Два отбора от видинската професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" участва в състезанието "Роботика за България". Подготовката за надпреварата продължи и през лятото заради специфичната обстановка. В момента състезателите трябва да предават третото си задание - уточнява преподавателят по роботика Десислава Цокова:
"Това е широкоспектърно състезание... Учениците мислят върху обществен проект. Тази година темата на проекта беше Replay, тоест учениците трябваше по някакъв начин да предизвикат активност сред хората, да ги върнат към природата. От януари работим върху това... В момента има два отбора с 12 състезатели... Сега ще очакваме до седмица класирането... Първият отбор се върна към старите различни забравени игри... Направиха машина, която изстрелва пинг-понг топчета и трябва с чашка да се ловят и това предизвиква движение... Измислиха и дизайна."
Вторият отбор се спира на идеята за разработка на участък от Крайдунавския парк след крепостта "Баба Вида" до Гребната база. Целта е зоната да се превърне в място за отдих и двигателни активности. Това е проектната задача на отбора, зададена на участниците в състезанието по роботика - разказва десетокласникът Кристиян Георгиев:
"Забелязахме голямо пустеещо пространство и свободна зона. Веднага ни хрумна идеята за такава зона за отдих и игри... Има много такива по река Дунав... Това е необходимо за града ни, тъй като това би допринесло за движение... Има няколко части - до река Дунав ще направим зона за спортен риболов и места за барбекю. В голямата зелена зона ще направим места за пикник, на дърветата - закачени хамаци. Има една изоставена алея и там ще направим игри от миналото на нашите родители... Всичко това го правим с идеята - това е необходимо за нашия град, решаваме проблем, свързан с активността... За Военното поделение - там мислим да направим детски лагер."
Тази своя идея за облагородяване на крайбрежната зона, в която да се създадат условия за различни активности, видинските ученици ще я представят на състезанието "Роботика за България". Ако тя бъде одобрена, те ще направят макет на идеята си.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..