Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Алтимир - село с древно минало и съхранени традиции



Село Алтимир е разположено в плодородната Дунавска равнина, по левия бряг на река Скът. На 40 км е от Козлодуй, на 14 км от общинския център Бяла Слатина. В селото в момента живеят над 1000 жители, но в близкото минало то е наброявало над 3000 души. В миналото хората са намирали работа в съществуващите тогава  предприятия ТПК, ТКЗС, Ферма,


Селото е съществувало през новокаменната епоха, като селище. Доказателство за това от откритите артефакти от кремък, кости от животни, глина, които са  намерени  през 1924 г. при прекопаване за трасето на железопътна линия Оряхово - Червен бряг. В края на 18 век селото е опожарено и опустошено от кърджалиите. Жителите му се разбягват в горите из околността и във Влашко. След време стари родове, се връщат и възобновяват селото, но малко на изток от старото селище.
децата на Алтимир
Вероятно в края на седми век е образувано Алтимир с днешното си име. Името и производните му е лично име на прабългарски  владетел и  означава: Ал- ръка, и темир, домир, демир, тимур - желязо.


Кмет на село Алтимир за трети мандат е Благовест Благоев, той е от този край, познава проблемите на хората и работи за решаването им:

 
"Усилията ми са насочени към качествено административно обслужване на населението и реализиране  на социална  политика... Работим за подобряване на инфраструктурата на селото. 
Девизът ми е: "Работа, продуктивни отношения и желание да създаваме съвместно", това е мой девиз със започването на кметската ми дейност в Алтимир. В момента оправяме сградата на кметството, по проект за енергийна ефективност, прави се цялостен ремонт...Продължава реконструкцията  по водопроводната мрежа.. Продължаваме с  реконструкция по уличното осветление... Село Алтимир е едно от големите села в община Бяла Слатина, в него живеят около 1100 души... Има и млади семейства, които успяват да намерят препитание най-вече в близките градове, населението е по-скоро застаряващи. Някои от тях работят в земеделието... Имаме трима - четирима крупни животновъди и създават работни места, но това е нежелана професия..Младите хора пътуват до Бяла Слатина, до Козлодуй, Мездра...Работят в чужбина няколко месеца, прибират се и отново се връщат в чужбина... Много ремонти се направиха в Алтимир... Има и интерес за закупуване на къщи от софиянци и от чужденци."

 детската градина в Алтимир
 Кметството Алтимир работи съвместно с община Бяла Слатина по различни програми и проекти:


"В момента работим по национална програма "Предоставяне на грижи в домашна среда" , патронажна грижа за възрастни хора и др... За "Топъл обяд" ма 83 потребители... лична помощ - 4 човека, патронажна грижа - 8 човека ...Хората станаха по-изнервени вследствие на COVID, основният проблем е липсата на пари..."
 

В село Алтимир няма аптека, една част от населението ползва услугите на лекар от село Липница, а друга част на лекари от Бяла Слатина. Закупуването на лекарства се случва с човек, който има основно задължение да пазарува лекарства и хранителни продукти. Проблемът остава отворен.  Транспортната схема се актуализира съвместно с община Бяла Слатина.

В село Алтимир се спазват всички мерки свързани с пандемията, има и хора, изкарали коронавирисна инфекция. В момента има 10 човека, от тях една част са хоспитализирани, другата част - карантинирани.

Благовест Благоев е трети мандат кмет в селото, за този период от работа като кмет е успял да направи доста неща, и за това се чувства удовлетворен като кмет:

"Преасфалтирахме доста улици в селото, парка направихме, църквата ремонтирахме... Църквата ни е действаща... Ромите са 1/3 от населението, живеем заедно и сме като едно цяло, нямаме сериозни различия..Пожелавам весели празници и да се радват на живот и здраве!"
 църквата в Алтимир

НЧ "Просвета 1926" е културно средища, което съхранява традициите и народните обичаи през вековете. Към читалището има танцова група "Алтимирка", група за модерни танци,  певческа група "Весели сърца",  за нея  - разказва секретар-библиотекарят Нина Иванова:


"Имаме и танцова група, бе сформирана 2011 година, започна като танцов клуб кръстихме я "Алтимирка"... Имаме един любим фестивал "Кукурузени усмивки" ..Имаме много грамоти от много фестивали... "Тодоркината " се играе само в село Алтимир... Имаме кръжок по приложни изкуства ..."
Лазаруване в Алтимир
В село Алтимир има пенсионерски клуб, наречен е "Радост", в него членуват 48 жители на селото. дейността му е разнообразна - казва председателят Ваня Георгиева:

"Приятно е да се живее в селото..По мое време се закри училището, това е най-голямата грешка на ръководството на кметството... Много неща ни липсват... Сега се направиха шосетата, но тротоарите са ужас! Много е натоварено шосето, не може да се мине по него, а минават тирове и карат с бясна скорост...Много е опасно!"

Боядисване на яйца в Алтимир
Павлина Иванова е на 76 години, тя е родом от селото, тук е работила като учител и като общественик, като председател на читалищното настоятелство, днес продължава да живее в селото, в свободното си време пише. Има издадена стихосбирка. Защо живее днес в Алтимир разказва Павлина Иванова:

"Животът е тежък, особено сега с пандемията, защото усетих какво е отчуждаването от родните си хора... тъжно е днес да се живее на село. Хубаво би било един банкомат да имаме за изтегляне на пенсиите, защото е страхотно напрежението в пощата, когато получават пенсиите си.."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е единственото училище, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05