Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крепостната система пазела Видин от нашествия и наводнения

Снимка: Радио ВИДИН

Запазена отпреди 300 години, част от крепостна система на Видин е сред историческите забележителности на града. Паметник е на културата с национално значение.

"Крепостната система на Видин, така наречената "Калето", е може би една от най-модерните за времето си. Тя е строена някъде около 1690-та. Строежът ѝ продължава близо 30 години- до 1720 година. Тя е много добре запазена във Видин. Запазени са  почти всички входни врати- капиите"- обясни директорът на Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова. 

 През четири входа на крепостната система се влизало в града откъм Дунав:

"Откъм реката засега са запазени "Топ капия" до "Баба Вида", "Телеграф  капия", която всички граждани на Видин, а и много от гостите на Видин познават като едно от местата за забавление. При социализма това беше един много представителен ресторант на "Балкантурист", който е правен по замисъла и по идеята, копирана от Франция, от замъците, които са по река Лоара. Всеки видинчанин с голямо умиление си спомня за "Телеграф капия", но в миналото това е била една от основните входни врати откъм река Дунав."

 Запазени са и някои от входовете откъм сушата, заедно с главния  "Стамбол капия". Наречен е така, защото  от там минавал пътят към Истанбул. Съхранени са поставените строителни надписи на някои от капиите:

"Ние си вадим изводите за това колко време е работено по градежа, кой е майсторът. Това е бил главният архитект на Видин- Мустафа, който е наблюдавал изграждането на стената."

Около крепостната система, ограждала стария град имало ров, който се пълнел с вода от реката:

"Ровът е бил дълбок около 5-6 метра. Широчината му е достигала до 18 метра. Самият ров е запълнен в последствие, тъй като има едно наводнение 1942 година  и точно по тези канали бива наводнен Видин, но все пак голяма част от капиите са запазени."

Крепостната стена откъм реката освен от нашествия, пазела града и от наводнения:

"Външната стена е запазила Видин по време на всички нападения срещу Видин. Всъщност Видин никога не е бил превземан в битка, точно заради тази здрава крепостна система, която го е подсигурявала. Той устоява и по време на Сръбско-българската и по време на Междусъюзническата война.  Виждате  до колко  късно се е използвала крепостната система."

По времето на независимия владетел Осман Пазваноглу крепостната система била усъвършенствана:

"Самият Пазваноглу, знаете, че се обявява за самостоятелен владетел и той влага всички усилия, за да изгради тази система, която е строена от френски инженери, италиански фортификатори.  Има много чехи, които работят тук, така че точно след големите войни между Австро-Унгария и Турция се вижда значението на Видин и се взема решение този град да бъде много добре укрепен като една отбранителна стена срещу нашествията на Австро- Унгария"- разказва директорът на Регионалния исторически музей Десислава Божидарова. 

Обмисля се отделен туристически маршрут за крепостната система, а наскоро беше почистен ровът:

"Сега след като се почисти, самите стени привличат погледа на туристите, защото те са точно на пътя. Неизбежно е туристът да не мине от тук. Може би трябва малко да се осветят и да се поддържат, след като се почистят, защото самият ров беше много обрасъл с растителност. Вътре имаше битови отпадъци. Ние самите , видинчани трябва да го пазим и да показваме тази наша забележителност."

Както всеки паметник на културата Крепостната система се нуждае от реставрация и консервация, но те не са по силите на местния исторически музей. Затова във Видин ще е нужна помощ от държавата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13