Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помързелувайте днес, но не прекалявайте

Снимка: Радио ВИДИН



Клише ли е твърдението, че българинът е мързелив? Отговор на този въпрос потърсихме на днешния 10 август,  Международният ден на мързела.

Традиционна и многовековна народна ценност е трудолюбието, което често намираме в народния фолклор и дори народния хумор.

"Признали сме, че българинът е трудолюбив. Имаме нужда да го вярваме, защото се наблюдава отчуждение от изконните български ценности - отчуждяване от земята, от представата, че семейството трябва да бъде обединено и многочленно, за да обере плодовете на труда, които преди това са засадени. В исторически план възрожденците не са се нуждаели от друг мотив, освен усещането, че принадлежат на този народ и държава, за да правят своите дарения, своите постижения в бизнеса и науката. Затова е важно какво е количеството човечност и мотивация и представа за принадлежност към определена държава и определена страна. Усещането за собствената мисия е това, което ще те направи мързелив или човек с такава мисия. Ако вярваш, че си роден да бъдеш мързелив, да очакваш всичко да дойде готово - тогава е безпредметно да полагаш усилия", каза Мартен Калеев, писател и общественик, почетен гражданин на Монтана, председател на дружеството на писателите в област Монтана и главен редактор на Алманах "Огоста".

"Накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл" -  една иронизиращата ленивците поговорка, които поучават как друг да свърши работата вместо тях. Но дали понякога пестенето на усилия не ражда и "полезни" идеи? 

"Обикновено по-интелектуалните личности, които се отдават на простия мързел - такъв със съзерцания, с размисъл, са направили така че са измислили дистанционното, доставката на храните, машините, които замениха физическия труд. Има и нещо хубаво в това човек да бъде мързелив или ленив дори: ако в неговото съзнание има представа, че най-важната работа е работата на неговия мозък, да създава, да постига с разпределение на силите и ясните цели. Съзерцанието и мързелът до един момент са здравословни, стига да не се превърнат в постоянно състояние".

Помързелувайте днес, но не прекалявайте, обърна се към всички Калеев.

"Изборът как да живеем е личностен, той е дълбоко емоционален, вътрешен. Най-хубаво се мързелува с приятели, които имат интелектуалният потенциал да споделят това състояние: дали на чашка, дали на хапка. Можеш да си го позволиш под формата на почивка с хубави хора. Това е предпоставка дори следващият ден да бъде по-продуктивен, креативен. Търсете онзи мързел, който да ви доведе до точката "не мога вече да не правя нищо, трябва да осъществявам идеите си".

Пребориха ли мързела днес видинчани?

"Ние си мързелуваме всеки ден, така че днес е бонус... Всеки, който е работил, има право да почине малко, това не значи, че е мързел... Това е рефлекс от миналото - че българинът е най-работният. Това не е така. Иначе след всяка свършена работа е хубаво човек да помързелува... Да, харесвам да помързелуваме, седим на креслото, четем книга... Любимото ми хоби е, особено с бира легнал на плажа... Нека се отпуснем днес... За да си мързелив, значи че трябва да има какво да работиш, а то вече няма".

А ако чакате своето вдъхновение, докато мързелувате, не забравяйте крилатите думи на Чайковски: вдъхновението е такъв гост, който не обича да посещава мързеливите.
.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01