Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчанка е сред стоте най-талантливи студенти по журналистика според Британския съвет

Снимка: Антонина Лозанова, личен архив

Антонина Лозанова, която изучава "Медии и журналистика" в Университета за национално и световно стопанство е сред стоте най-талантливи и мотивирани студенти по журналистика в света, участници в партньорска програма на Британския съвет и водещи медийни организации. Антонина, която е позната и като тийн репортер в рубриката ни "В училище", е и единствената от България, одобрена в програмата за настоящата година. Избрана е сред повече от 15 хиляди кандидатствали:


"Селекцията е на Future News Worldwide. Провежда се последните няколко години и събира на едно невероятно мероприятие, което преди тази ковид криза се провеждаше присъствено в Англия, като организаторите поемаха всички разходи за пристигането, престоя, обучението на участниците в семинара. Той всъщност представлява събирането на стоте най-добри студента по журналистика в света, като кандидатстват студенти по журналистика и хора, които искат да се занимават с журналистика буквално от целия свят. Тази година са кандидатствали около 15 000 хиляди души- млади хора, които искат да се развиват, които искат да чуят повече от най-големите, хората, които работят  в медийните гиганти.  Говорим в световен мащаб, не само в Англия. Аз кандидатствах още в първи курс като за целта трябваше да изготвя два материала- моя визитка и едно документално наблюдение или репортаж. Моят репортаж беше за Мик Купър и за това как на фона на обезлюдяващия Северозапад, идват чужденци, които идват в този край и по-специално във Видин, за да развиват бизнеса си тук и да дават работа на българи. Във визитката разказах повече за себе си, за нещата, с които се занимавам, за конкурсите, които съм спечелила. За съжаление миналата година вместо да получа радостна вест, че потенциално съм избрана, получих съобщение, че конференцията се отменя, заради ситуацията с ковид и Брекзит, но също така ни обнадеждиха, че имаме уникалната възможност да ни прехвърлят автоматично за кандидатстване за следващата година.  По принцип за  това събитие можеш да кандидатстваш само веднъж и да отидеш само веднъж, т.е кандидатстващ и те избират или не отиваш изобщо. Така ни разрешиха следващата година да кандидатстваме наново и в края на юни месец дойде новината, че съм избрана сред тези сто, като имаше студенти буквално от целия свят. Имаше от Венецуела, от Саудитска Арабия, от Нигерия, от Аржентина, от къде ли не."   

Сред участниците са също студенти от Ирландия, Судан, Индия, Пакистан, Филипини, Сао Пауло, Мавритания, Пакистан, Гърция. Любопитно е, че Антонина и студентът по журналистика от Гърция са единствените в тази селекция от Балканите. 

Възможност за всички тях е обучението, което получават  от водещи световни редактори, оператори, автори и репортери. Заради пандемията, форумът тази година е онлайн, но пък младите хора успяват да поставят своите въпроси и продължават да поддържат контакти по между си. Темата на конференцията е "Климатът, COVID-19 и нарастването на дезинформацията: как журналистиката може най-добре да обслужва света в криза".


"Беше много вдъхновяващо да видиш студенти от всяка точка на света, как всеки един от тях се бори да подобри медийната среда в своята страна. Най-много ме впечатли фактът, че млади хора, които бяха от страни като Нигерия, които са под нас в доклада за медийна свобода на "Репортери без граници". С такова сърце искаха да се развиват и питаха, и бяха най-активните. Още когато кандидатствах се чудех защо му е на Британския съвет да образова студенти от цел свят, защо не наблегнат само на студенти от Англия, но след тази конференция осъзнах, че проблемът с дезинформацията, с нарастващият риск от ковид, всички тези проблеми са общи и това е единственият начин да ги разрешим. С всички тези 99 студенти от цял света се срещаме всеки първи понеделник от месеца и дискутираме всякакви теми. Всеки споделя какво е писал, от какво се интересува, къде стажува. Наистина е уникално. Това е преживяване, което никога няма да забравя. По-невероятно щеше да е, ако беше присъствено, но поне се радвам, че организаторите поеха тази тежест да организират всичко това през онлайн платформа, да се съобразят с часовите пояси на всеки един от нас, защото говорим за хора от целия свят, различни часови пояси. За мен се наложи да присъствам на тази конференция от пет и половина следобед до един и половина следобед. За някои даже беше и до по-късно. Със сигурност това е нещо, което ще запомня за цял живот- думите, които и споделиха, и съветите, които ще се опитам да приложа в моята работа по-нататък. Бих призовала всеки да се бори силно за мечтите си, защото когато аз помолих за помощ моите преподаватели в университета, ми казаха: "ще ти помогна, но бъди сигурна, че това е много висока летва и не се разочаровай, ако не можеш да я достигнеш", но ето че, когато нещо ви струва прекалено високо, просто се учите да скачате по-нависоко. Не се отказвате поради факта, че изглежда недостижимо"- разказва Антонина.

Повече ще научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10