Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Нели Драгинова: Технологията навлиза с бързи темпове в денталната медицина

Снимка: Фейсбук

9 февруари се отбелязва като Международен ден на стоматолога. Денят е в чест на александрийската светица Аполония. При гоненията срещу християните тя била измъчвана, като ѝ извадили всички зъби. Твърди се, че произнасянето на името ѝ облекчава силен зъбобол. Д-р Нели Драгинова, която е председател на Районната колегия на Български зъболекарски съюз за Видин споделя, че професията е избрала нея, а не тя професията.

"Професията ме избра случайно. Аз нямах представа, какво точно искам да правя с живота си на 18 години. Кандидатствах, това ме приеха. Първоначално не го харесвах, но изведнъж се превърна в моя любов, така че съм много щастлива и благодарна на съдбата. За щастие лошите моменти минават и отминават и не ги помним. Хубавите моменти са тези, които се запомнят, които ни топлят, които ни карат да продължаваме с усмивка и настроение да обичаме работата си, да се развиваме и да се усъвършенстваме."

Стоматологията напредва с много бързи темпове, обясни д-р Драгинова. Компютрите навлизат и в зъболекарското съсловие.

"Новостите са свързани с микроскопско лечение, лазерно лечение на зъби. Компютрите навлизат, както във всяка една друга сфера на живота, така и в живота на зъболекарското съсловие. Дигитализация на отпечатъци, принтиране на фабрични шини, и както всички сфери на живота, така и нашата се развива с бързи темпове." 

COVID пандемията засегна всички сфери в нашия живот, включително и зъболекарското съсловие. През месец март миналата година стоматолозите изпитаха шок, заради липсата на дезинфектанти и други предпазни средства, а някои колеги с придружаващи заболявания и на възраст преустановиха работа, за да се предпазят. Сега всичко се нормализира, сподели още д-р Нели Драгинова. 

"Март месец изпитахме шок, дори паника, защото се появи голям вакуум от липсата на дезинфектанти и лични предпазни средства. Някои колеги се притесниха за себе си, за здравето тези, които са по възрастни, и тези с придружаващи заболявания и спряха да практикуват. Разбира се, лека по лека, нещата тръгнаха и се оправиха. Кабинетите възвръщат първоначалният си прием. Приемът между отделните пациенти е през по-голям интервал, защото кабинета трябва да се почисти и проветри щателно. Работим, освен с обикновения медицински екип - маска, очила, ръкавици, слагаме и допълнителни предпазни средства като шлемове и еднократни престилки. Това ни прави малко по бавни, но се справяме. COVID промени и нашата професия, защото всеки зъболекар, който желае да върви напред и да се развива посещава курсове, лекции, семинари. Тези неща станаха невъзможни в условията на пандемията. По случай Международния ден на стоматолога пожелавам на всички колеги много здраве, щастие и обич. Да работят с усмивка, вдъхновение и настроение."

Попитахме видинчани страх ли ги е от зъболекаря, колко често го посещават и промени ли се отношението ни спрямо стоматолозите, заради коронавируса:

"Не,защо да ни е страх?... Миналата година бях на зъболекар профилактично... Честно казано аз си ходя, когато имам нужда...  Не ме е страх, миналата седмица бях на зъболекар по принуда... Мисля, че когато ти се наложи ще отидеш. Няма значение, че сме в пандемия, както ми се случи на мен... Оооо, това недей да ме питаш, защото много ме е страх...  Мисля, че към всичко се е променило отношението. Пандемията повлия във всяка една област. Мисля, че малко повече се страхуват да отидат, не толкова от зъболекаря, отколкото от контакта. Мисля, че и стоматолозите вече се страхуват от пациентите, поне по мое мнение."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39