Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наследник на известни видински фамилии направи ценно дарение за родния град

5
Снимка: Държавен архв- Видин

Гравюра на план на Видин от ХVІІІ в. и цветна литография на Видинската крепост от 30-те години на 19 век дари на отдела на Държавния архив във Видин д-р Слави Евдокимов. Той е лекар, ортопед, наследник на видинските фамилии Евдокимови и Митракиеви.  Живее и работи в Германия. Има колекционерски интереси, издирва и откупува ценни документи за историята на родния си град.


"Чувствам се силно свързан с град Видин. Това е не само моето родно място, но и родното място на моя баща, на моя дядо на моя прадядо. Тук са ми корените. Преди 17 години, когато напуснахме държавата България, това не беше много лесно решение. Корените не са изтръгнати. Моят интерес винаги е бил към историята. Историята ни дава много, от нея можем да се поучим за много неща, да направим изводи за бъдещото и разбира се историята на моя роден град винаги ме е вълнувала и интересувала“, обясни причината за дарението  д-р Слави Евдокимов. 


Това е поредното дарение, след като миналата година дарява първите документи за архива, разказа началникът на отдела на Държавния архив във Видин Светлана Кръстева:


"Дарението е резултат от неговите колекционерски интереси, от обичта му към родния град и желанието да издирва интересни документи за Видин. По този начин той е открил и откупил карти от 1740 година и 1760 година, които дари на видинския архив миналата година. Открил е документ в Архива на войната във Виена и е направил поръчка за копие, което са му изготвили много интересна брошура на главната крепост на Видин, както се вижда около обяд. Така е озаглавен самият документ. Колегите от австрийския архив описват, че документът е рисуван ръчно, с мастило от Индия. Оригиналът е от около 1731 година. Това копие също е много интересно документално свидетелство за Видин. Вчера д-р Евдокимов направи и още едно дарение-гравюра на план на Видин от XVIII век и много красива цветна литография на видинската крепост от около 1830 година. Благодарни сме му за съпричастността към нашите задачи, към мисията на държавните архиви - да съхраним и предадем напред ценните исторически документи."


Д-р Евдокимов открива, че в чужбина са запазени много документи, които разкриват историята на родния му Видин. Вместо да ги запази за лична колекция, решава да ги дари на Държавния архив и е убеден, че това е единственото правилно решение:


"Държавният архив на Видин е правилното място, където трябва да се запазват такива документи, които са свързани с историята."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10