Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Корабът "Радецки" бе снимачна площадка за ден

Снимка: Красимир Каменов

Снимките на най-новия филм на Максим Генчев, посветен на Ботев, приключиха в Козлодуй на кораба "Радецки". Според  режисьора това е един от най-тежките снимачни дни. Филмът ще има своята премиера на 3 март - националният празник на България, обясни Генчев и благодари на дарителите, с чиято помощ се реализира лентата:

"Това, което мен ме впечатли е, че в България има много родолюбиви хора, а не роболюбиви каквато вече стана практиката... В този филм няма да покажем как българи предават българи и как българи убиват българи. Всичките тези "пикантни" в кавички подробности, които очернят нашата история в този филм няма да има. Тук ще има вдъхновението, което предизвиква феномена Ботев... Трудната работа предстои. Монтирането на филма... Премиерата ще е на 3 март, защото филма е "закован" с договор. На 2 юни очаквам да се завърти и в телевизията..."

Последния снимачен ден коментира и продуцентът Десислава Ковачева:

"Стигнахме до края на филма. И слава богу, защото той се прави с дарения... Самото създаване на филма не е трудно, защото това е една мечта и се работи много леко. Екипът също е много мотивиран и ние сме много щастливи. Трудното беше да намерим пари за филма и тук е мястото да благодаря на всички които даряваха пари. Кмета на Калофер направи много инициативи. Трудно е да ги изброя...".

1236 човека и няколко фирми са основните дарители за филма. За да стане филма реалност е помогнало и медийното партньорство с БНТ.

Младият актьор Деян Жеков играе ролята на Ботев. За мен това е голяма отговорност, обясни той:
"Аз не съм сигурен дали съм влязъл в ролята. Подготвях се, като четях Ботев и Захари Стоянов. От малък обичам да чета Ботев... Никога не съм го сънувал... Не съм предполагал, че ще играя негова роля във филм... Хем съм много щастлив, че ми се случва това, но съм и нещастен защото аз няма да гледам филма, за да не се критикувам..."

Роля във филма има и кмета на родния град на поета - Калофер, Румен Стоянов:

"Това е една сбъдната мечта. От доста време ми витаеше в главата и слава богу, че се срещнах с режисьора Максим Генчев и станахме съмишленици... Благодаря на хората, които събираха пари за да си платя глобата за мъжкото хоро. Тези пари отидоха за филма... Калоферци и цяла България трябва да са горди с този филм...".

Петър Иванов е майсторът ковач от село Дъбова Махала в община Брусарци, който по молба на Максим Генчев изкова сабята на Ботев. Тя бе официално връчена на актьора Деян Жеков в последния снимачен ден. Самата сабя не е използвана във филма заради безопасност. Емоцията да изковеш това оръжие е невероятна, коментира Петър Иванов:

"Със страхотна тръпка работих над тази сабя. Трудно беше защото емоцията е голяма... Вложих много любов в работата заедно със сина ми Миглен... Мога само да благодаря на Максим Генчев за това, че избра мен да направя сабята...".

Петър Иванов и синът му Миглен бяха приготвили и още една изненада за актьора Деян Жеков- кована пластика на глава на овен, която също му бе връчена.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58