Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу коронавируса?

Снимка: Радио Видин

През последните дни резултатите от направените тестове срещу COVID-19 показват обнадеждаващи резултати. Днес новите случаи на заразени с COVID 19 пациенти в област Враца са 3, сочат данните от Националния информационен портал. В област Видин новозаразените са също 3-ма, а в област Монтана няма нови случаи. 94 са случаите за страната, при направени общо 11 151 теста. Какво показват тези данни и можем ли да бъдем оптимисти за изход от пандемията? От началото на седмицата страната ни вече е изцяло в зелената зона на комбинираната карта на Европа за коронавируса, става ясно от сайта на Еврокомисията. Картата отчита брой случаи и процент позитивни тестове за последните 14 дни. Съседна Румъния също е в зелено. Големи части от територията на Гърция обаче, са обозначени като рискови. С най-лоши показатели са Нидерландия, както и региони в Испания и Швеция. Коментирайки преместването на България в зелената зона, здравният министър Стойчо Кацаров посочи, че това, че сме в зелената зона не бива да ни успокоява прекалено. "Опасността не е отминала и единственият начин да намалим риска е като се ваксинираме масово. Нека използваме летните месеци и да го направим, за да можем да се върнем към нормалния начин на работа."- призова Стойчо Кацаров в изявление, разпространено от пресцентъра на здравното министерство. Въпреки малкия брой ваксинирани у нас, обаче в сравнение с другите европейски държави в началото на седмицата страната ни официално влезе в зелената зона на пандемията. Какво означава това? Разговаряхме с д-р Елена Борисова, директор на РЗИ Монтана:

"Цифрите са обнадеждаващи, но това не трябва да ни успокоява в никакъв случай. Държавата е в извънредна епидемична обстановка до 31 юли, така че трябва да се съобразяваме с това. След жълтата зона е зелената, т.е. заболеваемостта на 100 000 души е много ниска. Има глътка въздух, но не трябва да се успокояваме прекалено и трябва да сме внимателни в поведението си."- уточни д-р Елена Борисова.

Нивото на колективния имунитет у нас ще стане ясно до месец, обявиха преди ден от здравното министерство. За целта ще се създаде база от данни, която да събере броя преболедували, които са лежали в болница, тези на домашно лечение, както и ваксинираните пациенти. Системата за информация се разработва от софтуерни фирми, занимаващи се с медицински софтуер, обяви здравният министър Стойчо Кацаров. Информацията ще се сортира по ЕГН, по области, общини и адрес. Според неофициално проучване на колективния имунитет, направено от една от големите лаборатории в страната между 25 май и 11 юни, стана ясно че 43% от българите са били инфектирани с COVID-19. 

Собствениците на заведения сякаш поеха глътка въздух след поетапното разхлабване на мерките след 1-ви май. Достатъчно ли е това за тях или все още има доста проблеми за разрешаване? Потърсихме за коментар Наталия Бърборска, собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс във Вършец и село Спанчевци.

"Още ги е страх хората, много ги е страх и от тази гледна точка ние сме малко зле. Сравнено с по- миналата година оборотите ни са наполовина и не знам изобщо как ще оцелеем. Имаме и друг проблем- с проверяващите, точно нас малките и туризма ни проверяват, нещо страшно се случва при нас. Проверяват ни за трудови договори, графици и за най- малкото пишат актове, няма предписания, а директно пишат актове и глоби и не знам просто как ще оцелеем, ако продължават ... Според мен трябва да отпаднат маските, защото за мен маските са били винаги абсолютно нещо безмислено. Представете си на морето една сервитьорка при 40 градуса с тая маска? Маските трябва да отпаднат- да дишаш с маска в тая жега тоя влажен въздух, тоя мръсен въздух е напълно глупаво."- коментира Наталия Бърборска.

Със затоплянето на времето поканите за културни събития започнаха да се появяват все по- често. Хората на изкуството бяха онази част от обществото ни, която също сравнително трудно понесе наложените мерки и забрани, заради пандемията с COVID-19. Видинският драматичен театър тази година отбелязва 130-годишнина от своето създаване. Как се справя трупата в началото на лятото и трябва ли според директора на институцията Дейвид Славчев да бъдат ревизирани ограничителните мерки?

"Ние искаме да работим, ние имаме нужда от това да работим, защото всички театри пострадаха в тази пандемия. Всички театри се оказаха леко назад финансово. Първо имаше две спирания абсолютно, после имаше ограничение на 30% от капацитета на залата да играем сега стана 50%. Но и в трите случая театърът е ощетен ... Това, което виждам аз е, че хората се радват на това, че могат да посещават театър, вероятно и много други културни събития. Има и хора, които се страхуват. От септември започваме наистина една голяма кампания, по повод 130- годишнината на театъра."- припомни Дейвид Славчев.

До 31 юли бе удължена извънредната ситуация в страната, заради коронавируса. Попитахме видинчани трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу COVID-19:

"Моето мнение е, че всичко е игра, измама. Би следвало да се провери каква е ситуацията, какво е намерението на управляващите ... Маската е до мен, където и да отида маската е на устата ми. Възрастни хора сме ... Трябва да се разхлабят тези мерки, всичко е пресилено. Аз маска не съм носил, няма и да нося."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00