Икономистът Димитър Тадаръков предложи концепция за развитието на Видин като свободна икономическа зона за следващите 20 години. Предложението на професор Тадаръков беше представено на публично обсъждане в областния град. Предстои да бъде внесено и в Общинския съвет. Ако концепцията бъде приета, с местно решение ще бъде определена нова данъчна и финансова политика, обяви професор Тадаръков:
"Ако след тази среща и след решението на вашия Общински съвет, ако вземе това решение с необходимото мнозинство, Видин ще бъде третият град в България и третия град в Европа, който ще бъде обявен за Свободна икономическа зона и Свободна индустриална зона, действащи заедно."
Концепцията вече е обсъждана в Благоевград и Тутракан. Предлагат се облекчения от местни данъци и такси, които ще привлекат инвеститори, както и финансови, зависещи от държавата:
"Едното е на ниво местни данъци и такси. Второто е на ниво държава, с което ще се сключва съответните договори, защото до този момент на развитие, говоря на нашата икономика, Свободните индустриални зони са по Закона за чуждестранните инвестиции и те са на ниво Министерски съвет"- каза професор Тадаръков.
Според кмета на Видин Цветан Ценков, ако бъде приета, концепцията ще определи бъдещето на региона:
"От концепцията на професор Тадаръков зависи бъдещото развитие на нашия град, на нашия регион, въобще на България в следващите поне 50 години."
Концепцията предвижда също подкрепа за местното производство, структурни промени на ниво общинска администрация, а на по-късен етап и създаване на фонд, който да подкрепя предприемачески инициативи.
От днес стартира едноседмична специализирана полицейска операция , по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите. Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ. Във..
Разследване на пътнотранспортното произшествие на кръстовището на главния път Е-79 с Дунавци , при което през почивните дни загинаха четирима души, е започнато от Окръжната прокуратура във Видин . Взети са кръвни проби за извършване на химически изследвания за употреба на алкохол и наркотични вещества. Назначена е автотехническа експертиза,..
Непочистени пътища доведоха до две катастрофи , които днес блокираха пътя от Северозапада към София. Трасето през мездренското село Крета, което е предпочитано от леки автомобили, остана непроходимо за часове. Първо камион се спря в крайпътните храсти по отсечката между Ребърково и Крета, а после две коли се удариха. За щастие и при двата..
Гимназисти в Мездра ще имат възможност да се срещнат с Анабела Нинова в рамките на инициативата „БУМ Кариера“. Тя е родом от града и в момента изгражда своята кариера в правната сфера. Анабела Нинова е завършила магистратура по право в Софийския университет, като през септември миналата година успешно е издържала изпита за юридическа..
От днес стартира едноседмична специализирана полицейска операция , по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите. Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ...
Над 50-килограмов вълк е отстрелян от ловната дружинка в Чипровци . В района е била забелязана глутница. Увеличава се популацията на хищниците в Монтанско. Освен лисици и чакали има отстреляни и два вълка. „Единият е в Смоляновци, а другия е убит от ловците в Чипровци", съобщи Ася Тодорова, специалист „Ловно стопанство" в сдружение „Огоста"..
Бюст-паметник на Апостола на свободата предстои да бъде официално открит и осветен на централния площад "Свобода“ в Лом. Това ще се случи н а 18 февруари, когато се навършват 152 години от гибелта на Васил Левски. Церемонията по освещаването на мемориала и поднасяне на венци и цветя в памет на Васил Левски е от 11:00 ч., информират от местната..