Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Алтимир - село с древно минало и съхранени традиции



Село Алтимир е разположено в плодородната Дунавска равнина, по левия бряг на река Скът. На 40 км е от Козлодуй, на 14 км от общинския център Бяла Слатина. В селото в момента живеят над 1000 жители, но в близкото минало то е наброявало над 3000 души. В миналото хората са намирали работа в съществуващите тогава  предприятия ТПК, ТКЗС, Ферма,


Селото е съществувало през новокаменната епоха, като селище. Доказателство за това от откритите артефакти от кремък, кости от животни, глина, които са  намерени  през 1924 г. при прекопаване за трасето на железопътна линия Оряхово - Червен бряг. В края на 18 век селото е опожарено и опустошено от кърджалиите. Жителите му се разбягват в горите из околността и във Влашко. След време стари родове, се връщат и възобновяват селото, но малко на изток от старото селище.
децата на Алтимир
Вероятно в края на седми век е образувано Алтимир с днешното си име. Името и производните му е лично име на прабългарски  владетел и  означава: Ал- ръка, и темир, домир, демир, тимур - желязо.


Кмет на село Алтимир за трети мандат е Благовест Благоев, той е от този край, познава проблемите на хората и работи за решаването им:

 
"Усилията ми са насочени към качествено административно обслужване на населението и реализиране  на социална  политика... Работим за подобряване на инфраструктурата на селото. 
Девизът ми е: "Работа, продуктивни отношения и желание да създаваме съвместно", това е мой девиз със започването на кметската ми дейност в Алтимир. В момента оправяме сградата на кметството, по проект за енергийна ефективност, прави се цялостен ремонт...Продължава реконструкцията  по водопроводната мрежа.. Продължаваме с  реконструкция по уличното осветление... Село Алтимир е едно от големите села в община Бяла Слатина, в него живеят около 1100 души... Има и млади семейства, които успяват да намерят препитание най-вече в близките градове, населението е по-скоро застаряващи. Някои от тях работят в земеделието... Имаме трима - четирима крупни животновъди и създават работни места, но това е нежелана професия..Младите хора пътуват до Бяла Слатина, до Козлодуй, Мездра...Работят в чужбина няколко месеца, прибират се и отново се връщат в чужбина... Много ремонти се направиха в Алтимир... Има и интерес за закупуване на къщи от софиянци и от чужденци."

 детската градина в Алтимир
 Кметството Алтимир работи съвместно с община Бяла Слатина по различни програми и проекти:


"В момента работим по национална програма "Предоставяне на грижи в домашна среда" , патронажна грижа за възрастни хора и др... За "Топъл обяд" ма 83 потребители... лична помощ - 4 човека, патронажна грижа - 8 човека ...Хората станаха по-изнервени вследствие на COVID, основният проблем е липсата на пари..."
 

В село Алтимир няма аптека, една част от населението ползва услугите на лекар от село Липница, а друга част на лекари от Бяла Слатина. Закупуването на лекарства се случва с човек, който има основно задължение да пазарува лекарства и хранителни продукти. Проблемът остава отворен.  Транспортната схема се актуализира съвместно с община Бяла Слатина.

В село Алтимир се спазват всички мерки свързани с пандемията, има и хора, изкарали коронавирисна инфекция. В момента има 10 човека, от тях една част са хоспитализирани, другата част - карантинирани.

Благовест Благоев е трети мандат кмет в селото, за този период от работа като кмет е успял да направи доста неща, и за това се чувства удовлетворен като кмет:

"Преасфалтирахме доста улици в селото, парка направихме, църквата ремонтирахме... Църквата ни е действаща... Ромите са 1/3 от населението, живеем заедно и сме като едно цяло, нямаме сериозни различия..Пожелавам весели празници и да се радват на живот и здраве!"
 църквата в Алтимир

НЧ "Просвета 1926" е културно средища, което съхранява традициите и народните обичаи през вековете. Към читалището има танцова група "Алтимирка", група за модерни танци,  певческа група "Весели сърца",  за нея  - разказва секретар-библиотекарят Нина Иванова:


"Имаме и танцова група, бе сформирана 2011 година, започна като танцов клуб кръстихме я "Алтимирка"... Имаме един любим фестивал "Кукурузени усмивки" ..Имаме много грамоти от много фестивали... "Тодоркината " се играе само в село Алтимир... Имаме кръжок по приложни изкуства ..."
Лазаруване в Алтимир
В село Алтимир има пенсионерски клуб, наречен е "Радост", в него членуват 48 жители на селото. дейността му е разнообразна - казва председателят Ваня Георгиева:

"Приятно е да се живее в селото..По мое време се закри училището, това е най-голямата грешка на ръководството на кметството... Много неща ни липсват... Сега се направиха шосетата, но тротоарите са ужас! Много е натоварено шосето, не може да се мине по него, а минават тирове и карат с бясна скорост...Много е опасно!"

Боядисване на яйца в Алтимир
Павлина Иванова е на 76 години, тя е родом от селото, тук е работила като учител и като общественик, като председател на читалищното настоятелство, днес продължава да живее в селото, в свободното си време пише. Има издадена стихосбирка. Защо живее днес в Алтимир разказва Павлина Иванова:

"Животът е тежък, особено сега с пандемията, защото усетих какво е отчуждаването от родните си хора... тъжно е днес да се живее на село. Хубаво би било един банкомат да имаме за изтегляне на пенсиите, защото е страхотно напрежението в пощата, когато получават пенсиите си.."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50