Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските носии все още са част от живота ни

7
Снимка: Радио Видин

Автентичните български носии са олицетворение на културното богатство на народа ни. Шевиците и елементите по тях са различни за всеки край в България и в тях има символика и значение. Ценка Джамбазова изработва и реновира автентични български носии и ги предлага по фестивали и панаири в страната. Целта и е да запази българските традиции и занаят:
"Прави ми впечатление, че хората от северозапада все още пазят традициите. Много състави има - фолклорни, танцови и нека да продължават така и за в бъдеще да се развива. Отначало започнах от преди повече от 20 години. Това, което ми е останало от моята баба, от моята майка, като събирателна дейност и просто в последствие ми остана хоби. После започнах да правя всичко за удоволствие, но в един момент доста неща са ми излишни и заради това решавам да ходя по мероприятия, по фестивали. Да радвам хората, да се забавлявам заедно с тях и на когото мога, да съм му полезна. Винаги се отзовавам. Основно съм на северняшки, от Видин до Варна. Удовлетворена съм от това, че запалих и една от дъщерите ми, която бродира ръчно бижута. Преди няколко дни имах рожден ден и ми беше избродирала българска шевица на едни бели маратонки."

Иво Иванов от патриотичен клуб "Бдинци" има собствена колекция от автентични носии и накити, които събира от 2013 година насам и ги показва на младите, за да се запази българщината. Част от колекцията си той показа на ученици от бреговското училище "Св. Св. Кирил и Методий".

"Носиите, които съм показал са автентични за бреговския край. Една разходка из колоритните носии на България от различни фолклорни области плюс една българо-мохамеданска носия. Накити съм показал. Всичко си има символика. Примерно гривната рогатка, която съм показал, много интересна история и нейната роля в чеиза на младата булка. Рогатката, тези две пъпчици да го кажа, те са кухи от вътре и в случая дрънка. Каква е била идеята на тази рогатка. Когато в едно семейство има момиче и вече е за задомяване, да се жени, майката прехвърля нейния чеиз на младата невеста, като първо отивала при златар и тези топченца, които са вътре в самата рогатка се вкарват. Каква е била идеята. Когато навремето, на забава са се събирали, на мегдана, от различни села момци и невести и като играела хоро младата булка ѝ е дрънкала ръката. По това младите момчета са се ориентирали, коя булка не е задомена. След като се омъжи жената, задължително отива при златар и тези топченца се махат от гривната. В последващи забави, да не дрънчи и това показва, че тя е задомена. В нашия край, бреговския, не сме характерни с богатите накити, както се знае за пиринския край, тракийския край, богато накити да има. Просто се е наблягало на кадифето в носията. Елечетата от кадифе, което е било за онова време голям лукс. По нашите земи не е имало такъв вид плат. Най-разпространените накити, показвали са заможността си с жълтиците, пендарите, които са си ги слагали около врата. Първите две носии са много пищни бреговски. Тук се показва колорита и възможността на бреговчанина, казах че нямаме накити, но примерно елечето на тази, това е толкова богато украсена със сърма, че не всеки може да си го позволи. Носиите при нас са двупрестилъчни работни, с престилка отпред и престилка отзад. Правило ми е впечатление, когато е много жега, по фолклорни събори в национален мащаб, жени се обличат само с риза, защото им е много горещо. Това е било недопустимо за онова време. Първо в патриархат сме живели. Мъжът е бил главата на семейството и няма да позволи от неговия дом, жена, момиче да бъде с престилка, да прозира всичко през престилката, при положение, че тогава не е имало бельо."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00