Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Вълчева - библиотекар по призвание, по душа и по сърце

Без Видин не мога да съществувам!

Снимка: Радио Видин

Гост в "Калейдоскоп" е Валентина Вълчева, която казва за себе си: "Аз съм библиотекар по призвание, по душа и по сърце!". Всеки, който е ходил в библиотеката във Видин е виждал Валя, но може би ще се изненадате, че зад тази усмихната млада жена,  се крие писателски талант.
Валентина Вълчева  е родена във Видин. Първите 12 години от живота си живее в Макреш, завършва 5. клас в училището в Макреш и продължава образованието си във Видин като самостоятелно дете, почти като Пипи Дългото чорапче. Учителите  Катя Кочанова и Правда Перчинска провокират интереса ѝ към литературата и историята. Гимназиалното си образование завършва в училище "Любен Каравелов" и  почти на шега кандидатства във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий". Приета е в специалност "Библиотечно информационни дейности", макар че  мечтата ѝ е била да следва "История и археология". След 4 годишно следване  и след успешно полагане на държавния зрелостен изпит, се отправя към град Пловдив, където започва работа. Градът на седемте тепета не успява да я очарова и да я привлече за дълго време и Валя потегля назад към родния Северозапад. Тук създава семейство. Тук започва работа като библиотекар. Тук продължава да пише и успоредно с това не спира да чете и да се образова. Знае, че за да си писател няма как да не си прочел поне два вагона книги. Пишейки от 5. клас до днес, Валя е натрупала доста опит, имайки предвид , че се опитва да пише в различни стилове и да избира това, което най-добре ѝ се получава. Оказва се ,че писането за много хора е вид психотерапия и успокояване на стреса, възможност да решиш някой проблем или да излезеш от безизходна ситуация. Валя е майка на две деца, момчета на 8 и на 5 години. Поводът да направя интервю с нея е книгата ѝ "Седмият ангел", която наскоро излезе от печат и бе представена във Видин.



БИБЛИОТЕКАТА

"За мен библиотеката си е вкъщи... Библиотеката е вторият ми дом, даже да не кажа и първият понякога. Библиотеката е място, където най-пълно разгръщам себе си, мястото, което познавам най-добре, понякога я познавам по-добре от собствения си дом. Място, където мога да намеря спокойствие, отговори, въпроси понякога, мястото, в което намирам много хора. За мен това да съм сред хора е особено важно. Защото от хората черпя идеи за писането. ...Така че библиотеката е всичко това. Тя ме среща с достатъчен брой хора, с достатъчен брой идеи, а и ми дава много възможности. Аз откакто съм в библиотеката, намерих възможности да се развия като някакъв творец."

ПИСАНЕТО

"Нямам ясен спомен, много отдавна е било, никога не съм писала с идеята да бъда писател или някой да издаде нещо, което съм написала. И може би в това е разковничето. забелязвам, че когато някой предварително ми зададе тема, съм пълен блокаж, просто не мога... Докато като пишеш за себе си, ей така, защото имаш нужда, се получава страхотни неща и аз се опитвам да пиша с идеята, че това няма да види бял свят. И така се получава... А иначе съм започнала да пиша още като ученичка, може би 5.-6. клас... Мисля, че тогава открих писането и рисуването... Между другото рисувах доста, но не съм го правила от 20 години, обичам графиките... После се отказах от рисуването и ми остана само писането. Няма как да си написал книга без да си прочел поне една каруца с книги. Задължително е четенето на много книги, първо оттам черпиш идеи и второ, ако четеш съвременни автори те донякъде са ти коректив, накъде върви литературата, какво е актуално, какво привлича публиката. Защото най-лесно е да напишеш една история, ама тази история дали ще си намери читатели?"

КНИГИТЕ
"Първата ми книга дойде по поръчка, обади ми се Мария Пеева, която стои зад сайта "Мама Нинджа", аз бях написала вече над 70 статии за нея, и тя ми каза, че иска да напиша книга  за будителите и така се роди "И будителите са хора". Ако зависеше от мен никога нямаше да се сетя да напиша такава книга, второ нямаше да се сетя да я изпратя на издател... Сега обсъждаме втора книга, за жени, които по някакъв начин са пробудили българите. Не знаеш откъде ще дойдат нещата. Но задължително е преди да издадеш книга.., задължително е ти да имаш някакво име като човек, който пише..."

ВИДИН

"Видин е всичко, Видин е любов, с годините от този град все повече не мога да се откъсна. И в Търново учих 4 години, и в Пловдив живях, но Видин си ме връща обратно по някакъв начин, не знам защо... И Видин си ми е всичко, без Видин не мога да съществувам!"

Целият разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46