Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Земеделието в условията на пандемия- възможности и перспективи (Видео)

Снимка: Радио ВИДИН


Как Европа помага на селското стопанство в условията на пандемия? Това бе темата на онлайн семинар, който организира Радио Видин преди седмица. Идеята бе да срещнем мненията на хора, които са пряко свързани или зависими от това, което прави Европейският парламент, за да подпомогне земеделския сектор в условията на пандемия. 

В уебинара "Селско стопанство в условията на пандемия. Реформата в селскостопанския сектор в ЕС – синергия между конкурентоспособност и екологизация на земеделието" участваха Атидже Алиева Вели- евродепутат и член на комисията по земеделие, Емилиян Енчев, директор на Областна дирекция "Земеделие"- Видин, Мариела Савкова,  управител на  Областен информационен център - Видин, Мария Великова, представител на видинското пчеларско дружество „Димитър Балев“ и Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство и преподавател в Средно училище „Христо Ботев“ Арчар, заедно със свои ученици от паралелката по Лозаровинарство. 



Не може да се отрече, че земеделският сектор е сред най-подпомаганите с европейски средства, въпреки че е най-малко пострадалият сектор на икономиката. Евродепутатите имат визия за развитието на селскостопанския сектор през следващите години, залага се на мерки, с които да се отговори както на изискванията на Зелената сделка, така и на условията за конкурентоспособност на българските фермери в условията на пандемия, увери евродепутатът Атидже Вели:

"Пандемията засилва необходимостта от реализирането на Зелената сделка и на всички политики, които са заложени. Средствата по Плана за възстановяване, освен да подпомогнат земеделците да се възстановят от кризата, трябва да им осигурят плавен преход към зелените мерки и към новия модел, който предстои да прилагаме в земеделието."

Да се осигури баланс между отделните стълбове на Общата селскостопанска политика- екологичен-икономически и социален, което ще гарантира освен продоволствената сигурност, и справедливи доходи на земеделците  - към това са насочени усилията на групата на евродепутата Атидже Алиева Вели. Според нея обаче Общата селскостопанска политика не може да съществува сама за себе си:

"Няма как в случая да говорим само за ОСП, без да засегнем другите основни документи от Зелената сделка, които ще бъдат основна част от земеделските политики- стратегите "От фермата до трапезата" и стратегията за опазване на биоразнообразието. Общият успех на реформата наистина зависи от силната синергия, която България ще трябва да направи между различните политики и програми. Досега ако земеделците бяха съсредоточени само в Общата селскостопанска политика и в Програмата за развитие на селските райони, оттук нататък ще говорим за един по-широк поглед, така че наистина земеделците да бъдат адекватни и конкурентоспособни на своите колеги от Европа..." 

Евродепутатите чертаят визията за развитието на селскостопанския сектор, а политиките на европейския съюз се пречупват през националните политики. На местно ниво Областна дирекция „Земеделие“ е службата, която е най-близо до фермерите. Според директора й Емилиян Енчев, селското стопанство, като един от водещите отрасли в региона, се развива добре, благодарение на финансовата помощ от ЕС. 

Милион и 100 хиляди декара е обработваемата земя във Видинско, около 10 хиляди декара са заети с трайни насаждения, още толкова с лозя, голяма част от тях новосъздадени, с нови сортове, има новосъздадени и ферми за животни... Работи се с нова и качествена техника, земеделските стопани са заинтересовани и търсещи. 

"Свидетели сме на съживяване на селскостопанския сектор, във всичките му отрасли, въпреки това има още какво да се направи"- категоричен е Емилиян Енчев. 

Нова ракетна площадка ще защитава Златорожието от градушки, според Емилиян Енчев земеделието се развива, необходимо е обаче да се направят инвестиции в сферата на хидромелиорациите, необходимо е и производителите да се сдружават, за да могат да отговорят на изискванията на глобалния пазар. 

Областен информационен център е мястото, от което хората получават информация за актуални и предстоящи възможности за финансиране, а голяма част от хората, които търсят информация, са такива, които се занимават със земеделие. 

"До 26 юли е отворена инвестиционна мярка 4.1, по нея могат да бъдат финансирани изграждането на съоръжения ан хидромелиорациите- това е важно за едрите земеделски стопани. За 2021 година предстоят три допълнителни подмерки... Нашият фокус е насочен основно към малките земеделски стопани, както и привличането на инвестиции за създаването на Местни инициативни групи.  Идеята на политиката на Европейския съюз, насочена към развитие на селскостопанския сектор, е да се осигурят доходи за хората, но и да се развиват селските райони. Предвидени са няколко земеделски мерки... Европа трябва да помисли за по-дребните производители, така ще се съживят и селските райони", коментира управителят на Областния информационен център във Видин Мариела Савкова. 

В известна степен пандемията накара хората да се обърнат към корените, към селото, а там намират добри условия пчеларите- пчеларството е и един от развиващите се сектори в региона. Съживяване има и в лозарството, а най-хубавото е, че в региона вече се подготвят и кадри за лозарския сектор.   На семинара ни преди седмица присъстваха и Мария Великова, представител на видинското пчеларско дружество „Димитър Балев“ и Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство и преподавател в Средно училище „Христо Ботев“ Арчар, заедно със свои ученици от паралелката по Лозаровинарство. Тях ще чуем в следващото предаване. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17