Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Пандемията върна млади хора в селата, как Европа ще помогне, за да останат

Снимка: Светла Бондова

Пандемията върна млади хора в селата, но как могат те и да останат там? Румен Джагаров и Яна Аронова са сред тези, които напуснаха големия град и потърсиха уюта и спокойствието в  Ново село, Видинско. Румен e привлечен от старите къщи и спомените от детството, когато прекарвал там ваканциите:


"Самото село като материално наследство, всъщност това, което мен ме върна, е вдъхновението, което Ново село още от малък ми е дало, за да следвам първо строителен техникум, а после архитектура."


Яна е живяла в Израел, а след това в София. Няма какво да я задържи в големия град:


"Отдавана си мечтая за този начин на живот и промените около пандемията ме подтикнаха да не чакам."


В община Ново село край Дунав новодошлите са с над 90 повече от хората, които по някаква причина са напуснали, каза Цветан Цветков, началник на отдел "Статистически изследвания"- Видин към Националния статистически институт:


"За последната година можем да отбележим, че се наблюдава едно такова явление, спрямо механичния прираст на населението, т.е заселените да са малко повече, плахо бих казал малко, но все пак има, наблюдава се такова нещо, да. Дано и в бъдеще да е така. В по-малките общини се наблюдава. За Видин все още е обратно.“


И други млади хора идват в селата. Яна и Румен са сред тези, които вече дават пример.


"Пандемията особено тази, която беше миналата година като бяха затворили големите градове с пунктове, аз тогава бях в София, затворен там. Бидейки в града малко затворен, осъзнах, че вече наистина, щом вече го и сънувам Ново село, значи това е един от знаците да опитам да се завърна. Пък и виждам, бидейки тук, че хората се променят, когато има човек около тях, който ги изненадва с разни неща или мисли по различен начин. Селото определено става една идея по-живо, защото аз гледам и да се включвам в разни културни събития, които има тук“-обяснява Румен Джагаров.


"Никога не съм използвала града правилно, както се казва, нито по кафенета, такива не неща не използвам твърде много и всъщност близостта до НАП ли е причината да седиш там. Не знам. Някак си не ми прозвуча това като достатъчно добра причина и има някакво желание да си по-близо до природата"-казва Яна Аронова. 


На село поделят времето си между работата, която е дистанционно и грижите за къщите и градините. Двамата да сред тези, на които поне засега градът не липсва, но на село социалният живот за младите е ограничен, както и възможностите за работа. Така е в Северозапада в България. 


Европейските регионите дали в рамките на една и  съща държава или през границите, не се развиват с една и съща скорост. Затова Европейският парламент подкрепя програми като Европейския фонд за регионално развитие и Interreg, които подпомагат регионите на ЕС. Членовете на ЕП искат всички региони да разполагат с равни възможности: от социалните права до действията в областта на климата, от транспорта до общественото здравеопазване. Над 200 млрд. евро ще бъдат предоставени на регионите в подкрепа на повишаване на тяхното равнище. Колкото по-малко развит е даден регион, колкото е по-беден, толкова повече се ползва от подкрепата на Европейския съюз. Именно на регионите се предоставя значителна подкрепа за заетост и инвестиции, казва Юнус Омарже от Франция, от групата на левицата в Европейския парламент:


"Всички ние успяхме да се сближим, за да модернизираме и опростим кохезията и да я превърнем в първия стълб на новия зелен курс. Видяхме, че Европа чрез солидарност може да преодолее трудностите и това може да стане и по-нататък чрез повече сближаване, чрез повече кохезия. Това е и целта на фондовете, наречени структурни- сближаване, справедлив преход, възстановяване, възобновяване. Това ще бъде възможно в регионите чрез взаимно допълване с националните средства и ключът към това ще бъде разбира се програмирането."


Румен, който е архитект открива, че има нов живот за старите къщи, а за да се развият селата, могат да помогнат и европейските програми:


"Това, което въодушевява моята идея е, че аз, както и много други приятели, в това число и брат ми, който си е взел къща, е една малка спечелена битка срещу демографската криза и е може би една наистина надежда за тези къщи да просъществуват още поне 50, дай Боже сто години, и селата заедно с къщите, защото те са обвързани в една система. Иначе ще останат едни нови, асфалтирани по европейски улици със занемарени дворове, които няма кой да ходи по тях."


Надеждата е, че така в селата ще се върнат и хората.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00