Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По карта разпределят европейските помощи за регионите

Нужно ли е ново райониране

Карта на регионалните помощи за Република България за периода 2022 - 2027 година бе обявена за обществено обсъждане в портала за обществени консултации на Министерски съвет. Документът ще определи разпределението на средствата от Европейския съюз.  В проекта районите за планиране са шест, както и до сега - Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен, Южен централен и Югозападен. Срокът за мнения и препоръки изтече вчера. Единственото постъпило предложение е от Асоциацията на индустриалния капитал в България, според която границите на сегашните райони не са очертани оптимално и се налага ново разпределение. 

Създава се неблагоприятна ситуация по отношение на регионалните помощи в някои от областите, които попадат в един планов район със столицата. Други два планови района - Северозападният и Северният централен не отговарят на регламента за брой на населението, който трябва да е между 800 хиляди и 3 милиона души, посочват от организацията на работодателите.

"Работата е първо, че има един общоевропейски проблем. Той е, че около 40 на сто са регионите от така наречената категория NUTS, т. е второ ниво на местно самоуправление, у нас такива региони са така наречените планови райони, които са 6 броя в момента, та около 40 на сто от регионите в Европейския съюз на отговарят на изискването за брой на населението - има критерии за долна и горна граница. Те или са над нея, или са под нея. Всъщност става дума не за недоглеждания, а за много прецизно райониране, защото всеки се бори по някакъв начин да нагласи нещата така, че съотношението БВП (брутен вътрешен продукт) към брой жители да бъде такова, че да се получи максимална регионална помощ... У нас в България в момента, както знаем има шест планови района. Два  от тях - Северозападния и Северния централен чисто и просто не отговарят на изискването за население. Те имат по-малко население, отколкото е допустимо за едни планов район от второ ниво. От друга страна области като Кюстендил и Благоевград, и Перник дори страдат тежко от това, че са в компанията на област София-град, защото област София - град има високо ниво на брутен вътрешен продукт на глава от населението и статистически той разваля, така да се каже, картината на останалите области. Знаете, че Благоевград дори е с по-ниска средна работна заплата от област Видин, но ситуацията за регионална помощ е влошена, поради това, че чисто формално се намира в един и същ планов район със столицата София... По тази причина, след като се повдига въпросът за становище, въобще за Европейската карта за регионалните помощи, стартирана е официална процедура, ние бяхме длъжни да дадем мнението си. Това не е за първи път.  Многократно сме пледирали за това, че трябва да се намери начин да се омекоти въздействието на София, която е една относително малка територия, на която е струпано огромно за България население, където също така се произвежда много голям дял от брутния вътрешен продукт на страната" - коментира доцент Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал в България.  

Според асоциацията на работодателите критерият, по който трябва да се определят новите граници на регионите е съотношението на брутния вътрешен продукт на глава от населението, съпоставен със средния за Европейския съюз. Целта трябва да бъде да се постигне съотношение, което да е под 55 на сто, посочват от асоциацията:

"Идеята е, че просто към този Югозападен регион, към който са процъфтяващата Софийска област и страдащите Кюстендилска, Благоевградска и Пернишка, да се добавят още няколко области от така наречения NUTS 3 (областите)- това са Видинска, Монтанска, Врачанска. На първо време би могло на карта да се разиграе вариантът да се добавят към Югозападния регион още Видинска, Монтанска и Врачанска област и така да се получи един регион Запад. От остатъка, от Северен централен и от Североизточен район да се направи един регион Север и да се направи един регион Юг от Южен централен и Югоизточен. Разбира се, при необходимост, ако се нагла, би могло и Плевен да е към регион Запад... Нашето предложение общи взето се свежда до това да има един регион Запад, един Север и един Изток... Това между другото съществува в реалния живот. Това е териториалното разделение на електроразпределителните предприятия в България, което не е случайно. Този Западен район, който чертаем, е горе-долу района, където оперира ЧЕЗ. Северния район е районът, където оперира Енерго-Про и Южния район е районът, където оперира EVN. Това разделение не е случайно, защото когато навремето са разделяли ЕРП-тата, преди да станат частни, отново се е гледало да се балансира население, да се балансират мощности и виждате, че има едно съвпадение между тези показатели- население, БВП на глава от населението и начина, по който са разбити електроразпределителните мрежи. Така че, можем да кажем, че живият живот по един неочакван начин потвърждава тази теоретична конструкция... Просто има всички основания за едно пререгулиране- да се премине от шест планови района на три планови района, които със сигурност ще бъдат много по-добре балансирани като население. Ще отговарят на европейските изисквания и най важното - София няма да влошава така наречената интензивност на помощите за съответния планов район. Между другото има алтернативен вариант- да се направи Черноморски район и съответно  Северен и Южен район, но дори и без да смятам, той изглежда много по-неудачен от този, за който говорим" - обясни доцент Дечев, преподавател по сигурност  и икономика.

Лансираните идеи за обособяването на София - град в отделен район не са особено целесъобразни, защото те не решават въпроса с недостигащото население в Северозападния и Северния централен район. Отделно така силно ще се затрудни отпускането на помощи за инвеститори, в това число и за местни инвеститори на територията на столицата, твърдят от организацията на работодателите.

Картите за регионална помощ на държавите членки на ЕС трябва да бъдат одобрени през настоящата година и да влязат в сила от началото на следващата, което според Асоциацията на индустриалния капитал в България налага спешни действия. Уверяват, че логиката на предложеното райониране е изцяло в полза на регионите и няма да има ощетени. 

Ново форматиране на районите за планиране на този етап не е удачно, коментира кметът на Враца Калин Каменов. Той е и представител на общините от област Враца в Регионалния съвет за развитие на Северозападния район:

"Намеренията за тази промяна са твърде закъснели. Подобни варианти бяха обсъждани последните две години, така че евентуална такава промяна всъщност връща планирането, разпределението на средствата в следващия програмен период с няколко години, което определено ще забави планирането, разпределението на средствата и финансирането на българските общини минимум поне още една година, което ние не можем да си позволим. Не случайно се прави това обществено обсъждане. Всеки има право на мнение как да бъде направено това разпределение, но това не бива да е за сметка на регионалното развитие на българските общини. За мен като кмет е важно новият програмен период да тръгне... Дори за самите вносители е ясно, че това становище е твърде закъсняло и лично според мен това е един луксозен експеримент, който нито един кмет не може да си позволи, имайки предвид вече забавеното стартиране на новия програмен период. Евентуално такова обсъждане може да се направи за следващия програмен период (след 2027-ма година), имайки предвид все пак дългата съгласувателна процедура, която трябва да се спази при разработването и планирането на европейски средства за един програмен период. Евентуално такова прерайониране според мен е възможно реалистично да се обсъжда в следващия програмен период. За сегашния тази реакция е твърде закъсняла и смятам, че едно такова преформатиране и прерайониране ще забави изпълнението, което пряко ще рефлектира върху българските общини, за съжаление негативно."

В Северозападния район за планиране са включен пет области Видин, Враца, Монтана, Плевен и Ловеч. Районът обхваща 17% от територията на страната с подчертано негативни демографски тенденции, се посочва в предложената от Министерски съвет Карта на регионалните помощи за България за периода 2022-ра- 2027 година. Територията е слабо населена, а в определени части и обезлюдена. Делът на брутният вътрешен продукт в Северозападния планов район  за 2019-та година е 6,43% от този на страната. Едва 2,5 % от преките чуждестранни инвестиции в страната са насочени към региона. Реализирани са предимно в областите Плевен и Враца. Окрупняване на районите за планиране в страната не трябва да има и според кмета на Ружинци Александър Александров, представител на общините от област Видин в Регионалния съвет за развитие на Северозападния район:

"Смятам, че не трябва да има уголемяване на районите за планиране, защото така районът става много по-голям, което означава, че разпределението на средствата става по по-сложен начин и по други правила. Когато районът е по-малък, толкова по-голям е шансът тези помощи да достигнат където е необходимо, до проблемните зони и райони... Щом вече сме избрани веднъж петте области да бъдем един район, е добре така да продължим и в бъдеще."

Картата за регионална помощ, според която ще е и разпределението на средствата от Европейския съюз, ще е в сила от началото на следващата година. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45