От 1 юни предписването и отпускането на лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, се извършва само с електронни рецепти.
Рецептите, издадени преди първи юни, ще продължат да се изпълняват от аптеките. Хартиената засега не се премахва- тя остава за лекарствата, които изцяло се заплащат от пациентите, гласят част от промените.
Наясно ли са с промените жителите на Видин?
"Не, изобщо нямам представа... На три аптеки ходих и ме връщаха и накрая си ги купих за 105 лв. всички лекарства на свободно, защото не знаеха още как да стане, пък от другия ден почнаха пак с тези книжните, но аз нямах време да чакам и си ги купих на свободно... Ами не знам каква ми дадоха днес. Личният лекар там по компютъра нещо на някакви листчета изряза ги и ги залепи за книжката. Никакво номерче- рецептурната книжка дадох и в нея пишат там. Да, чух че и рецептурните книжки от другия месец ще минат също в електронен вариант, но личната ми лекарка каза, че нищо не се знае. Здравната каса нищо не им е казала още... Нямам никаква представа. Със сигурност трябваше да има по-добра информационна кампания, щом не съм и чувал за тях... Не мога да кажа нищо за електронните рецепти. Моята е от днес - хартиена е и е от невролог... Отидох при личния лекар, после в аптеката и тя каза, че ще уреждат между тях рецептите... Отиваш директно на аптеката, влизат в компютъра с данните ти и там по това, което е предписано от личния лекар, си получаваш лекарствата, което е едно облекчение за самите пациенти... Няма лекарите да пишат на хартиени носители и т.н. Сега отиваш на аптеката, те те проверяват в компютъра и ти пишат в здравната книжка... Това е и едно удобство. Дори лекарят може да ти даде рецептата за по-продължителен период от време, а не всеки месец да му клечиш на вратата. ЕГН-то си даваш от личната карта и за нула време те обслужват... ", коментираха новите рецепти и предимствата им жители на Видин.
Аптечният софтуер също е готов и вече е свързан с електронния регистър, като техническите проблеми също са решени, коментират фармацевти. А дали проблемите са изчистени и с пациентите, проверихме в една от видинските аптеки. Фармацевтът Иванка Стефанова обясни ситуацията с новите правила:
"Има проблеми, но хората вече са научени, знаят, отиват при личния лекар и всичко е същото, само че без хартия. Все още в хартиената рецептурна книжка лекарят нанася лекарствата без да издава хартиена рецепта, идват при нас, ние вписваме ЕГН, зареждаме рецептата и виждаме какво е изписано. За пациенти без рецептурни книжки важат и електронни, и бели рецепти. Все още са малко електронните, но важат и двете. Така че, няма проблем. Пациентът идва с рецептурната си книжка, там има ЕГН, има и специален номер на изписване, който е вписан. Но най-лесно е чрез ЕГН-то. Вписваме ЕГН-то и така излиза рецептата..."
Потърсихме мнението и на личен лекар. Д-р Емил Мушанов е председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин:
"Има два основни вида рецепти. Едните са тези, в които частично или напълно медикаментите се изплащат от Здравната каса. Тези медикаменти, които вървят на рецептурна книжка, се издават единствено и само чрез електронна рецепта. За пациента не се променя абсолютно нищо, с изключение на това, че няма да носи рецепти на хартиен носител. Той идва с рецептурната книжка и ние слагаме едни номерца в нея, след което с тях отива в аптеката и си взима лекарствата.
Що се отнася до тези рецепти, които досега бяха на "бели" рецепти, те също остават като вариант, но може да се предпише и електронна такава. Ако стане вариантът "бяла" рецепта, т.е. както беше досега, на обикновена бяла рецепта се написва медикамента и пациентът отива с рецептата в аптеката. Ако се избере вариантът "електронна бяла рецепта", то тогава по същия начин- по ЕГН или по едно номерче, което се дава на пациента, той може да иде в аптеката и да си вземе лекарствата. Така за пациентите само се улесняват нещата..."
Всъщност, електронната рецепта е цифров вариант на стандартната хартиена рецепта. Лекарят попълва на компютъра си и записва информация за нея в здравната карта на пациента. Електронните рецепти се изпращат по интернет в момента на написването им и по този начин целият процес по закупуването на лекарството се улеснява, а шансът за допускане на грешки намалява, защото вече не се разчита на докторския почерк.
Е-рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от здравната каса. Въвеждането им ще улесни пациентите и лекарите, защото ще даде възможност при допусната грешка при изписването на лекарствата тя да бъде отстранена веднага, без да се налага повторно посещение при лекаря. Очаква се да се подобри и контролът по предписване и отпускане на медикаменти, като те ще се следят в реално време.
Рецептурните книжки и протоколите за предписване на скъпоструващи лекарства следва да преминат напълно в електронен вариант от 01.07.2021 г.
В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи. Първо, защото..
За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..
Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида. За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида. В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората. "Хората много..
Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..
Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..
Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..