Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Кръговата икономика- инструмент за бързо възстановяване

Снимка: www.europarl.europa.eu

Ефективното управление на ресурсите, намаляването на потреблението и отпадъците, важната роля на местните власти в прехода към кръгова икономика и промяната на обществената нагласа в сферата – около тези аспекти се обединиха участниците в дискусията „Кръговата икономика – инструмент за бързо възстановяване“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България.

Маргрете Аукен от Групата на Зелените/Европейски свободен алианс в Европейския парламент подчерта, че в основата на бъдещия успех на Зелената сделка стои намаляването на консумацията на суровини и материали. "Оказа се, че консумираме колкото три планети. Какво ще оставим на децата си, на внуците си и на правнуците си, ако не намалим консумацията си на ресурси", попита тя:

"Агенцията за околна среда на Европейския съюз от години изследва този проблем и говори за устойчиво развитие, за възможностите, които предоставя кръговата икономика. Още през 2015 година имаше План за действие в областта на околната среда, в който се говореше за намаляване на пластмасите за еднократна употреба и разбира се за много други аспекти. През март 2020 година Комисията прие своя нов План за действие за кръгова икономика или така наречената "Зелена сделка", за да се осигури по-добро рециклиране, да се промени нагласата на хората, въпреки че в съзнанието на доста от европейските граждани това не е залегнало като основен приоритет. Този план за действие има 35 законодателни и незаконодателни мерки, които обхващат периода 2020-2023 година. Мерките касаят дизайна на продуктите, устойчиво потребление, така наречените "зелени обществени поръчки", износ на отпадъци, вторична употреба на материалите. Относно продуктите е обърнато внимание на електрониката, акумулаторните батерии, пластмасите, текстил, опаковките, строителните материали, както и на храни, води и хранителни вещества. Така или иначе, имаме обвързващи цели, които са до 2030 година. Крайната цел е значително да се намали тежеста на Европейския съюз относно употребата на суровини и материали, да се намали продукцията на отпадъци, не само да се рециклира, но да има и повторна употреба. В нашия доклад отбелязваме, че кръговата икономика не трябва да стимулира циркулацията на токсични материали. Това е много важна цел. Освен това трябва да се сведе до минимум  изгарянето на отпадъците. Необходимо е въвеждането на карти за безопасност на потребителя. Освен това, всеки трябва да има правото да си даде разваления уред за поправка вместо да го изхвърли. Искаме да се въведат паспорти на продуктите и да спрем с ранното изхвърляне на уреди, за които смятаме, че са морално остарели. Пример за това са мобилните телефони."


Добър пример за успешното партньорство между българските общини и бизнеса даде Сирма Желева, ръководител „Устойчиво развитите“ в TexСycle. Тя подчерта важността от рециклирането на текстилни отпадъци и защо рециклирането на текстил е един от приоритетите на ЕС в плана му за кръгова икономика, като посочи, че България е готова да направи своите следващи стъпки в прехода към такава.

Нина Санкович от дружество за управление на отпадъците на община Любляна, разказа за успешния модел за рециклиране на отпадъци в Словения и как Любляна се е превърнала в европейски шампион в сферата на рециклирането. Тя обобщи четирите основни стълба, водещи към постигане на добри резултати: първият е инфраструктура, ориентирана към потребителите, вторият – надеждни услуги, третият е обвързан със силно законодателство, а последният изтъква нуждата от политическа воля, която помага за промяна на манталитета на хората.

Българските общини са натоварени не само със сериозни отговорности по управлението на ресурсите, но също и с промяната в обществената нагласа, подчертаха участниците в дискусията. Ръководството на Община Видин работи за въвеждане на модерна компостираща система в регионалното депо за битови отпадъци, която значително да намали количеството депониран боклук, а в същото време ще даде възможност за производство на енергия, обясни кметът Цветан Ценков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02