Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Социалните мерки срещу COVID-19 в подкрепа на най-уязвимите - възрастните и хората с увреждания

Членовете на Европейски парламент гласуваха за приемане на програмата EU4Health на стойност 5,1 милиарда евро, което ще позволи на Европейския съюз да предложи по-ефективен отговор на бъдещи здравни кризи. Планът ще съдейства за укрепване на здравните системи и ще улесни достъпа на уязвимите хора до лекарства и медицински изделия. За хората с увреждания, особено в условията на криза, е важно и да запазят работните си места, ако имат такива. Едва 50% от тях сега имат възможност да работят. Евродепутатите призоваха за определяне на ясни насоки на ЕС, за да станат работните места по-достъпни и да се гарантират еднакви условия на труд. 

"Много хора с увреждания продължават да се сблъскват с пречки – например, когато търсят работа или използват обществения транспорт", подчерта по време на дебатите и комисарят по въпросите на равенството Хелена Дали и добави: "В подготовка сме на новата стратегия за хората с увреждания. Прилагането е пред нас. Нуждаем се да работим заедно с членове на обществото и представители на организации на хора с увреждания, чийто мнения и препоръки са ключови за успешното приложение."

Вече навсякъде официални институции, български и европейски неправителствени организации отчитат, че пандемията се отразява двойно по-зле на хората с увреждания, а още по-зле на тези с интелектуални затруднения, коментира Любка Александрова от Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения във Видин, председател на Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения. Заради пандемията те са в изолация. Затруднен е достъп им до медицински услуги:

"Също така, поради изолацията, са в невъзможност да стигнат до образование, до работа също, а и до онлайн среда. Това, като че ли е толкова важно, защото в последно време всички преминахме в онлайн среда, хората с интелектуални  затруднения, а и с всякакви увреждания, доколко имат достъп до такава услуга, също. Знае ли се, колко от тях разполагат с дигитални устройства? Много от тях нямат достъп до интернет. Това се отразява и на изолацията, и на достъп дори да пазар. Колко хора са обучени и могат да правят онлайн покупки или да ползват онлайн услуги, ако въобще ги има и се предлагат? Това се отчита и на европейско ниво, и да, има доклади за последствията от условията на пандемия за  хората с увреждания.  Знаем, че в образованието училища преминаха в онлайн среда, но социалните услуги нямат такава възможност. Тези, които са резидентни, е абсолютно невъзможно да го правят от далече. Тези, които не са резидентни, повечето от тях нямат достъп да правят мобилна връзка с потребителите си, които са вкъщи. Това от друга страна по някакъв начин ограничава и достъпа им до социални услуги, които са от първостепенно значение за тях."

Има европейска стратегия "Съюз на равенство: за пълноценното приобщаване на хората с увреждания, където са очертани проблемите, но трябват и национални решения, обясни Любка Александрова. Заради пандемията  и риска от зараза, се налага хората с увреждания, включително и с интелектуални затруднения, които са работели, да останат у дома. Въпреки обявените "зелени коридори" за имунизации, ваксините включително и за тях не са достатъчни.

За обща европейска здравна политика, заради пандемията  призова по време на дискусиите в Европейския парламент Радан Кънев от групата на Европейската народна партия:

"Въпросът в крайна сметка е защо изобщо е нужна европейска здравна политика и отговорът е ясен - защото Европа диша през отворените си граници. Защото свободата на движението на хората, търговията, туризмът, културата, са основата на европейската икономика. Защото затворени в национални граници, противоречащи си национални законодателства и карантини, ние просто се задушаваме. Но аз ще посоча още един отговор. Именно защото Европа е отворено пространство, проблемът на един е проблем на всички. Проблемът на болните от хронични заболявания, е проблем, който се засилва десетократно от развитието на заразата. Ние всички знаем, че вирусните инфекции са пряко свързани с хроничните заболявания на целия континент и когато едно правителство не се справя със здравната криза, когато я експлоатира с предизборни цели, то застрашава не само своите граждани, но застрашава всеки европеец."

Европейският парламент прие програмата InvestEU, която ще генерира инвестиции на стойност 400 милиарда евро в целия Европейски съюз. С нея ще се стимулира устойчивото и стратегическо финансиране в основни сектори, включително здравеопазването и социалните проекти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02

Четвъртокласник от Видин е приет в Софийската математическа гимназия

Четвъртокласникът Иван Пенчов Стоянов от видинското училище "Иван Вазов" е приет в Софийската математическа гимназия. Това е видинското дете, което постигна 99% на IQ тест, проведен в края на април 2023 г. във филиал на международната организация Mensa в Пловдив. Резултатът в „Менса България“ поставя Иван сред елитните 2% от населението на..

публикувано на 23.07.24 в 16:00

Фестивалът "Дунавски вълни"- забавления за малки и големи

За 13-та поредна година в град Видин се провежда фестивалът "Дунавски вълни" . Различното тази година е, че за пръв път работилниците и заниманията се провеждат в парк "Владикина бахча" .  Програмата на фестивала е много разнообразна -  има за всекиго по нещо, за малки и големи. Работилничките по дърворезба, рисуване и..

публикувано на 23.07.24 в 15:44

Над 600 килограма от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Приключва жътвата на есенници в област Видин. Добивите са прилични, качеството на зърното е добро. Това каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите:  "От 650 до 670 кг. от декар са добивите от пшеница в региона, качеството на зърното е много добро. При ечемика добивите са също между 550 и..

публикувано на 23.07.24 в 15:16