Една от емблематичните за Видин преди 1989 година сгради, известна като бившата поща, освен че е в окаяно състояние и е пред срутване, се е превърнала в обществена тоалетна и свърталище на съмнителни субекти. Това алармират живеещи наблизо в социалните мрежи. Потърсихме мнението на случайни минувачи за въпросната сграда, която се намира на ул. "Цар Симеон Велики" 9 във Видин:
"Мога да ви кажа, че не ми харесва, опасна е. Всичко може да падне върху човек, върху деца и възрастни хора. Или трябва да се премахне, от тук, ако не се строи нещо друго, за да не е опасно за хората и колите... Безстопанственост. Аз доколкото знам тук строиха банка ли, какво ли, и тази сграда тогава тръгна да пада. Според мен вече е свършило с реставрацията. Явно собственикът и Общината нещо са се договорили и затова нито е едното, нито е другото - нито е жива, нито е мъртва... Старата поща е било това, разбира се, че е опасна, щом е счупена и е паднало и то преди години ѝ падна покрива... Освен, че е руина? Аз съм за реставриране... Това трябва всичко да падне, защото ще падне на някой минувач на главата, така че това всичко трябва да се събори. Трябва да се събори или да бъде укрепена, или реставрирана... Това трябваше да се срине, какво друго може да се направи. Чух, че това е сбиротък на всякакви - по-добре е да сме по-далеч от нея... Това е сграда, аз просто не мога да си представя, толкова години са минали, откакто е тя тука - това са към 30 години и ето в това положение, никой не обръща внимание, нищо не правят и е в центъра на града. Да я реставрират, да направят нещо за хората - за срещи. Да не говорим, че зад нея е гьол".
В отговор на отправените от Вас въпроси, Ви уведомяваме следното:
1. Чия собственост е сградата?
Сградата, за която се отнася Вашият сигнал, е частна собственост и е със статут на паметник на културата с местно значение.
2. Какво може да направи Общината и ще направи ли нещо?
Община Видин нееднократно е правила опити да се свърже със собствениците на сградата, като отново ще бъде подготвено официално писмо с настояване да се вземат съответните мерки.
Разрешаването на проблема с недоброто състояние на тази и други сгради в централната градска част е приоритет за общинското ръководство. Във връзка с това беше подготвено и изпратено писмо до Министерство на културата с искане за снемане на статута на сградата като паметник на културата. През настоящия мандат са правени няколко опита за кореспонденция с Министерството. До момента отговор не е получен, но ще продължим да бъдем настоятелни, защото проблемът е сериозен.
3. Ще бъде ли почистено пространството, за да се предотврати лошата миризма?
Както вече бе посочено, става въпрос за частна собственост и Общината няма право да навлиза в нея. Освен това сградата е компрометирана и не би било отговорно да се изпратят общински служители, за да почистват или извършват други действия около опасен обект.
4. Ще бъдат ли подновени рушащите се заграждения, за да се затвори достъпът до сградата?
Община Видин ще предприеме мерки за възстановяване на загражденията около сградата, така че да се предотврати достъпът на граждани до нея.
5. Ще бъде ли ремонтирана/ укрепена/ съборена сградата?
В случай че Министерство на културата даде съгласие за снемане на статута на паметник на културата с местно значение, тогава е възможно да се премине към премахване на сградата. Това е задължен да направи собственикът, а ако той откаже – Общината има законово право да извърши това, след което по съдебен път да търси от собственика възстановяване на изразходваните средства.
В случай че статутът се запази, единственият възможен вариант е сградата да бъде възстановена, като отново задължението за това е на собственика.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..