Симона Стилиянова е родена във Видин през 1990 година. Учи в ОУ "Иван Вазов", продължава в ППМГ "Екзарх Антим Първи". Езиците ѝ се отдават с лекота, но приоритет и е математиката. Кандидатства в Техническия университет в специалност "Управление на маркетинга". С голямо желание учи и придобива знания по специалността . Голямата ѝ мечта е на практика да работи в корпоративна среда. В началото на следването си успява да съчетае работи и учене. Първата ѝ работа е в един от големите мобилни оператори. Започва в техническия отдел, по-късно в ПР - отдела. Реално постига това, за което е мечтала с много усилия и работа.
Днес, обаче, от позицията на времето, преценява и е убедена, че човек трябва да постига баланс в живота си независимо от целите си.
ДЕТСТВОТО
"Още от малка мама е успяла да ми предаде любовта си към книгите. Това е и един от първите подаръци, които някога съм получавала за Коледа - книжка с приказки на Ханс Кристиан Андерсен. И оттогава нещата доста са се задълбочили, и това продължава да бъде една от големите ми страсти, както и любовта към природата. Въобще към планината, гората и опазването на околната среда. Баща ми пък ми е предал любовта към технологиите."
РАБОТАТА
"Може би най-трудното за мен беше да си поставям граници и да успея да си извоювам лично време и да балансирам. Да, за това ми трябваха дълги години да го направя... Трябва да се научиш да се грижиш за себе си и за здравето си и да правиш паузи, когато това е необходимо... То като цяло е много трудно човек да се спре, когато обича това, което прави, но мисля, че всеки намира своя начин."
ЕКОЛОГИЯТА
"Всичко започна в детството ми. Винаги съм обичала природата, разходките в гората. С майка ми сме се разхождали, тя е завършила "Горско стопанство" и познава всички видове растения и ме е учела кое какво е. И винаги съм изпитвала любов и уважение към природата. Последните години нещата се задълбочиха, започнах да попадам на информация за негативния ефект, който оказваме върху околната среда. По най-прозаичния начин попаднах на едно youtube видео, в което девойка обясняваше как живее почти без да генерира никакви отпадъци и показа буркан, в който е събрала отпадъците си за последните 4 години, което много ме впечатли. Започнах да се интересувам все повече и повече.
Тогава осъзнах, че генерирам доста излишен боклук. Започнах да чета книги по темата, да гледам документални филми, да следя различни учени, които изследват тази тема. И започнах да променям навиците си. От там започнах да пиша блог Zero Waste Sofia , който в началото беше да споделям опита си за живот с по-малко отпадъци...
НАЧАЛОТО НА ПЪТЯ
"В началото основното беше да спра да си купувам бутилирана вода. Като цяло философията на Zero Waste Sofia движението за намаляване на отпадъците и въздействието на околната среда се гради на пет стъпки: 1. Да отказваме това, от което не се нуждаем; 2. Да намалим това, от което се нуждаем; 3. Да използваме повторно това, което имаме, например бутилка за многократна употреба, торбичка за многократна употреба; 4. Да рециклираме отпадъците 5-та стъпка - компостиране"
Симона Стилиянова наскоро бе отличена от bTV за принос в развитието на инициативата "Да изчистим България заедно", част от "Let's Do It! World". Ключова инициативата през 2019 година беше и почистването и облагородяването на обществените чешми у нас, организирано от Zero Waste Sofia. В чистенето се включиха стотици доброволци, а в резултат от усилията им повече от 50 чешми в цялата страна бяха облагородени.
Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..