Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доверяваме ли се в днешно време?


Човешките взаимоотношения в днешно време са се променили коренно в сравнение с близкото и далечното минало. Но това, което винаги е било едно от най-важните неща, за да се развиваме като общество, е да изграждаме доверие един в друг. Едва ли има някой, който да не се съгласи, че доверието се руши много по-бързо в сравнение с времето, което е нужно за да бъде изградено. Оказва се, че според видинчани доверието в приятел, познат, институция липсва или е изключително компрометирано, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Не, категорично, на кой, хората просто загубиха всякакво доверие и във всеки един. Ето сега идват избори - как, за кой...Няма доверие, няма ценностите от едно време, хората, може би защото са в безпаричие, са злобни и това е. Предишни времена беше по-друго, по-добре може би. Отношенията бяха по-нормални, имаше приятелства, имаше доверие, имаше събирания... Бил съм предаван от близък, това се случва особено сега... Доверие е имало някога, а сега няма доверие, хората се надяват на много неща, то излиза обратното..."

Доверието е един от най-изследваните проблеми в социалните науки. Обикновено терминът, който се използва като синоним на доверието, е социален капитал. Смята се, че наличието на доверие в едно общество е огромен ресурс, каза социалният антрополог Харалан Александров.

"Съвсем сигурно е, че без доверие не са възможни голяма част от транзакциите в социалния и в икономическият живот. Колкото повече хората си вярват, толкова по-лесно става обменът, толкова повече ползи има за общността... Друга съвсем категорична полза от наличието на доверие са емоционалните ползи. Много по-добре живее човек, с по-добро психично здраве, по-добре се чувства, ако вярва на хората около себе си и разчита на тях, разбира се, а не ако ги подозира и смята, че му мислят злото. Някои от крайните форми на недоверие, между другото, се описват от езика на психичното страдание, това е параноята - смяташ, че целият свят е злонамерен, всеки те дебне, иска да ти причини вреда и щета... Това, което можем да кажем за България, е, че доверието съществува, но то не е институционализирано, или на научен език не е формално доверие. По-малко вярваме на институциите, отколкото на хората. В нашата култура, която е доста фамилистка, по-скоро персонализирано доверие. Тоест ние вярваме на някой, с който имаме история на отношение, когото познаваме и който смятаме, че ще ни свърши работа."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45

Видински ученик е най-добрият в България по приложна електроника

Ивайло Георгиев от 11 клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин е най-добрият състезател в България по приложна електроника. Той спечели  първото място в индивидуалното класиране  в Националното състезание по приложна електроника "Мога и зная как",  а отборът на  Ивайло и Светослав  Цветков се нарежда  на второ място в страната.  В момента..

публикувано на 23.04.24 в 12:00