Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарствата по здравна каса- само с е-рецепта

Снимка: БГНЕС

От 1 юни предписването и отпускането на лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, се извършва само с електронни рецепти.

Рецептите, издадени преди първи юни, ще продължат да се изпълняват от аптеките. Хартиената засега не се премахва- тя остава за лекарствата, които изцяло се заплащат от пациентите, гласят част от промените.

Наясно ли са с промените жителите на Видин? 

"Не, изобщо нямам представа... На три аптеки ходих и ме връщаха и накрая си ги купих за 105 лв. всички лекарства на свободно, защото не знаеха още как да стане, пък от другия ден почнаха пак с тези книжните, но аз нямах време да чакам и си ги купих на свободно... Ами не знам каква ми дадоха днес. Личният лекар там по компютъра нещо на някакви листчета изряза ги и ги залепи за книжката. Никакво номерче- рецептурната книжка дадох и в нея пишат там. Да, чух че и рецептурните книжки от другия месец ще минат също в електронен вариант, но личната ми лекарка каза, че нищо не се знае. Здравната каса нищо не им е казала още... Нямам никаква представа. Със сигурност трябваше да има по-добра информационна кампания, щом не съм и чувал за тях... Не мога да кажа нищо за електронните рецепти. Моята е от днес - хартиена е и е от невролог... Отидох при личния лекар, после в аптеката и тя каза, че ще уреждат между тях рецептите... Отиваш директно на аптеката, влизат в компютъра с данните ти и там по това, което е предписано от личния лекар, си получаваш лекарствата, което е едно облекчение за самите пациенти... Няма лекарите да пишат на хартиени носители и т.н. Сега отиваш на аптеката, те те проверяват в компютъра и ти пишат в здравната книжка... Това е и едно удобство. Дори лекарят може да ти даде рецептата за по-продължителен период от време, а не всеки месец да му клечиш на вратата. ЕГН-то си даваш от личната карта и за нула време те обслужват... ", коментираха новите рецепти и предимствата им жители на Видин.  


Аптечният софтуер също е готов и вече е свързан с електронния  регистър, като техническите проблеми също са решени, коментират фармацевти. А дали проблемите са изчистени и с пациентите, проверихме в една от видинските аптеки. Фармацевтът Иванка Стефанова обясни ситуацията с новите правила:


"Има проблеми, но хората вече са научени, знаят, отиват при личния лекар и всичко е същото, само че без хартия. Все още в хартиената рецептурна книжка лекарят нанася лекарствата без да издава хартиена рецепта, идват при нас, ние вписваме ЕГН, зареждаме рецептата и виждаме какво е изписано. За пациенти без рецептурни книжки важат и електронни, и бели рецепти. Все още са малко електронните, но важат и двете. Така че, няма проблем. Пациентът идва с рецептурната си книжка, там има ЕГН, има и специален номер на изписване, който е вписан. Но най-лесно е чрез ЕГН-то. Вписваме ЕГН-то и така излиза рецептата..."  


Потърсихме мнението и на личен лекар. Д-р Емил Мушанов е председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин:

Д-р Емил Мушанов"Има два основни вида рецепти. Едните са тези, в които частично или напълно медикаментите се изплащат от Здравната каса. Тези медикаменти, които вървят на рецептурна книжка, се издават единствено и само чрез електронна рецепта. За пациента не се променя абсолютно нищо, с изключение на това, че няма да носи рецепти на хартиен носител. Той идва с рецептурната книжка и ние слагаме едни номерца в нея, след което с тях отива в аптеката и си взима лекарствата.

Що се отнася до тези рецепти, които досега бяха на "бели" рецепти, те също остават като вариант, но може да се предпише и електронна такава. Ако стане вариантът "бяла" рецепта, т.е. както беше досега, на обикновена бяла рецепта се написва медикамента и пациентът отива с рецептата в аптеката. Ако се избере вариантът "електронна бяла рецепта", то тогава по същия начин- по ЕГН или по едно номерче, което се дава на пациента, той може да иде в аптеката и да си вземе лекарствата. Така за пациентите само се улесняват нещата..."  


Всъщност, електронната рецепта е цифров вариант на стандартната хартиена рецепта. Лекарят попълва на компютъра си и записва информация за нея в здравната карта на пациента. Електронните рецепти се изпращат по интернет в момента на написването им и по този начин целият процес по закупуването на лекарството се улеснява, а шансът за допускане на грешки намалява, защото вече не се разчита на докторския почерк.

Е-рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от здравната каса. Въвеждането им ще улесни пациентите и лекарите, защото ще даде възможност при допусната грешка при изписването на лекарствата тя да бъде отстранена веднага, без да се налага повторно посещение при лекаря. Очаква се да се подобри и контролът по предписване и отпускане на медикаменти, като те ще се следят в реално време.

Рецептурните книжки и протоколите за предписване на скъпоструващи лекарства следва да преминат напълно в електронен вариант от 01.07.2021 г.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50