Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Жулева, ПДИ: Органите на власт трябва да бъдат по-активни в публикуването на информация

Снимка: БГНЕС

И тази година Програма Достъп до информация прегледа и оцени интернет страниците на 563 административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публичноправни субекти и независими органи на власт и състави традиционния Рейтинг на активната прозрачност на институциите.

Целта на проучването е да се оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по Закона да достъп до обществена информация (ЗДОИ) за активно публикуване на информация в интернет, и как отговарят на заявления за достъп по електронен път.

В рамките на проучването са подадени 563 електронни заявления с искане за предоставяне на актуализирания за 2020 г. списък на категориите информация, подлежаща на публикуване в интернет за сферата на дейност на съответната администрация, както и форматите, в които е достъпна. Изготвянето и публикуването на този списък бе създадено като задължение с измененията в ЗДОИ от края на 2015. Тази година лидер в класацията е Община Белоградчик, която е изпълнила почти на 100% изискванията за прозрачност. За сравнение, най-голямата община в региона- Видин, е на 81 място и е сред малкото институции в страната, които не са отговорили на подаденото от екипа на ПДИ заявление за достъп до информация.


"Програма Достъп до информация разработи тази методология, по която наблюдава активната прозрачност на публичните институции в България, преди 10 години. Това, което бихме могли да кажем за резултатите от проучването 2021 година, е, че по всеки един индикатор (те са над 90 за Общините) се наблюдава повишаване на публикуването на документи, които са задължителни за публикуване според Закона за достъп до обществена информация. Задълженията за част от тази информация се създават и от други закони- Закона за публичните финанси, Закона за обществените поръчки, Антикорупционния закон... Особено внимание отделяме на секцията "Достъп до информация", тъй като тя дава обща информация на гражданите, които искат да намерят някакъв документ в страницата на органа на власт- как да го направят, към кого да се обърнат, кой се занимава с това, какви категории информация трябва да бъдат публикувани на страницата. Тази година единственият допълнителен индикатор, който включихме, е информация относно мерките срещу COVID.

Преглеждаме и финансовата, бюджетната прозрачност. Особено за Общините е важно публикуването на датата за обществено обсъждане на проектобюджета или проектоотчета, така че да могат тези, които желаят, да се включат в обсъждането. Следим дали се публикуват декларациите по Антикорупционния закон, гледаме при общините и за Общия устройствен план, Регистъра на разрешителните за строеж. Хубавото е, че въпреки тази сложна и турбулентна политическа обстановка, това, което виждаме като резултати, е в положителна посока. Има подобряване. При някои институции публикуването е останало на същото ниво, каквото е било миналата година, има и леко понижаване на резултатите за някои общини.

В област Видин такова понижаване имаме при Община Димово, при Община Видин, при Община Чупрене, Община Ново село, Община Грамада и Община Бойница. Един от лидерите в рейтинга на активната прозрачност е Община Белоградчик, която подобрява непрекъснато съдържанието на своята страница от гледна точка на това, което е задължително да бъде публикувано, както и Община Ружинци. При Община Кула имаме подобряване, при Община Макреш и Община Брегово също има подобряване. Трябва да се има предвид, че нашият Рейтинг се интересува от съдържанието, т.е. от това дали дадени документи, които са задължителни за публикуване, могат да бъдат намерени на страницата, а не толкова как изглежда самата страница. Що се отнася до териториалните органи, Областна администрация Видин е на 18-о място сред другите областни администрации. Регионалното управление по образованието Видин е на 25-о място, Областна дирекция "Земеделие" е на 8-о място, Областна дирекция на МВР е на 12-о място, Регионалната здравна инспекция е на 11-о място", обясни изпълнителният директор на Програма Достъп до информация Гергана Жулева и добави:

"Време е да се обърне по-голямо внимание на секциите "Достъп до информация", така че те да бъдат от полза на хората, които търсят информация- да има подготвена разяснителна информация в секцията, да има контактната информация, служителят, който отговаря по ЗДОИ. Общо взето, преосмисляне на отношението- тези секции да бъдат наистина полезни за гражданите, а не просто да се качат някакви документи там и в много скрит текст да се съдържа разяснителната информация. Хубаво е и Списъкът на категориите информация, подлежаща на публикуване, да бъде направен така, че да може лесно да се използва, да има линкове в този списък към това, което човек търси."



На какво се дължат пропуските?

"Изпълнението на Закона е сложен и доста продължителен процес. В някои случаи просто няма голямо количество подадени заявления по ЗДОИ и затова администрацията не обръща внимание на това. Но така или иначе, тук не става въпрос за "Връзки с обществеността" или за PR-работата на дадената администрация, а става въпрос за публикуването на задължителни за публикуване документи. Колкото повече информация се публикува, толкова повече хората, които я търсят, само в крайни случаи ще подават заявления по ЗДОИ. Пропуск е, че по ЗДОИ няма координираща институция, т.е. няма орган на власт, който да координира работата по този закон и да дава някакви препоръки и указания. На трето място е, че санкциите са рядкост. В повечето вътрешни правила по ЗДОИ е предвиден контрол върху администрацията за изпълнение на задълженията. Но за всичките тези повече от 20 години от приемането на закона са споменати само 4 наложени санкции в отделни институции. Когато нямаш съвсем ясен контролен механизъм и няма налагане на санкции, то естествено, че администрацията отделя по-малко внимание на това, което е свързано с този закон и изпълненията на задълженията", коментира Гергана Жулева и даде следните препоръки:  

"Призивът е органите на власт да публикуват това, което е задължително, а на второ място- да обръщат по-сериозно внимание на търсенето. Т.е. да правят някакви анализи какво се търси най-много. Информация, която най-много интересува гражданството, да бъде публикувана преди да се подава заявление. В това отношение органите на власт трябва да бъдат по-активни."

В област Враца с най-добри показатели за прозрачност от всички институции е Община Борован, следвана от общините Мездра и Криводол. Най-зле тази година се представят Областната дирекция "Земеделие" и Областната дирекция на МВР. Лидер по прозрачност в област Монтана е Община Бойчиновци, следвана от Областна дирекция "Земеделие" и Регионалната здравна инспекция. С най-лоши показатели са РИОСВ Монтана и Регионалното управление на образованието. Във видинска област с добри позатели са Областната администрация и Община Ружинци, а най-затворените за обществото администрации са общините Ново село, Бойница и Грамада. Община Видин е в златната среда, но пада с пет места надолу в класацията спрямо миналата година. Абсолютен лидер в региона, а и в национален мащаб е Община Белоградчик.


"Стараем се по най-добрия начин, най-прозрачно, да отразяваме всичко, което се случва в общината, да изпълняваме нормативна база и т.н. Стараем се да е действително прозрачно всичко. Убедени сме, че това е единственият правилен път за развитието на местното самоуправление. Дължим го най-вече на заместник-кмета Росен Младенов. Той много сърцато и отговорно следи всичко, занимава се с публикациите на нашия сайт, с контрола на това всичко да е изрядно. Не е нещо кой знае колко сложно, стига обаче човек да иска го прави", обясни кметът на Белоградчик Борис Николов.

"Информация получаваме и от Общината, и от сайта на Общината. Знаем какви проекти и ремонти се изпълняват в Белоградчик", казаха пред Радио ВИДИН жители на Белоградчик.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05