Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободен ли е печатът в България





На 3 май честваме Световния ден на свободата на печата. Обявен е с решение на Общото събрание на ООН през 1993 година. В България се отбелязва от 1994 година. В тазгодишната класация на "Репортери без граници" България отстъпва с една позиция по свобода на словото и пада от 111 на 112 място. Какво трябва да се промени в българската журналистика и необходими ли са законови промени за коментар потърсихме Снежана Тодорова Председател на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти (СБЖ).

"За съжаление тази класация, която е направена от уважаваната международна организация "Репортери без граници" отразява истинското положение на нещата в печата. За съжаление, с болка го казвам, такова е състоянието не само в печата - мога да кажа, че и в електронните медии, това което се случва през последните години е срамно за демократичната журналистика и за традициите на демнократичната журналистика в България. Не може медиите да бъдат в услуга на управляващите, да няма реална критика, да бъдат като еднотипни издания и да говорим, че са много свободни. Всъщност тази класация отразява тъжната картина, плачевната картина на състоянието на българската журналистика днес... Журналистите не са виновни, както казваше предишният председател на СБЖ Милен Вълков, светла му памет, журналистиката е в това състояние, в което е и цялото ни общество, но това, разбира се, по никой начин не може да оправдава и да бъде оправдание за една примиренческа политика на журналистиката. В никакъв случай не искам да казвам, че са виновни журналистите, напротив ние имаме много смели и достойни журналисти, които искат и които показват истината. Друг въпрос, е че тази истина невинаги излиза по този начин формулирана на страниците на печатните издания или в електронните медии, просто защото чорбаджията, този работодателя, този от когото зависи - в много случаи - този който плаща, не позволява и не иска това да се случи. Защото истината е доста горчива, защото тя не може да бъде в услуга на управляващите, в много голям процент от случаите... Ние всички казваме, че закон първи в журналистиката е Истината, истината и само истината - дали се съобщават само истини, или предпочитаме да съобщаваме новини, които са удобни на управляващите".

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10