Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Взривоопасна ли е ситуацията в туризма?

Снимка: Колаж Радио Видин

Норматив блокира достъпа на 212 големи туроператори до държавна помощ, според който български туроператори не могат да получат достъп до 16.5 млн. лв. помощ за възстановяване на вземания на клиенти за неосъществени пътувания през 2020 година. Това ще доведе до трусове в сектора, алармираха от Обединение "Бъдеще за туризма" миналата седмица. Нормативът  внася три съществени нови обстоятелства, които диаметрално променят философията на закона за извънредното положение и са счетоводно неизпълними, считат от Сдружението.  Защо големите туроператори нямат право на държавна помощ и какви са новите обстоятелства, според приетия норматив? Трите нови условия бяха заявени на 15 юни, но се отнасят за събития със стара дата. Туроператорите е трябвало към 5 април да са осчетоводили дължимите към клиентите суми и да са издали за тях кредитни известия. Съгласно Закона за счетоводството обаче, издаде ли се такъв документ, вземанията стават изискуеми в едноседмичен срок. Второто обстоятелство е уверение от доставчиците, че блокираните при тях пари са невъзстановими. Третото условие е туроператорът да няма ликвидни средства към 5 април, което означава да не е разполагал с пари и активи, за да се разплати с клиентите си. В такава ситуация обаче, той би следвало да е обявил неплатежоспособност, а към датата на приемане на постановлението очевидно да е в процедура по несъстоятелност, обясни за радио Видин Павлина Илиева, председател на Обединение "Бъдеще за туризма". Какво се случва към днешна дата?

"Това стана ясно, след като беше публикувано самото постановление на Министерски съвет на 18 юни, което беше ден петък. Беше публикувано в Държавен вестник и ние всъщност тогава го видяхме и реагирахме на 21-ви в понеделник, но какво от това. До тук това, което разбрахме е, че правителството, което претендира за законност и прозрачност си позволи да наруши закона много грубо. Големият ни проблем в момента е, че по закона и по европейската нотификация кандидатстването трябва да стане със сумата, която фирмата или туроператора дължи към клиента си и това трябва да бъде обезщетението по тази програма."- уточни Павлина Илиева.

Как процесът с ваксинацията се отрази върху работата на туристическия бранш и имат ли някакво предимство ваксинираните туристи? 

"Аз по- скоро виждам, че ваксинираните са дискриминирани, които са имали благоразумието да изберат ситуацията да бъдат ваксинирани и да бъдат отговорни към себе си и към останалите. Дали е така или не, това е нещо различно. Говори се, че от август отново ще бъдем затворени. Вие мислите ли, че бизнес, който година и половина е на трупчета, отново затворен след това, някога отново ще може да заработи?"- допълни Павлина Илиева, председател на Обединение "Бъдеще за туризма". 

Справят ли се туроператорите с дейността си в разгара на лятото- това попитахме екскурзовода от Чупрене Ина Тонина, която е и управител на туроператорска фирма.

"Това е един огромен проблем в чисто административен план, тъй като много туроператори не успяха да се разплатят с клиентите за заявени и неосъществени почивки. Не става въпрос за задържани пари, а за непреведени пари към крайни доставчици, към авиокомпании, към хотели, които от своя страна ги задържат и очакват те да бъдат реализирани в едно друго време. За съжаление много се проточи всичко това и това, което беше заявено за миналата година или за есента остава за следващата, пък отново стана невъзможно с втората вълна през есента."- каза Ина Тонина, управител на туроператорска фирма.

В сезона на отпуските къде ще предпочетат да почиват жителите на Северозапада и трябва ли да бъде подкрепен българския туризъм в разгара на лято 2021-ва- това попитахме видинчани:

"Разбира се, че трябва да го подкрепим. Аз харесвам българското Черноморие и си почивам повече тук ... Имаме си хубаво Черноморие и хубави курорти, и са на хубава цена. Не знам защо избягват и отиват в Гърция или някъде другаде ... Първо трябваше служебното правителство да помисли за отрасъла и след това следващото."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49