Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа! По-силна за теб!

Европейският парламент с мерки за по-добро справяне със здравни кризи като тази заради COVID-19

Повече хора трябва да бъдат ваксинирани

Снимка: Радио ВИДИН

Европейският парламент предприема мерки за по-добро справяне със здравни кризи, като тази заради пандемията от COVID-19. Засилва се ролята на Европейската агенция по лекарствата. Насърчават се също имунизациите сред гражданите на държавите, членки на Европейския съюз. Парламентът прие позицията си за преговори със Съвета относно удължаването и укрепването на мандата на Европейската агенция по лекарствата. Депутатите предлагат създаване на база данни на ниво ЕС за наблюдение и предотвратяване на липси на лекарства. Парламентът също иска по-добро координиране и повече прозрачност при клиничните изпитвания. Докладчикът Николас Гонсалес Касарес подчерта нуждата от подходяща нормативна рамка, която да гарантира предоставянето на висококачествени здравни услуги в условия на извънредни ситуации.


Европейската агенция по лекарствата е централна в усилията за справяне с пандемията, изтъка пред Европейският парламент еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис. Допълни, че Европейският съюз трябва да излезе от пандемията по-силен и по-подготвен да се справя в бъдеще с подобни предизвикателства:


"Европейската агенция по лекарствата трябва да бъде по-добре подготвена за бъдещи кризи. Разбирам тревогите относно финансирането. Вече има предложения по този въпрос. Винаги ще се радваме не промени, които да подчертаят, подсилят текста, но да не губим чувството за мярка и баланс, да запазим необходимата гъвкавост  и да бъдем в състояние да действаме бързо в условията на криза, без да поставяме излишни и тежки изисквания."


Да се набляга повече на диагностика и превенцията на заболяванията, а също и да има доставки на най-важните лекарства и координация на ваксините призова докладчикът Николас Гонсалес Касарес. Отделно здравните власти в държавите, членки на Европейския съюз призовават възможно по-голям брой хора да бъдат ваксинирани, за да се преодолее пандемията. България изостава, коментира председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари във Видин д-р Емил Мушанов:


"Смея да твърдя, че организацията, която е създадена в България по отношение на доставка, по отношение на провеждане на имунизационния процес, по отношение на заплащане, е възможно най-добрата в цяла Европа. Има достатъчно ваксини за всички. Има достатъчно пунктове за ваксинация. Единственият проблем е в нагласите и в желанието на хората. Затова върви бавно имунизационният процес."


400 от пациентите на д-р Благой Славчев в село Дреновец, община Ружинци, който е с една от най-големите лекарски практики в региона, вече са ваксинирани. Имунизирани са около 14%, недостатъчно  според д-р Славчев, който не крие, че постоянно убеждава пациентите си да се ваксинират, особено настоятелен е с тези, които са по-възрастни и с хронични заболявания. Д-р Славчев смята, че за някои от професиите ваксините трябва да са задължителни:


"Млади хора, които работят в дом за възрастни хора не искат да се ваксинират. Как няма да искат да се ваксинират при условие, че единственият вносител на инфекция са хората, които работят там. Другото, което е - не може хора, които работят в детска градина да не искат да бъдат ваксинирани. Не може учители, които сега от септември започват училищните занимания да не искат да бъдат ваксинирани. Те като не искат да бъдат ваксинирани, искат децата ни постоянно да учат онлайн ли? Трябва да има мерки за тези хора, които са с обществено значими професии, които работят в институции, както например старчески домове, както болници, както да речем Община, магазини. Тези хора за мен трябва да бъдат ваксинирани. Трябва да се намери някакъв начин."


Безопасността е основно изискване към всяка ваксина, за да бъде пусната на пазара в ЕС. Това важи изцяло и за ваксините срещу COVID-19, уверяват от здравното ни министерство. По-малко от 10 хиляди жители на област Видин до сега са с поставени окончателни дози ваксини, което ни подрежда на едно от последните места по брой ваксинирани. Потърсихме мнението на видинчани за имунизацията срещу коронавируса:


"Погледнато и чисто рационално, като се отървем от емоцията, мисля, че обществото и хората трябва да имат доверие на специалистите, на лекарите. Това е препоръката и мисля, че всеки един от нас би трябвало да се ваксинира, за да бъде спокоен за себе си, за семейството си... Много лоши  слухове се носят... В другите страни се наблюдава и това съвсем обикновени граждани да трябва да се ваксинират, за да могат да седнат на кафе или да отидат на дискотека. Предполага се, че хората, които работят с хора трябва да бъдат ваксинирани, но всъщност аз не познавам такава професия, в която няма контакт с хора."


За да се ускори разпространението на ваксините в световен мащаб, ЕП настоява за временно премахване на защитата на правата върху интелектуалната собственост за ваксините срещу COVID-19.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10