Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Баница - село с богато минало и надежда за добро бъдеще

9
село Баница
Снимка: личен архив
Село Баница се намира на главния път Враца - Оряхово. Враца е на 20 км, а  на 36 км е Мездра. Името на селото идва не от познатата ни баница, която всеки българин обича да хапва, а от е славянското име  "баня" – топъл минерален извор,  в турските документи името се намира  като Баниче.
 В центъра на селото се намират минерална баня и три чешми, откъдето хората си наливали вода за пиене и за лечебни цели. На края на селото има и друг минерален извор с името Церов дол. Условия за живот на човека са били благоприятни и тук е имало население  още през неолита – 6 – 5 хил. пр.н.е., за което говорят археологическите находки от Баница. Най-известният паметник от средновековието са развалините на триконхална църква и останки от други постройки на манастира "Св. Никола". В него в края на 13 век е написано прочутото Банишко евангелие. Паметно събитие в историята на селото е сражението на Ботевата чета на Милин камък на 18 май 1876 г.

село Баница, нова детска площадкаСлед Освобождението започва свободното политическо обществено стопанско и културно развитие. Построяват се първите обществени сгради – училище, църква, баня, кланица, лечебница. Основани са кооперация, читалищеq занаятчийско сдружение, различни дружества.

В момента Село Баница е третото по големина в община Враца. Кмет за първи мандат е Владимир Вълов, на 48 години, живее в селото и  има семеен бизнес. Причината поради която се кандидатира за кмет е желанието му да спомогне за благоустрояването на селото и подобряване бита и живота на хората, доколкото е възможно в сегашните условия:


"Това беше едно предизвикателство да се кандидатирам за кмет... Приоритетите ми в този мандат са подобряване на инфраструктурата на селото, изграждане на детски площадки, ремонт на гробищния парк, ремонт на автобусните спирки, на обществени сгради, на централния площад... За съжаление няма инвестиции в селото... Миналата година успяхме да асфалтираме една улица и да подменим водопровода под нея, улица "Брацигово" и капитален ремонт в детската градина, бяха изградени санитарни помещения....".
село Баница, парк
Село Баница е оживено село със запазеното си обединено училище "Христо Ботев", в което учат 123 ученици, 9 паралелки,  а   детската  градина посещават 26 деца. Очаква се тази година училището да има и 10 клас.

В село Баница живеят 1260 души по списък, реално  са около 900 души. Естественото желание на всички хора тук е да имат работа и достоен живот. Някои работят в селското стопанство, други във фабриките във Враца, а трети - в чужбина - казва кметът Владимир Вълов:


"Земеделските производители осигуряват работни места,  ...масово сезонна работа в чужбина, това е основното препитание на младите хора... от 60 до 100 човека намират препитание в сезонната работа. Такива са възможностите за трудова заетост на хората в село Баница, общината се опитва да работи и по различни програми, има обаче една особеност - Град Враца не отговаря на критериите за селски район и затова не можем да кандидатстваме по програми за селските райони... По малки граждански инициативи кандидатствахме, тази година имаме уверение, че ще се реализират и разчитаме на капиталовата програма на Община Враца."


Миналата година в селото е изграден парк по програма ПУДОС на МОСВ на стойност 10 хил. лв., за последната  година инвестициите в селото са били в размер на 155 хил лв. Тази година приоритетно ще се изгради главната стена и входа на гробищния парк, две улици ще се асфалтират и ще им се подмени водопровода, ще се ремонтират автобусните спирки.


"Мечтата ми е - имаме 6 основни улици в тежко състояние, ако успея да ги ремонтирам и асфалтирам, мога да кажа, че мандатът ми е бил повече от успешен." - добавя кметът.


село Баница, нова детска площадкаОсновните  проблеми в село Баница те са два - нерегламентираните сметища и безводието, което се появява през летния сезон :
 
"Най-големият проблем са нерегламентираните сметища... Аз се постарах да ги изчистя, по време на епидемичните мерки ги изчистихме Сега има пак новоизградени сметища... Ние като кметове отговаряме за чистотата на населените  места... Аз получих глоба в размер на 2000 лв, понеже РИОСВ извършиха проверка три месеца след срока, който беше определен, през това време се образуваха нови сметища... Имаме кофи, но те са недостатъчни, сметоизвозването се извършва на две седмици, понеже таксата за битови отпадъци е ниска... Сложен е проблемът, той е в национален мащаб..."

НЧ "Светлина 1910" е стожер в съхраняването на традициите, фолклора и обичаите в село Баница. Към читалището има две групи -  детски танцов състав и женска певческа група "Орхидея" с ръководител Юри Крумов- казва  Ивалина Иванова, секретар-библиотекар:


"Всяко година участваме в "Мара врачанка", в "Слънцето на Тодорка" в "Типченица пее и танцува". В момента имаме 10 485 броя книги, 191 са читателите ни .."


 село БаницаВ село Баница работи и пенсионерски клуб, в който членуват над 60 души, в клуба хората се събират, за да споделят тревогите и радостите,  които ги вълнуват - казва председателят на клуба  Цветана Петкова:

"Клубът съществува от 2003 година... Най-голямото ни тържество беше Празникът на баницата... Трудно е това, че хората са болнички... Усеща се криза... Трудно се живее на село... Нямаме хора..."
 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00