се издава и печатно издание - вестник, от който жителите на крайдунавския град черпят регионална информация. Макар да не определя дейността си като бизнес, издателят на вестника Камелия Обретенова, разказа за радио Видин, че ситуацията около пандемията допълнително е затруднила дейността на печатницата. Представихме и един добър пример от Враца- фирма създадена през 2000 г. за производство и монтаж на алуминиева и PVC дограма, окачени фасади, стъклени врати и витрини, окачени тавани, зимни градини, щори, покривни конструкции с поликарбонат, днес продължава да работи на пълни обороти и да радва своите клиенти. Фирмата е успяла да разшири дейността си и да запази работния си персонал. Разговаряхме със собственика инж. Димитър Иванов

"Строителния бранш не беше толкова засегнат и на практика инертността позволява ние да работим със сключените договори. Дори ние спряхме поръчките още миналата година в средата. Не разчитам на помощ от държавата, защото не отговарям на условията."- каза Димитър Иванов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29