Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметският наместник на село Ошане: Трябва държавна програма за подпомагане в пограничните райони

Ошане е малко село, встрани от главните пътища и в пограничен район. Какво е усещането тук за принадлежността ни към ЕС? Чувстват ли се хората в Ошане пълноправни жители на Общността или само знамето на ЕС на сградата на кметството над налепените на таблото отдолу некролози подсказва, че и това селце е в границите му? Имат ли същите права тук хората и възможности за живот и развитие, или това ще е поредното угасващо село в Северозапада?

"Нашето село е малко и има доста проблеми за решаване", обяснява кметският наместник Калин Еленков.

"Тук са регистрирани около 39 човека като постоянни жители, от тях 5-6 не живеят в селото. Основният проблем е, че са малко хората и той се отнася за целия район. Виждал съм как живеят хората в други части на ЕС- гледал съм предавания по телевизията, репортажи. Има устроени села и градове, както и такива малки населени места. Доста време и години ще са ни нужни да ги стигнем. Изглежда нещо не е дообмислено, но това зависи от управляващите по-нагоре... Да, за мен би трябвало да има специална държавна програма за пограничните райони в Северозапада, както бе навремето. Би трябвало да се обърне внимание на този въпрос и да се отпуснат някакви средства, за да може да се подпомогнат тези села в нашия пограничен район. Да се направи нещо по-добро за хората, за техния по-добър живот. 
Магазин нямаме от 2 години. Не можем да намерим човек, защото хората тук са малко. Предишният магазинер беше го взел под наем, защото помещението е на бившата кооперация, но се отказа, понеже не може да направи оборот... Говорили сме
с фирмата, която кара хляб да ни зарежда и с хранителни продукти от първа необходимост, но засега нямаме никакъв резултат...

Проблем имаме и с транспорта. Преди пандемията имаше бус, който пътуваше в понеделник, сряда и петък. Сега има само в сряда от Видин и следобед има за връщане от Белоградчик.

За възрастните да живеят тук е добре- на тях им трябва тишина, спокойствие. Има хора, които идват пролетта и есента си заминават. Лошото е, че повечето хора, които искат да купят имот тук, искат да има и магазин и повече разнообразие. Засега това не можем да им подсигурим...Но както казах, тук е тихо, спокойно. Повечето жители са пенсионери, по-малко са младите. За нуждите на възрастните хора има Социален патронаж, чиято кола всеки ден минава и ги обгрижва като им кара храна..."

Двама от тях вече бяха седнали на пейката пред кметството в очакване на храната и на раздумка:


"Седим на пейката и чакаме яденето от Белоградчик. Аз съм тук от 21 години- преселник съм. Така не е било никога преди. Какво е това да нямаш магазин? Аз взимам 54.71 лева. Ако хванеш някое такси, трябва да даваш 10 лева и 10 ти е пътят- станаха 20. За един подпис е същото нещо... Преди години идваха тука и ние се събирахме, тези безработните и се подписвахме. А сега тия 50 лева къде по-напред- дали тока да плащаш, дали вода, дали кабелната... Преди години тук е имало работа- чистехме тротоарите, на училището направихме градинки, садяхме борове. Имахме работа, изкарвахме пари, не сме мизерували. А сега сме на социално ядене... Тук нямаме и магазин. Ако ни трябва олио например, какво правим ние? Да няма в селото магазин. Какво е това...

Навремето тук по 50 човека се събираха на ден- тръгваха по гората да секат дърва, да товарят и ги карат... Мъка. Няма никаква работа. В селото има само 7 овце, моите две кози и три магарета. Изсякоха и цялата гора. Е тук само е останала малко гора. Частни гори вече няма. Хората ги продадоха и тия всичко режат... Нито можем да си пазаруваме, нито нищо. Кибрит да ти потрябва, няма откъде... Едно време имаше хора, имаше и живот. Аз имам 5-6 овце, паса ги, връщам се, доя ги, правя сирене и така...Ами как да живеем- мъка. Работа и това е. Труден е животът, особено тук в Северозапада. Не достигат пари за нищо. Искам да ни увеличат пенсиите и животът да стане по-добър..." 


Защо продължава обезлюдяването на пограничните ни райони, какво може да задържи хората в тях, как виждат те живота си като част от ЕС, как се приготвя най-вкусното месо от глиган и каква ракия варят тук. Пълните интервюта с жители на село Ошане и кметския наместник Калин Еленков- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45