Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Каква е подкрепата за трансграничните и сезонни работници в условията на кризата с COVID-19?

Снимка: Радио Видин

През юли 2020 година, Европейската комисия представи насоки за гарантиране закрилата на трансграничните и сезонни работници в страните от ЕС в контекста на пандемията от коронавируса. По данни на Евростат през 2019 година около 33 000 българи са работели зад граница, но са живели в родината си. Основните потоци на стария континент са към Германия, Гърция и Испания. Пандемията, причинена от COVID-19, обаче допълнително усложни ситуацията, а с това и статута на тези работещи. Поради временния характер на тяхната дейност, те могат лесно да станат жертва на несигурни условия на труд и живот. Въпросът с правата на мобилните работници в ЕС винаги е бил проблемен, обясни Радан Кънев, депутат в Европарламента от Европейската Народна Партия и член на Комисията по заетост и социални въпроси.

"Въпросите не са свързани в никакъв случай само с транспортния бранш, те са свързани преди всичко с трудовите и социални права на мобилните работници. Каква заплата се плаща, дали когато става дума за командировка се търси държавата по произход или следва да се заплаща възнаграждение равно на това, в държавата, в която се полага труда. Къде се начисляват социалните осигуровки и къде се придобиват социално- осигурителните права ... Всичките тези проблеми в началния етап на COVID-19 пандемията много се изостриха, защото се натрупаха нови в голямата си част непознати ситуации. Мога да кажа, че като цяло страните от ЕС не бяха достатъчно подготвени за създадената ситуация."- каза евродепутатът Радан Кънев.

Усещат ли необходимата подкрепа работещите в чужбина българи. Светослав Ставрев, родом от Видин, вече 20 години живее и работи със семейството си в испанската столица Мадрид.

"Емигрантите колкото помагаха толкова и пречат, понеже сега заради COVID-19 сме в еднакво състояние, еднакво се помага и на испанците и на емигрантите. Всеки петък се получават помощи. Всички са с регистрация и се вижда колко членно е семейството и  за толкова души идват помощите. Ако не се докажат доходите и се окаже, че са на бюрото по труда за тях се осигуряват също помощи. Ако нещо се е случило и си загубил работата си не по твоя вина, след 50-годишна възраст до момента на пенсията ти се изплащат помощи от порядъка на 420- 450 евро. От помощи се възползват абсолютно всички."- разказа Светослав Ставрев.

Международните шофьори са категория работещи, върху която ситуацията с коронавируса оказа сериозно въздействие. Какви са условията на труд днес, разказа Мирослав Костадинов от Видин, който от години работи като шофьор на камион в Германия:

"По- скоро се обръща повече внимание на така наречените "гастарбайтери". Като помощи не мога да кажа нищо конкретно, но знам от колеги и приятели, че се обръща внимание. Няма притеснения засега тук, всичко е нормално, по границите се правят тестове за коронавирус, но това са само за гражданите, които не са професионалисти и пътуват с личните си автомобили ... Нещата са спокойни, условията на труд са нормални, почивките се спазват. Може би трябва да се отдели повече внимание на личната хигиена на шофьорите и да има повече работещи душове по паркингите, тъй като се събират много камиони."- обясни Мирослав Костадинов.

Европейската комисия ще продължи и занапред да работи с държавите членки, социалните партньори и европейските институции, в посока защита правата на сезонните работници. Сред тях са проучвания, договори за подизпълнение, както и редица кампании за повишаване осведомеността на работещи и работодатели, относно техните права и задължения при работа зад граница.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17