Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кънчо Стойчев: Започва нов период в историята на България

Снимка: БГНЕС

"45-ото Народно събрание бе опит за начало на промяна в страната". Това коментира в "Посоките на делника" социологът от Галъп интернешънъл Кънчо Стойчев:

- Тази промяна ще тече дълго и бавно с приливи и отливи, но така или иначи виждаме, че приключва със сигурност един 10-12-годишен период в историята на България. Започва нов период, започва трудно. Предстоящите избори едва ли ще доведат до по-лесно съставяне на правителство, но това е начинът и политическите партии, и избирателите да започнат да се ориентират и да започнат да разбират, че гласуването е изключително важно за развитието на страната. Има с какво да се запомни това Народно събрание, не само че е най-късото, но и с опита за начало на реформи и промяна.

Радио ВИДИН: То е и първото, което не излъчи правителство.

- При тези резултати от изборите нямаше възможност за това, не беше реалистично да се излъчи правителство.

Ако се повтори тази ситуация и след 11 юли?

- Малко или повече ще се повтори. Картината няма да бъде коренно различна. Не можем да очакваме, че някой ще вземе абсолютно мнозинство или че лесно две партии ще имат достатъчно, за да направят над 120 гласа. Очаква ни трудно съставяне на правителство, но аз се надявам, че поуката хората са си я направили и като гласуващи, и политиците. Те трябва да престанат да чертаят своите прословути червени линии и да разказват кой с кого колко не може да работи, а да започнат да казват кой с кого какво точно може да направи, т.е. да минат изцяло на една позитивна риторика с оглед това след изборите да може по-бързо голяма част от диалога да е проведен и да се върви към решения.

Какво очаквате да се случи в оставащите до изборите два месеца? Служебното правителство ще повлияе ли по някакъв начин?

- Не считам. Преувеличава се ролята на служебното правителство, тя е точно дефинирана, изборите са приоритет №1 на това правителство.

Какво ще бъде политическото говорене преди изборите?

- Не мисля, че ще се различава коренно от това, което беше преди два месеца. Ще има конкурентна борба, ще има обвинения, надявам се политиците да са се убедили, че много по-важно е не негативното, а позитивното говорене какво и с кого ще се свърши по-най-бързия начин след изборите.

Казахте, че сме навлези в нов период, но това означава ли, че с ГЕРБ е приключено?

- Не, партията има своите гласоподаватели. Приключено е с един етап на управление и доминация на ГЕРБ. Без да доминира оттук нататък, ГЕРБ ще присъства в българския политически живот и в зависимост от това как присъства ще бъде и неговият резултат.

Промените в Изборния кодекс за добро ли са?

- Да, за добро са. Преувеличава се тяхната роля и значение, те не са чак толкова дълбоки. Знам за споровете за машинното гласуване и че в Европа едва ли не никъде не се гласувало машинно, на което винаги отговарям по един и същи начин: "В Европа никъде не се крадат изборни гласове така, както това се прави в България". Очевидно е, че в България това е напълно необходимо да се свърши, тъй като ние минахме през цял цикъл от избори, когато броят на невалидните бюлетини се измерваше със стотици хиляди, даже достигна 300 000. Какви избори правим ние, когато 300 000 гласа не се зачитат?! Това е пълно безобразие! С машини трябва да се гласува, разбира се, за да се избегне това безобразие.

"Случаят Илчовски" как го коментирате и очаквате ли нови подобни разкрития?

- Най-вероятно ще се вързи в тази посока със скандали. Случаят няма да заглъхне. Прокуратурата обяви, че има някакви действия по разследване и всъщност не е безкрайно много времето, в което прокуратурата трябва да даде посока, да каже дали има основание за разследване или няма основание за разследване.

Позитивна ли е посоката, в която се движи българската политическа действителност?

- Аз съм оптимистично настроен. Да, ние влизаме в турбулентно време. Изборите, които ни очакват след два месеца, едва ли ще са последните. Считам, че ще има честа смяна на правителства, но така или иначе България тръгва по линията на промяна на един модел на управление, а тази промяна винаги е търсене на друг модел и това е най-важният въпрос, на който ще ни отговорят резултатите от следващите избори. За определяне на посоката на дадено развитие са необходими минимум две точки, така че ако приемем, че отминалите избори са едната точка, следващите ще са другата. Тогава ще можем да очертаем правата, по която ще се движи България.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13