Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободен ли е печатът в България





На 3 май честваме Световния ден на свободата на печата. Обявен е с решение на Общото събрание на ООН през 1993 година. В България се отбелязва от 1994 година. В тазгодишната класация на "Репортери без граници" България отстъпва с една позиция по свобода на словото и пада от 111 на 112 място. Какво трябва да се промени в българската журналистика и необходими ли са законови промени за коментар потърсихме Снежана Тодорова Председател на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти (СБЖ).

"За съжаление тази класация, която е направена от уважаваната международна организация "Репортери без граници" отразява истинското положение на нещата в печата. За съжаление, с болка го казвам, такова е състоянието не само в печата - мога да кажа, че и в електронните медии, това което се случва през последните години е срамно за демократичната журналистика и за традициите на демнократичната журналистика в България. Не може медиите да бъдат в услуга на управляващите, да няма реална критика, да бъдат като еднотипни издания и да говорим, че са много свободни. Всъщност тази класация отразява тъжната картина, плачевната картина на състоянието на българската журналистика днес... Журналистите не са виновни, както казваше предишният председател на СБЖ Милен Вълков, светла му памет, журналистиката е в това състояние, в което е и цялото ни общество, но това, разбира се, по никой начин не може да оправдава и да бъде оправдание за една примиренческа политика на журналистиката. В никакъв случай не искам да казвам, че са виновни журналистите, напротив ние имаме много смели и достойни журналисти, които искат и които показват истината. Друг въпрос, е че тази истина невинаги излиза по този начин формулирана на страниците на печатните издания или в електронните медии, просто защото чорбаджията, този работодателя, този от когото зависи - в много случаи - този който плаща, не позволява и не иска това да се случи. Защото истината е доста горчива, защото тя не може да бъде в услуга на управляващите, в много голям процент от случаите... Ние всички казваме, че закон първи в журналистиката е Истината, истината и само истината - дали се съобщават само истини, или предпочитаме да съобщаваме новини, които са удобни на управляващите".

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48