Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Нели Драгинова: Технологията навлиза с бързи темпове в денталната медицина

Снимка: Фейсбук

9 февруари се отбелязва като Международен ден на стоматолога. Денят е в чест на александрийската светица Аполония. При гоненията срещу християните тя била измъчвана, като ѝ извадили всички зъби. Твърди се, че произнасянето на името ѝ облекчава силен зъбобол. Д-р Нели Драгинова, която е председател на Районната колегия на Български зъболекарски съюз за Видин споделя, че професията е избрала нея, а не тя професията.

"Професията ме избра случайно. Аз нямах представа, какво точно искам да правя с живота си на 18 години. Кандидатствах, това ме приеха. Първоначално не го харесвах, но изведнъж се превърна в моя любов, така че съм много щастлива и благодарна на съдбата. За щастие лошите моменти минават и отминават и не ги помним. Хубавите моменти са тези, които се запомнят, които ни топлят, които ни карат да продължаваме с усмивка и настроение да обичаме работата си, да се развиваме и да се усъвършенстваме."

Стоматологията напредва с много бързи темпове, обясни д-р Драгинова. Компютрите навлизат и в зъболекарското съсловие.

"Новостите са свързани с микроскопско лечение, лазерно лечение на зъби. Компютрите навлизат, както във всяка една друга сфера на живота, така и в живота на зъболекарското съсловие. Дигитализация на отпечатъци, принтиране на фабрични шини, и както всички сфери на живота, така и нашата се развива с бързи темпове." 

COVID пандемията засегна всички сфери в нашия живот, включително и зъболекарското съсловие. През месец март миналата година стоматолозите изпитаха шок, заради липсата на дезинфектанти и други предпазни средства, а някои колеги с придружаващи заболявания и на възраст преустановиха работа, за да се предпазят. Сега всичко се нормализира, сподели още д-р Нели Драгинова. 

"Март месец изпитахме шок, дори паника, защото се появи голям вакуум от липсата на дезинфектанти и лични предпазни средства. Някои колеги се притесниха за себе си, за здравето тези, които са по възрастни, и тези с придружаващи заболявания и спряха да практикуват. Разбира се, лека по лека, нещата тръгнаха и се оправиха. Кабинетите възвръщат първоначалният си прием. Приемът между отделните пациенти е през по-голям интервал, защото кабинета трябва да се почисти и проветри щателно. Работим, освен с обикновения медицински екип - маска, очила, ръкавици, слагаме и допълнителни предпазни средства като шлемове и еднократни престилки. Това ни прави малко по бавни, но се справяме. COVID промени и нашата професия, защото всеки зъболекар, който желае да върви напред и да се развива посещава курсове, лекции, семинари. Тези неща станаха невъзможни в условията на пандемията. По случай Международния ден на стоматолога пожелавам на всички колеги много здраве, щастие и обич. Да работят с усмивка, вдъхновение и настроение."

Попитахме видинчани страх ли ги е от зъболекаря, колко често го посещават и промени ли се отношението ни спрямо стоматолозите, заради коронавируса:

"Не,защо да ни е страх?... Миналата година бях на зъболекар профилактично... Честно казано аз си ходя, когато имам нужда...  Не ме е страх, миналата седмица бях на зъболекар по принуда... Мисля, че когато ти се наложи ще отидеш. Няма значение, че сме в пандемия, както ми се случи на мен... Оооо, това недей да ме питаш, защото много ме е страх...  Мисля, че към всичко се е променило отношението. Пандемията повлия във всяка една област. Мисля, че малко повече се страхуват да отидат, не толкова от зъболекаря, отколкото от контакта. Мисля, че и стоматолозите вече се страхуват от пациентите, поне по мое мнение."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07