"Не му давам да пие вода на детето, искам да се поддържат чешмичките и фонтаните, рядко се чистят... Да, притеснява ме тази плесен, защото може да има и болести, да не се пипа, защото може да се заразиш... Да, наливам си вода... Не, това е нормално, това са водорасли, не е плесен. Да се изчисти, ама кой да го изчисти..."
Зададохме въпроси към община Видин за това как се поддържат чешмите във Видин, задължение ли е на общината да почиства чешмите, колко от тях се поддържат в града и предстои ли да се изградят нови.
Получихме отговор от Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство“ , че след нашия сигнал: "са предприети незабавни мерки за почистване на питейните фонтанки в град Видин. Периодично се извършват огледи на всички чешмички за пиене на вода и се извършват необходимите ремонтни дейности. Например, постоянно се налага да бъдат отпушвани фонтанките в Крайдунавския парк, които се задръстват от изхвърлени отпадъци (опаковки, мокри кърпички, пясък и др.).
Общинското предприятие поддържа осем чешми и фонтанки в град Видин. В момента не работи единствено фонтанката в парк "Владикина бахча" поради сериозна авария в отводнителната система. Предстои отстраняването на проблема.
Предвижда се да бъде направено цялостна проектиране на Крайдунавския парк от крепостта "Баба Вида" до Колодрума. Бъдещият проект ще предвижда и изграждане на допълнителни съоръжения за пиене на вода."
След отговора от община Видин, проверихме как са почистени чешмичките в центъра, видинчани вече са забелязват промяната:
"Забелязвам промяната, то преливаше, беше зелено, само дето жаби не се бяха завъдили. Сега е доста по-добре... Трябва да се поддържат тези неща, в този вид човек с кеф ще си налее вода... Сега е по-приятно и за пиене и за външен вид най-вече... Почистено е, харесва ми, в тая горещина това е най-добре."
Симона Стилиянова е видинчанка, млад еколог, тя създава Карта на чешмите в България, като идеята ѝ е картата да се ползва като мобилно приложение и да облекчава хората, които искат да си наливат вода:
"Може би преди две години я направих картата... И нямаше да я има, ако не бяха всички доброволци, които ми помагаха и продължават да ми помагат..Идеята за картата беше този начален момент, когато започнах да ходя навсякъде с шише за многократна употреба, а не исках да си купувам бутилирана вода в пластмасово шише... Направих картата в Гугъл и тя е интегрирана с всяка мобилна навигация и всеки, може да си я добави на навигацията на телефона си и да зададе конкретна избрана чешма, към която картата да го заведе. Например за Видин хората не знаят всички чешми, например зад гимназията в алеята в парка има такива и не се ползват много. Това е изключително удобно не само в града, но и ако си на излет в планината ..."
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство. България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..
Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..
За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...
Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..
Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...