Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Земеделието в условията на пандемия- възможности и перспективи (Видео)

Снимка: Радио ВИДИН


Как Европа помага на селското стопанство в условията на пандемия? Това бе темата на онлайн семинар, който организира Радио Видин преди седмица. Идеята бе да срещнем мненията на хора, които са пряко свързани или зависими от това, което прави Европейският парламент, за да подпомогне земеделския сектор в условията на пандемия. 

В уебинара "Селско стопанство в условията на пандемия. Реформата в селскостопанския сектор в ЕС – синергия между конкурентоспособност и екологизация на земеделието" участваха Атидже Алиева Вели- евродепутат и член на комисията по земеделие, Емилиян Енчев, директор на Областна дирекция "Земеделие"- Видин, Мариела Савкова,  управител на  Областен информационен център - Видин, Мария Великова, представител на видинското пчеларско дружество „Димитър Балев“ и Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство и преподавател в Средно училище „Христо Ботев“ Арчар, заедно със свои ученици от паралелката по Лозаровинарство. 



Не може да се отрече, че земеделският сектор е сред най-подпомаганите с европейски средства, въпреки че е най-малко пострадалият сектор на икономиката. Евродепутатите имат визия за развитието на селскостопанския сектор през следващите години, залага се на мерки, с които да се отговори както на изискванията на Зелената сделка, така и на условията за конкурентоспособност на българските фермери в условията на пандемия, увери евродепутатът Атидже Вели:

"Пандемията засилва необходимостта от реализирането на Зелената сделка и на всички политики, които са заложени. Средствата по Плана за възстановяване, освен да подпомогнат земеделците да се възстановят от кризата, трябва да им осигурят плавен преход към зелените мерки и към новия модел, който предстои да прилагаме в земеделието."

Да се осигури баланс между отделните стълбове на Общата селскостопанска политика- екологичен-икономически и социален, което ще гарантира освен продоволствената сигурност, и справедливи доходи на земеделците  - към това са насочени усилията на групата на евродепутата Атидже Алиева Вели. Според нея обаче Общата селскостопанска политика не може да съществува сама за себе си:

"Няма как в случая да говорим само за ОСП, без да засегнем другите основни документи от Зелената сделка, които ще бъдат основна част от земеделските политики- стратегите "От фермата до трапезата" и стратегията за опазване на биоразнообразието. Общият успех на реформата наистина зависи от силната синергия, която България ще трябва да направи между различните политики и програми. Досега ако земеделците бяха съсредоточени само в Общата селскостопанска политика и в Програмата за развитие на селските райони, оттук нататък ще говорим за един по-широк поглед, така че наистина земеделците да бъдат адекватни и конкурентоспособни на своите колеги от Европа..." 

Евродепутатите чертаят визията за развитието на селскостопанския сектор, а политиките на европейския съюз се пречупват през националните политики. На местно ниво Областна дирекция „Земеделие“ е службата, която е най-близо до фермерите. Според директора й Емилиян Енчев, селското стопанство, като един от водещите отрасли в региона, се развива добре, благодарение на финансовата помощ от ЕС. 

Милион и 100 хиляди декара е обработваемата земя във Видинско, около 10 хиляди декара са заети с трайни насаждения, още толкова с лозя, голяма част от тях новосъздадени, с нови сортове, има новосъздадени и ферми за животни... Работи се с нова и качествена техника, земеделските стопани са заинтересовани и търсещи. 

"Свидетели сме на съживяване на селскостопанския сектор, във всичките му отрасли, въпреки това има още какво да се направи"- категоричен е Емилиян Енчев. 

Нова ракетна площадка ще защитава Златорожието от градушки, според Емилиян Енчев земеделието се развива, необходимо е обаче да се направят инвестиции в сферата на хидромелиорациите, необходимо е и производителите да се сдружават, за да могат да отговорят на изискванията на глобалния пазар. 

Областен информационен център е мястото, от което хората получават информация за актуални и предстоящи възможности за финансиране, а голяма част от хората, които търсят информация, са такива, които се занимават със земеделие. 

"До 26 юли е отворена инвестиционна мярка 4.1, по нея могат да бъдат финансирани изграждането на съоръжения ан хидромелиорациите- това е важно за едрите земеделски стопани. За 2021 година предстоят три допълнителни подмерки... Нашият фокус е насочен основно към малките земеделски стопани, както и привличането на инвестиции за създаването на Местни инициативни групи.  Идеята на политиката на Европейския съюз, насочена към развитие на селскостопанския сектор, е да се осигурят доходи за хората, но и да се развиват селските райони. Предвидени са няколко земеделски мерки... Европа трябва да помисли за по-дребните производители, така ще се съживят и селските райони", коментира управителят на Областния информационен център във Видин Мариела Савкова. 

В известна степен пандемията накара хората да се обърнат към корените, към селото, а там намират добри условия пчеларите- пчеларството е и един от развиващите се сектори в региона. Съживяване има и в лозарството, а най-хубавото е, че в региона вече се подготвят и кадри за лозарския сектор.   На семинара ни преди седмица присъстваха и Мария Великова, представител на видинското пчеларско дружество „Димитър Балев“ и Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство и преподавател в Средно училище „Христо Ботев“ Арчар, заедно със свои ученици от паралелката по Лозаровинарство. Тях ще чуем в следващото предаване. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00