Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детска градина във Враца гради мостове за социално включване

3
Снимка: ДГ "Детска вселена"-гр. Враца

Детска градина "Детска Вселена" във Враца изгражда   мостове за социално включване между децата. Работи с партньори от Румъния, Турция, Гърция, Полша и Унгария. Чрез игрите децата опознават света и се учат да приемат различията по между си. Всяко дете е със собственото различие и с индивидуалната си потребност, казва директорът Клавдия Костова:

"Проектът мостове за социално включване на програма "Еразъм +", който е към дейност 2 за училищни партньорства, обмен на опит между училища, се случва по идея на координатора Румъния, детска градина, която е в град Търговище в Румъния и партньори и екип от още пет европейски страни. От България е детска градина "Детска Вселена"- Враца, от Полша, от Унгария е католическа детска градина, от Турция, Гърция. Целта на този проект е да се мотивират, да се ангажират за учене през целия живот всички деца, деца с различия, т.е деца със специални образователни потребности, деца от малцинствен произход, деца, чиито семейства, изповядват различна религия, с различен социален статус, т.е всяко дете е със собственото си различие и индивидуалната си потребност. Освен, че това е главната цел, която съпътства всички дейности, приобщаването на децата с различия, има още подцели. Някои от тях са създаване на образователна среда за насърчаване на европейските ценности- гражданство, свобода, толерантност, недискриминация и междукултурност, интеграция на децата от предучилищна възраст в социалния живот и намаляване на риска от отпадане от училище, както и подобряване на качеството на образование в детските градини и в частност на детска градина "Детска Вселена", разбира се."

В дейностите участват децата на възраст от 4 до 7 години в детските градини, включени в инициативите, като и техните учители. Активно се включват също родителите и местните общности и образователни институции. Чрез игри, приказки и изкуство децата придобиват нови знания и разбират сложни житейски ситуации.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10