Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Социалните мерки срещу COVID-19 в подкрепа на най-уязвимите - възрастните и хората с увреждания

Членовете на Европейски парламент гласуваха за приемане на програмата EU4Health на стойност 5,1 милиарда евро, което ще позволи на Европейския съюз да предложи по-ефективен отговор на бъдещи здравни кризи. Планът ще съдейства за укрепване на здравните системи и ще улесни достъпа на уязвимите хора до лекарства и медицински изделия. За хората с увреждания, особено в условията на криза, е важно и да запазят работните си места, ако имат такива. Едва 50% от тях сега имат възможност да работят. Евродепутатите призоваха за определяне на ясни насоки на ЕС, за да станат работните места по-достъпни и да се гарантират еднакви условия на труд. 

"Много хора с увреждания продължават да се сблъскват с пречки – например, когато търсят работа или използват обществения транспорт", подчерта по време на дебатите и комисарят по въпросите на равенството Хелена Дали и добави: "В подготовка сме на новата стратегия за хората с увреждания. Прилагането е пред нас. Нуждаем се да работим заедно с членове на обществото и представители на организации на хора с увреждания, чийто мнения и препоръки са ключови за успешното приложение."

Вече навсякъде официални институции, български и европейски неправителствени организации отчитат, че пандемията се отразява двойно по-зле на хората с увреждания, а още по-зле на тези с интелектуални затруднения, коментира Любка Александрова от Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения във Видин, председател на Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения. Заради пандемията те са в изолация. Затруднен е достъп им до медицински услуги:

"Също така, поради изолацията, са в невъзможност да стигнат до образование, до работа също, а и до онлайн среда. Това, като че ли е толкова важно, защото в последно време всички преминахме в онлайн среда, хората с интелектуални  затруднения, а и с всякакви увреждания, доколко имат достъп до такава услуга, също. Знае ли се, колко от тях разполагат с дигитални устройства? Много от тях нямат достъп до интернет. Това се отразява и на изолацията, и на достъп дори да пазар. Колко хора са обучени и могат да правят онлайн покупки или да ползват онлайн услуги, ако въобще ги има и се предлагат? Това се отчита и на европейско ниво, и да, има доклади за последствията от условията на пандемия за  хората с увреждания.  Знаем, че в образованието училища преминаха в онлайн среда, но социалните услуги нямат такава възможност. Тези, които са резидентни, е абсолютно невъзможно да го правят от далече. Тези, които не са резидентни, повечето от тях нямат достъп да правят мобилна връзка с потребителите си, които са вкъщи. Това от друга страна по някакъв начин ограничава и достъпа им до социални услуги, които са от първостепенно значение за тях."

Има европейска стратегия "Съюз на равенство: за пълноценното приобщаване на хората с увреждания, където са очертани проблемите, но трябват и национални решения, обясни Любка Александрова. Заради пандемията  и риска от зараза, се налага хората с увреждания, включително и с интелектуални затруднения, които са работели, да останат у дома. Въпреки обявените "зелени коридори" за имунизации, ваксините включително и за тях не са достатъчни.

За обща европейска здравна политика, заради пандемията  призова по време на дискусиите в Европейския парламент Радан Кънев от групата на Европейската народна партия:

"Въпросът в крайна сметка е защо изобщо е нужна европейска здравна политика и отговорът е ясен - защото Европа диша през отворените си граници. Защото свободата на движението на хората, търговията, туризмът, културата, са основата на европейската икономика. Защото затворени в национални граници, противоречащи си национални законодателства и карантини, ние просто се задушаваме. Но аз ще посоча още един отговор. Именно защото Европа е отворено пространство, проблемът на един е проблем на всички. Проблемът на болните от хронични заболявания, е проблем, който се засилва десетократно от развитието на заразата. Ние всички знаем, че вирусните инфекции са пряко свързани с хроничните заболявания на целия континент и когато едно правителство не се справя със здравната криза, когато я експлоатира с предизборни цели, то застрашава не само своите граждани, но застрашава всеки европеец."

Европейският парламент прие програмата InvestEU, която ще генерира инвестиции на стойност 400 милиарда евро в целия Европейски съюз. С нея ще се стимулира устойчивото и стратегическо финансиране в основни сектори, включително здравеопазването и социалните проекти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложба показва архитектурното наследство на Видин

Изложбата „Архитектурното наследство на Видин и областта“ се открива във Видин. Автор на изложбата е архитект Белин Моллов.   В експозицията са включени 45 картини, които изобразяват впечатляващи сгради като Синагогата, катедралния храм "Свети Димитър", джамията на Осман Пазвантооглу, Стамбол капия, Баба Вида,  църквите в Димово, в Ново..

публикувано на 23.04.24 в 09:40

В Монтана отбелязваха Европейския ден за борба с наднорменото тегло

Европейският ден за борба с наднорменото тегло бе отбелязан в Монтана. Инициативата е на Регионалната здравна инспекция и Младежкия дом и е насочена към децата и учениците от града. Лекция, фокусирана върху темата за правилното и здравословно хранене на учениците от 7 до 19-годишна възраст, изнесе Даниела Божинова, която е главен експерт в здравната..

публикувано на 22.04.24 в 17:41

Психолог: Разводът е изпитание основно за децата

В рубриката "Децата на фокус"  ще обсъдим една тема, която за жалост, става все по-актуална в нашето общество. Разводът предизвиква изключително неприятни емоции, особено за децата, които се нуждаят от време и подкрепа, за да се адаптират към новия живот след раздяла.  Всяко решение за развод влияе върху децата, които често реагират..

публикувано на 22.04.24 в 16:00

Цените на билетите в БДЖ скачат след Великден

БДЖ променя цените на билетите за пътуване с влак . Поскъпването ще усетим веднага след Великден, а средно цената на билетите и картите ще скочи с около 20%. Без промяна остават картите за ученици, студенти и пенсионери, които са на символична стойност от 1,00 лв. Решението за увеличението в БДЖ идва заради по-високите цени на горивата, тока и..

публикувано на 22.04.24 в 15:20

Историята на Måneskin в „Музикална зона“:

 Пътят на Måneskin към световната сцена и слава започна с първото им място на Евровизия през 2021-ва с песента „Zitti e buoni“. А тяхната история – шест години преди това в Рим. Фронтменът Дамяно Давид, басистката Виктория Д'Анджело, барабанистът Етан Торкио и китаристът Томас Раджи се събират през 2016г. в група за участие в италианския конкурс..

публикувано на 22.04.24 в 09:00

"Неделник" от 21 април 2024 година

Тук е "Неделник“ брой 501. Можете да чуете за това, че Антон Оруш , най - големия колекционер и изследовател на българската техника подготвя нова книга. Книгата е посветена естествено на българската техника. Писателят от Враца Давид Давидов представи най - новата си книга „Ярмомелката“ в музея във Враца. За това как мина..

публикувано на 21.04.24 в 12:37

Стремежът към Царството Божие е радост, която изпълва човека с Богопознание

Неделята, в която се намираме е Пета на Великия пост, посветена на преподобна Мария Египетска. "За света Мария Египетска може да се каже накратко: тя била жителка на Александрия, жена с безнравствен живот, позор за своите съграждани, съблазън, погибел. Един ден тя поискала да се поклони на живоносния Кръст Господен, частица от който..

публикувано на 21.04.24 в 08:00