Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмила Пантева: Животът е един вид борба

Най-важното в моя живот беше съвместният ни живот, който живяхме за себе си и за хората

4
Людмила Пантева
Снимка: радио Видин
Днешният гост в "Калейдоскоп" е Людмила Пантева. Тя е  станала част от Българския Северозапад по любов, любов, заради която си готов да отидеш на края на света. Днес Людмила Пантева живее в село Вълчек, община Макреш. Тя е родена в Ленинград в 1946 година, в следвоенно време, времената са  гладни и тежки. Живее в центъра на града и си спомня за невероятните емблематични сгради на река Нева. И понеже в големия град липсват хранителни продукти и е трудно с изхранването, малката Людмила е изпратена в едно село край Кострома, при сестрата на майка ѝ. Там отглеждат крава, истинско богатство.  Тук на малкото момиченце му дават всеки ден прясно мляко от кравата. Така детето е спасено от глад. Людмила завършва средното си образование в Ленинград. Продължава да учи висше образование в Педагогически институт специалност "Френска филология".


Когато е  студентка, се запознава  с бъдещия си съпруг Витко Пантев. Той учи електроника в Ленинград. Не може да се каже, че любовта им е от пръв поглед, но привличането е силно и след известно време, когато Витко получава съгласие за брак с Людмила от майка си и сестра си, подписват в Гражданския отдел в Ленинград.  


Людмила Пантева със снимка на Висоцки

През 1970 година, когато със съпруга се установяват в България,  тя се прехвърля  в много търсената тогава специалност "География на туризма" с основен език руски и втори - френски. Успешно се дипломира и в София започва работа като екскурзовод. По-късно преподава "екскурзоводство" на ученици, които са избрали  специалността като професионално обучение. Срещата с един руснак на Слънчев бряг определя техния избор - така Людмила и Васко  стават туроператори и започват да съпровождат  руски туристи. През лятото на Южното Черноморие, а през зимата - на планинските български  курорти. Работата като екскурзовод вдъхновява Людмила, тя научава много за историята, културата, промишлеността и икономиката на страната ни.  Пътува много, общува много, раздава се. Това ѝ харесва - тя е общителна и емоционална личност, така самата тя се определя.  Обича да чете книги, да гледа стари руски филми. Много обича животните. Вкъщи във Вълчек  гледа  котки и кучета.


Има син, който е свещеник в Германския манастир. 


ЛЕНИНГРАД

"Ленинград ми даде най-големият подарък - духовната храна. Там, където съм родена, имаше пет театъра. С моите приятелки сме ходили най-малко 2-3 пъти седмично на някоя пиеса. Тичахме да вземем билети, които се продаваха край театъра на "Търси се". И ако успеем да вземем билети, отиваме и то правостоящи, но беше пълно с правостоящи. Уникални артисти! За мен Ленинград е най-големият духовен център на света. Той е свързан с Достоевски, Есенин, Маяковски, Пушкин, Блок, какво да говорим... Всичко е уникално!"


ЕКСКУРЗОВОДСТВОТО

"Много хубава професия е това да си екскурзовод. Правихме маршрути из цяла България. След това направих екскурзия в Ленинград и Москва за една седмица с моите деца... Преподавах и екскурзоводство на ученици, като практика. Така подсигурявахме екскурзоводи за Орбита. Моите ученици бяха най-добрите. Сравнявайки онова време с днешното, тогава аз се чувствах по-свободна, в т.нар. тоталитарен режим. Аз работех като екскурзовод."


ВЪЛЧЕК

"Аз се влюбих в малките градчета, в малките селца и казах на мъжа ми: "Витя, мечтая някой ден да живея в малко селце, просто да е хубаво, да е китно. Не искам да живея в София, не обичам големи градове." Така си харесах Вълчек. И така стана."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11