Последният полет на български астронавт в Космоса е през далечната 1988г. От полета на Александър Александров със съветския космически кораб "Союз ТМ-5" са изминали доста години, но надеждата отново българин да полети в Космоса е жива. Лидерът на политическа партия "Има такъв народ" Слави Трифонов, заяви наскоро, че ще направят възможно да изпратим, български астронавти в НАСА - американската космическа агенция. Такава идея не е невъзможна за изпълнение, още повече, че постоянно деца от България посещават създадения по модел на NASA и единствен функциониращ учебно-тренировъчен лагер, намиращ се в гр. Измир, Турция. Инициативата Space Camp Turkey може да подпомогне това, да изпратим първите български астронавти в НАСА, коментира за Радио ВИДИН Мирослава Димитрова координатор на програмата в Центъра за творческо обучение.
"Разбира се, че може да подпомогне тази идея, тъй като ние вече имаме над 1000 български деца, които са минали през този лагер. Което дава един огромен избор. Много от тях са продължили да следват своите мечти в сферата на СТЕМ образованието. И не е нужно да е НАСА, макар и лагера в Турция да е по техен модел. В момента космическите изследвания се извършват на международно ниво и ние имаме Европейска космическа агенция тук, локално. Би било много хубаво България най-сетне да стане активен член, защото ние сме сериозна космическа сила или поне имаме такава история, но имаме потенциала да бъдем отново такава... Space Camp Turkey е един учебно-тренировъчен лагер, който е вече на повече от 20 години. 13 години Център за творческо обучение провежда конкурс и си партнира с лагера и изпраща всяко лято български ученици, които да минат през тяхната едноседмична програма. Тази програма включва досег до това как тренират, какво учат и как живеят астронавтите, които се готвят в центровете на НАСА..."
С 3 отборни награди и медал са се върнали българските деца от учебно-тренировъчния лагер проведен в началото на юли месец. Три от децата са от Козлодуй, сподели Мирослава Димитрова:
"...Не е случайно това, че почти винаги българските деца се връщат с отличия и медали. Включително групата, която ни беше първа от 2019 г. насам, в началото на юли, която беше в лагера се върна с три отборни награди и с медала Right stuff, който беше завоюван от една девойка от Велико Търново... Изобщо нашите деца не са случайни, а са изключително специални. Вече над 1000 български деца, повечето от тях вече са възрастни са минали през тази програма. А ни очакват още 2 групи, по около 40 деца да пътуват през август. Децата, които участват в конкурса и които отиват на лагера са от цялата страна. Тази група, която пътува началото на юли имаше деца от Козлодуй, те са ни много активен партньор."
За да достигнат до Space Camp Turkey децата участват в конкурс на Центъра за творческо обучение. Именно през селекцията на такъв е преминала успешно седмокласничката Божана Стойчева от СУ "Св. Св. Кирил и Методий", град Козлодуй. Тя споделя, че от малка се интересува от Космоса и звездите, а лагера в Турция е бил много вълнуващ и полезен.
"В Space Camp Turkey разбрах нови неща за Космоса, как да се отглеждат растения без почва. Също и мисията "Discovery", тя беше също много интересна. Ние я преглеждахме и правихме репетиции към нея... Имахме пилоти, имахме командири, имахме Pilot specialist. Имахме машина за безтегловност, там беше много интересно. Много е странно първоначално, след това свикваш, но нали, да видиш какво е в Космоса... Аз от малка харесвам Космоса, много обичам звездите и особено сега в 7. клас, като започнах да уча физика, имахме като раздел "Астрономия" и аз знаех повечето неща преди да са ни ги предали..."
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..
В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..
Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..
В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..
Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..
Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..