Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оплетени в дигиталната мрежа

Нужен е надежден контрол в електронното пространство

3
Снимка: БГНЕС

Живеем в дигитален свят паралелно с реалния, създаваме профили в мрежата и ползваме електронна поща. Работим, учим, пазаруваме и се срещаме онлайн. Следите ни остават в мрежата. Все по-малко са нещата, които можем да правим без да използваме мрежата. А цената за това понякога може да е твърде висока.
Борислав Цеков
"Киберпространството днес е собственост на дигиталните феодали. Неговите ресурси - информация, социални мрежи, облачни платформи, системи за разплащане и комуникация и прочие са изцяло под безконтролната им власт. Те определят правилата и достъпа до тях“- посочва в анализа си "Тъмната епоха на дигиталния феодализъм" докторът по конституционно право Борислав Цеков от Изследователски център за Нова Европа. Той смята, че трябва да бъде въведен надежден контрол в мрежата:

"В последните две десетилетия светът все по-интензивно се дигитализира. Ежедневният живот, икономическата активност, социалната активност  на хората става все по-малко възможна извън дигиталния свят. И това от една страна е положителен процес, но заедно с това целият този процес беше монополизиран в най-лошия смисъл на това понятие от няколко свръх гигантски корпорации Google, Facebook, Amazon, YouTube, Twitter, които по един напълно непрозрачен начин и в нарушение на всички правила на свободната конкуренция започнаха да диктуват, включително вече какво можем да мислим, какво можем да говорим и т.н. Ако търсим аналогия в икономическото развитие това е все едно светът от началото на 20-ти век, когато в Съединените щати, най-вече, започва процесът на приемане на антитръстово и антимонополното законодателство. Защо? Защото тогава във властта на стоманодобива и в жп транспорта са създадени точно такива свръх гигантски корпорации, монополи, които диктуват всичко и в малкия бизнес и работят непрозрачно, и в нарушение на елементарните правила на свободната конкуренция. Днес светът е изправен пред подобен проблем и аз се надявам, че и решението ще бъде такова рано или късно, независимо, че тези корпорации са гигантски и се съпротивляват и имат своите скъпо платени лобита. В  крайна сметка ще се приеме законодателство и в Съединените щати, и в Европа за демонополизация на дигиталното пространство и тези монополи ще бъдат принудени първо да се раздробят, защото в момента Google например от дигитална идентичност през търсачка до електронна поща, т.е по цялата структура на дигиталния свят те държат на практика монополно положение. Каквото поискат те, това правят. Каквото решат на тъмно корпоративните олигарси, това се случва. Ако искат да заличат съществуването буквално на един човек, или на един бизнес, могат да го направят и никой не може да им търси сметка. Това са абсурдни неща и ще намерят решение рано или късно. Това, което се случи след последните избори, а и преди тях в САЩ,  катализира и  разбирането по този процес, и необходимостта от озаптяване на тези монополи. Заедно с това поставя началото на трудния, но в крайна сметка необходим процес на демонополизация на дигиталния свят." 

От нещо абстрактно преди малко повече от 30 години, когато е създаден, интернетът се превръща в  ежедневна необходимост.  В разказа си "Убежище" писателят Валентин Попов- Вотан, автор на фантастика описва ситуация, подобна на сегашната. Пандемия поваля хората и никой не знае какъв е причинителят. Темите в новините за първи път не са електроника, биотехнологии, кибернетика. "Рязко човечеството бе принудено да напусне уютния виртуален свят, за да се сблъска с реален проблем"- пише Вотан. Ето как той вижда бъдещето на човека в мрежата:

"Бъдещето е все повече и повече да се дигитализира обществото, ученето. Аз, примерно в момента карам едни онлайн курсове, които не бих карал, ако се ходеше присъствено, така че има и хубави страни дигитализацията. Все повече и повече ще навлиза като добавена реалност, като смесена реалност. Просто хората би трябвало да свикнем с нея за хубаво или лошо... Просто трябва да се търси някакъв баланс, тъй като електронната среда има своите преимущества, но физическият контакт от друга страна, той е незаменим.  Тай развива и не само променя общата култура, интелекта, също така усещането за околна среда, за морал, ако щете, за естетика. В този ред на мисли трябва да е много добре балансирано, особено при децата. Това го казвам, защото имам дете в първи  клас, на което му се наложи да е дистанционно на училище. Трябва да е много балансиран този момент, особено при децата, той като те още не са изградени. При тях много лесно могат да се променят възгледи, наклон, виждания за живота - неща, които са важи едно дете да е здраво стъпило на земята, да има реална представа." 

За да не ни оплете мрежата, трябва да си наложим строг режим - да прекарваме определени часове в мрежата, но да оставяме време за срещи в парка, разходки сред природата, посещения в музеи, ако са отворени:

"Ние сме част от реалния свят така или иначе, може би съзнанието ни на някакво ниво може да се пренесе в мрежата, но мрежата не е негов дом, не е дом на нашето съзнание на нашата душа"- казва Вотан.

До колко сме зависими от интернет мрежата, проверихме в анкета:

"Имам Интернет, но не го използвам много често, защото това е вид затъпяване на младото поколение... Ползвам го за информация... Зависими от това нещо, да, и то доста... В днешно време не може без Интернет... В тази ситуация, в която сме не може без Интернет по никакъв начин, защото и работя през Интернет... Доста сме пристрастени и заради пандемията сега няма къде да се излиза. Единственият начин е чрез компютъра и социални мрежи."  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28