Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доверяваме ли се в днешно време?


Човешките взаимоотношения в днешно време са се променили коренно в сравнение с близкото и далечното минало. Но това, което винаги е било едно от най-важните неща, за да се развиваме като общество, е да изграждаме доверие един в друг. Едва ли има някой, който да не се съгласи, че доверието се руши много по-бързо в сравнение с времето, което е нужно за да бъде изградено. Оказва се, че според видинчани доверието в приятел, познат, институция липсва или е изключително компрометирано, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Не, категорично, на кой, хората просто загубиха всякакво доверие и във всеки един. Ето сега идват избори - как, за кой...Няма доверие, няма ценностите от едно време, хората, може би защото са в безпаричие, са злобни и това е. Предишни времена беше по-друго, по-добре може би. Отношенията бяха по-нормални, имаше приятелства, имаше доверие, имаше събирания... Бил съм предаван от близък, това се случва особено сега... Доверие е имало някога, а сега няма доверие, хората се надяват на много неща, то излиза обратното..."

Доверието е един от най-изследваните проблеми в социалните науки. Обикновено терминът, който се използва като синоним на доверието, е социален капитал. Смята се, че наличието на доверие в едно общество е огромен ресурс, каза социалният антрополог Харалан Александров.

"Съвсем сигурно е, че без доверие не са възможни голяма част от транзакциите в социалния и в икономическият живот. Колкото повече хората си вярват, толкова по-лесно става обменът, толкова повече ползи има за общността... Друга съвсем категорична полза от наличието на доверие са емоционалните ползи. Много по-добре живее човек, с по-добро психично здраве, по-добре се чувства, ако вярва на хората около себе си и разчита на тях, разбира се, а не ако ги подозира и смята, че му мислят злото. Някои от крайните форми на недоверие, между другото, се описват от езика на психичното страдание, това е параноята - смяташ, че целият свят е злонамерен, всеки те дебне, иска да ти причини вреда и щета... Това, което можем да кажем за България, е, че доверието съществува, но то не е институционализирано, или на научен език не е формално доверие. По-малко вярваме на институциите, отколкото на хората. В нашата култура, която е доста фамилистка, по-скоро персонализирано доверие. Тоест ние вярваме на някой, с който имаме история на отношение, когото познаваме и който смятаме, че ще ни свърши работа."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00