Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксина срещу стимул

Автор:
Снимка: Радио Видин

Със завършен ваксинационен цикъл към момента у нас са 2 154 824 души по данни на Единния информационен портал. Ваксинацията в България е безплатна за всички, без значение дали са здравноосигурен или не. Ако желаете да се имунизирате, е необходимо просто да посетите общопрактикуващ лекар или имунизационен пункт. Въпреки това ваксинацията у нас върви с изключително бавни темпове, а област Видин е сред областите с най-малък брой имунизирани в страната. 

Всички работещи да получат по два дни платен отпуск, ако се ваксинират срещу COVID-19, предложиха от КТ "Подкрепа". Мярка, която вече действа в системата на българското образование. Дали предложението е стимул за ваксинация или просто ден за възстановяване след ваксината, коментира за Радио ВИДИН д-р Юлиан Петров, председател на синдикат образование към КТ "Подкрепа":

"Идеята за дните отпуск е идея, която  дискутирахме на няколко отраслови съвета - накрая, по-скоро, МОН наложиха тези два дни. Все пак с ясното обяснение, че не става дума нито за повече отпуск, нито за бонуси, а по-скоро за възстановяване след ваксина, тоест един човек преминава през едно леко или тежко неразположение и тези дни са точно за това. Ние в наша анкета установихме, че тези дни - да, биха помогнали на тези, които вече са решили, но по-скоро не биха стимулирали някой, който не е решил още да се ваксинира.Тоест решението за ваксина би трябвало да бъде осъзнато и по друг начин, а не заради тези дни. Всъщност ние получихме един друг отговор на зададен въпрос - дали биха се ваксинирали част от колегите за 500 лв. - бонус, който си е точно бонус, но там пак над 90 процента отговарят, че не биха. Тъй че нещата са категорични в тази посока... Други стимули на този етап не сме обсъждали. По-скоро стратегията би трябвало да се води от повечето говорене в правен аспект, по метода на убеждението, по гарантирането на това, че няма да стават задължителни ваксините, защото - първо, че не е редно, второ, че със сигурност ще поведат ответни реакции".


Попитахме и видинчани: Трябва ли да има стимули за ваксиниране и какво би ги накарало да се ваксинират?:


"Не, мисля че от морална гледна точка не би трябвало да има, но нали знаете, че българинът е малко материалист и може би това така ще го убеди, в кавички, да се имунизира, защото наистина трябва да се направи това нещо. Много хора са "Тома неверници" по отношение на ваксините, но те са дори необходимото зло, ако можем така да се изразим, та според мен зависи от човека - ако държи на морала и не е материалист, може да се ваксинира и без някакви облаги и някакви стимули. Но в края на краищата, ако това ще реши проблема с масовото ваксиниране - нека да предприемат и тази мярка... Според мен лично, не трябва. Всеки един човек трябва да взима решенията си сам и да отговаря за себе си... Според мен, не - пълна глупост и никой не може да ме накара насила да се ваксинирам... Трябва сами да имаме съзнание да ходим, да се имунизираме, обаче по телевизията говорят едно, в интернет друго и се чудим какво да правим. Здравето е най-важно, не парите. Въпреки че пенсиите ни са ниски - учителски - никога не бих се подложила да ме подкупи някой с пари, с някакъв стимул, за да се ваксинирам - трябва да си убеден... Не, всеки нормален трябва да се ваксинира".


4 са новите случаи на заразени с COVID-19 пациенти в област Враца през последните 24 часа, сочат данните от Единния информационен портал. В област Монтана новозаразените са 2-ма, един е в област Видин. Като потвърдените случаи от началото на пандемията до момента в Област Враца са 10 354, в Монтанско са 6513 и в област Видин случаите са 3076. До момента най-много ваксинирани лица в Северозапада има в област Враца 41 352, като със завършен ваксинационен цикъл там са 20 490, следвана от Монтанско с 24 080 ваксинирани лица, от които 12 143 със завършен ваксинационен цикъл. На последно място в Северозапада по брой поставени ваксини остава област Видин  със 17 845 поставени дози ваксина, от които 8903 лица са със завършен ваксинационен цикъл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50