Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се поддържат чешмичките в град Видин


Изключително важни за всеки град са източниците на вода. Особено важни и необходими стават те през лятото, когато температурите са доста високи и всеки търси прохлада и възможност да пийне глътка студена вода. Чешмите създават една особена атмосфера на чистота и прохлада. Видин е град, в който има много чешмички - пред "Стамбол капия", в Крайдунавския парк, в парк "Владикина бахча", в парк "Рова". За съжаление, тези чешми  не се почистват и това не е приятно за хората, които ги ползват, показа анкета на Радио Видин:



"Не му давам да пие вода на детето, искам да се поддържат чешмичките и фонтаните, рядко се чистят... Да, притеснява ме тази плесен, защото може да има и болести, да не се пипа, защото може да се заразиш... Да, наливам си вода... Не, това е нормално, това са водорасли, не е плесен. Да се изчисти, ама кой да го изчисти..."


Зададохме въпроси към община Видин за това  как се поддържат чешмите във Видин, задължение ли е на общината да почиства чешмите, колко от тях се поддържат в града и  предстои ли да се изградят нови. 

Получихме отговор от Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство“ , че след нашия сигнал: "са предприети незабавни мерки за почистване на питейните фонтанки в град Видин. Периодично се извършват огледи на всички чешмички за пиене на вода и се извършват необходимите ремонтни дейности. Например, постоянно се налага да бъдат отпушвани фонтанките в Крайдунавския парк, които се задръстват от изхвърлени отпадъци (опаковки, мокри кърпички, пясък и др.).

Общинското предприятие поддържа осем чешми и фонтанки в град Видин. В момента не работи единствено фонтанката в парк "Владикина бахча" поради сериозна авария в отводнителната система. Предстои отстраняването на проблема.

 
Предвижда се да бъде направено цялостна проектиране на Крайдунавския парк от крепостта "Баба Вида" до Колодрума. Бъдещият проект ще предвижда и изграждане на допълнителни съоръжения за пиене на вода."

чешмичка в парк Рова


След отговора от община Видин, проверихме как са почистени чешмичките в центъра, видинчани вече са  забелязват промяната:


"Забелязвам промяната, то преливаше, беше зелено, само дето жаби не се бяха завъдили. Сега е доста по-добре... Трябва да се поддържат тези неща, в този вид човек с кеф ще си налее вода... Сега е по-приятно и за пиене и за външен вид най-вече... Почистено е, харесва ми, в тая горещина това е най-добре."

Симона Стилиянова е видинчанка, млад еколог, тя създава Карта на чешмите в България, като идеята ѝ е картата да се ползва като мобилно приложение  и да облекчава хората, които искат да си наливат вода:

"Може би преди две години я направих картата... И нямаше да я има, ако не бяха всички доброволци, които ми помагаха и продължават да ми помагат..Идеята за картата беше този начален момент, когато започнах да ходя навсякъде с шише за многократна употреба, а не исках да си купувам  бутилирана вода в пластмасово шише... Направих картата в Гугъл и тя е интегрирана с всяка мобилна навигация  и всеки, може  да си я добави на навигацията на телефона си и да зададе конкретна избрана чешма, към която картата да го заведе. Например за Видин хората не знаят всички чешми, например зад гимназията  в алеята в парка има такива и не се ползват много. Това  е изключително удобно не само в града, но и ако си на излет в планината ..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05