Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помързелувайте днес, но не прекалявайте

Снимка: Радио ВИДИН



Клише ли е твърдението, че българинът е мързелив? Отговор на този въпрос потърсихме на днешния 10 август,  Международният ден на мързела.

Традиционна и многовековна народна ценност е трудолюбието, което често намираме в народния фолклор и дори народния хумор.

"Признали сме, че българинът е трудолюбив. Имаме нужда да го вярваме, защото се наблюдава отчуждение от изконните български ценности - отчуждяване от земята, от представата, че семейството трябва да бъде обединено и многочленно, за да обере плодовете на труда, които преди това са засадени. В исторически план възрожденците не са се нуждаели от друг мотив, освен усещането, че принадлежат на този народ и държава, за да правят своите дарения, своите постижения в бизнеса и науката. Затова е важно какво е количеството човечност и мотивация и представа за принадлежност към определена държава и определена страна. Усещането за собствената мисия е това, което ще те направи мързелив или човек с такава мисия. Ако вярваш, че си роден да бъдеш мързелив, да очакваш всичко да дойде готово - тогава е безпредметно да полагаш усилия", каза Мартен Калеев, писател и общественик, почетен гражданин на Монтана, председател на дружеството на писателите в област Монтана и главен редактор на Алманах "Огоста".

"Накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл" -  една иронизиращата ленивците поговорка, които поучават как друг да свърши работата вместо тях. Но дали понякога пестенето на усилия не ражда и "полезни" идеи? 

"Обикновено по-интелектуалните личности, които се отдават на простия мързел - такъв със съзерцания, с размисъл, са направили така че са измислили дистанционното, доставката на храните, машините, които замениха физическия труд. Има и нещо хубаво в това човек да бъде мързелив или ленив дори: ако в неговото съзнание има представа, че най-важната работа е работата на неговия мозък, да създава, да постига с разпределение на силите и ясните цели. Съзерцанието и мързелът до един момент са здравословни, стига да не се превърнат в постоянно състояние".

Помързелувайте днес, но не прекалявайте, обърна се към всички Калеев.

"Изборът как да живеем е личностен, той е дълбоко емоционален, вътрешен. Най-хубаво се мързелува с приятели, които имат интелектуалният потенциал да споделят това състояние: дали на чашка, дали на хапка. Можеш да си го позволиш под формата на почивка с хубави хора. Това е предпоставка дори следващият ден да бъде по-продуктивен, креативен. Търсете онзи мързел, който да ви доведе до точката "не мога вече да не правя нищо, трябва да осъществявам идеите си".

Пребориха ли мързела днес видинчани?

"Ние си мързелуваме всеки ден, така че днес е бонус... Всеки, който е работил, има право да почине малко, това не значи, че е мързел... Това е рефлекс от миналото - че българинът е най-работният. Това не е така. Иначе след всяка свършена работа е хубаво човек да помързелува... Да, харесвам да помързелуваме, седим на креслото, четем книга... Любимото ми хоби е, особено с бира легнал на плажа... Нека се отпуснем днес... За да си мързелив, значи че трябва да има какво да работиш, а то вече няма".

А ако чакате своето вдъхновение, докато мързелувате, не забравяйте крилатите думи на Чайковски: вдъхновението е такъв гост, който не обича да посещава мързеливите.
.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00