Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 март през погледа на жените

Снимка: Радио ВИДИН

8 март празнуваме с дами от Северозапада. Те са позитивни, вярват в себе си, в добрите думи и дела, радват се на малките жестове. 8 март е любим празник, не само на майката, но и на всяка жена. Днес е ден и за признание на постижения на жените в различните сфери на живота. Започнал само като политическо събитие на социалистите, празникът стана част от културата на много страни. 

За празника, жените и подаръците, говорим с учителя от основно училище "Любен Каравелов" във Видин Красимира Иванова.

"Все още го чувствам като празник. Може би като жена, като майка на две дъщери, като баба вече и на внучка, все ми се иска поне един ден да има официален, в който ние да се почувстваме специални, по-красиви от друг път, по-уважавани от друг път почетени с цвете или по друг начин. Аз обичам този празник и го празнувам", каза Красимира Иванова.

Д-р Шакила Нури Попал -Димитрова е лекар ординатор в COVID отделението на ломската болница "Св. Николай Чудотворец". Тя стана известна с работата си като инфекционист по време на ограничителните мерки, свързани с пандемията, и остана 3 месеца на работа с екипа си от медицински сестри и санитарки в отделението. Получи наградата "Почетен знак на община Лом" за самоотвержено и смело поведение по време на пандемията. Днес ви я представяме не само като отдаден на професията си човек, а и като жена, обичана от най- близките си и своите пациенти.

"8 март е едно историческо събитие в живота на жените, но иначе като празник, е хубаво, че има и такива празници, през които печелим повече уважение и внимание. Всеки ден би трябвало да получаваме внимание и симпатия", смята д-р Шакила Попал- Димитрова.

Мая Милова е от Враца. Работи в Търговско- промишлената палата. Усмихва деня на хората около себе си с позитивната си нагласа към света.

"Това е един много специален ден за майките и жените. В този ден наистина получаваме цветя, подаръци, но според мен така би трябвало да се чувстваме и през цялата година, а не само на 8 март", заяви Мая Милова.

Преподавателят по пиано и солфеж в музикалната школа към читалище "Постоянство- 1856" в град Лом е Росица Кръстева. Основател и дългогодишен ръководител на вокална група "Шоколадче" от град Лом. Само за миналата година групата участва в 24 конкурса, общо 106 призови награди, от които 51 първи места. И всичко това благодарение на неуморния труд на музикалния педагог. 

"Със сигурност е празничен ден. Усещам го като такъв. По отношението на много хора, които са близки около нас, по отношението на хората, които са в нашето обкръжение. Аз, специално в моята работа с децата го усещам наистина празнично. Като се върна назад в спомените си, имам по-друго усещане. То, разбира се, си има обяснение, едно е когато си бил дете да го усещаш като празник, друго е сега. Но, това е в кръга на нормалните неща", каза Росица Кръстева.

Михаела Марчева е родена в Берковица, живее в София. Интериорен дизайнер е. Завършила е университета Нейпиър в Единбург, сега ѝ предстои защита на дипломната работа в български университет. 

"Според мен не е отживелица, тъй като в историята на човечеството жените не са имали много равни права. Но, тъй като аз идвам от свещеническо семейство, ние вкъщи празнуваме и почитаме жената и майката на 25 март- Благовещение, когато архангел Гавраил известил благата вест за раждането на спасителя", изрази мнението си Михаела Марчева.

Каква трябва да е днешната жена, за какво трябва да се бори и отстоява, какво олицетворява жената- отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42