Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Програмата "Глобална Европа" на ЕС в подкрепа на развитието по целия свят

Снимка: Радио ВИДИН


България е част от ЕС, което носи на страната ни много възможности за развитие във всяка сфера. По света обаче има бедни и слабо развити страни и региони, които имат нужда от помощ и нямат късмета да са част от европейската общност. Това не означава, че Европа им е обърнала гръб. Ако трябва да сме точни ЕС дори е най-големият инвеститор в света в областта на развитието, доказателство за това е програмата "Глобална Европа" на стойност 79,5 млрд. Програма се опитва да реши проблеми преди те да са дошли до самият континент и ЕС, това заяви Андрей Новаков евродепутат от групата на Европейската народна партия:


"Каква е идеята на тази програма? Тя е единствената, която работи до такава степен, извън съюза и то преследвайки неговите интереси, защитавайки неговите позиции. Инвестира в съседни региона, а не само държави, включително субсахарска Африка, Азия. По този начин, тогава, когато Европа е засегната от някакви процеси в тези региони, може да оказва влияние, така че да пази интересите на своето население и въобще на ЕС като цяло. Преследват се няколко цели. Първо, борба с бедността, второ - насърчаване на доброто управление, трето - преследване на целите за околната среда... Тогава, когато една държава страда от хронична икономическа неактивност, от хронична бедност на своето население, то миграционният поток е насочен предимно към Европа. И така или иначе, тя пряко или косвено бива засегната от тези процеси. Идеята е да се намеси преди се е стигнало до това цели групи от хора да избират Европа, за да се спасяват, поради една или друга причина."


Програмата "Глобална Европа" не се припокрива с програмите за трансгранично сътрудничество, уточни Андрей Новаков:


"Разликите тук е ако щете на чисто географски принцип. Програмите за трансгранично сътрудничество работят само в пограничните райони на ЕС вътре и извън него. Ако вземем за пример България, програма за трансгранично сътрудничество има между България и Румъния, макар това да е основно граница на ЕС и от другата страна, обаче има и трансгранична програма между България и Македония, макар тя да не е част от ЕС. Тогава, когато говорим за "Глобална Европа", говорим за финансиране на проекти, които са на стотици км. от територията на съюза и може да няма физическа граница, сухопътна въобще с континента ни. Това са два различни инструмента, които обаче имат еднакъв смисъл..."


Видинчани подкрепят финансирането насочено към страните, които имат нужда от тези средства за развитие, показа анкета:


"По принцип трябва да се помага на всяка една държава, защото все пак не може всички да имат една и съща инфраструктура и икономика... Нали за това е общност, да помагаш, на който изпадне в беда... Хубаво е където не е развито, да се помага, тук има техника да изпращат там, в другите страни. Бежанците всички отиват в Европа... Трябва да се помага, защото другите, бедните нямат тези възможности на Европа."


Благодарение на Европейското финансиране животът на много хора по света се променя към по-добро всеки ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02

Четвъртокласник от Видин е приет в Софийската математическа гимназия

Четвъртокласникът Иван Пенчов Стоянов от видинското училище "Иван Вазов" е приет в Софийската математическа гимназия. Това е видинското дете, което постигна 99% на IQ тест, проведен в края на април 2023 г. във филиал на международната организация Mensa в Пловдив. Резултатът в „Менса България“ поставя Иван сред елитните 2% от населението на..

публикувано на 23.07.24 в 16:00

Фестивалът "Дунавски вълни"- забавления за малки и големи

За 13-та поредна година в град Видин се провежда фестивалът "Дунавски вълни" . Различното тази година е, че за пръв път работилниците и заниманията се провеждат в парк "Владикина бахча" .  Програмата на фестивала е много разнообразна -  има за всекиго по нещо, за малки и големи. Работилничките по дърворезба, рисуване и..

публикувано на 23.07.24 в 15:44

Над 600 килограма от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Приключва жътвата на есенници в област Видин. Добивите са прилични, качеството на зърното е добро. Това каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите:  "От 650 до 670 кг. от декар са добивите от пшеница в региона, качеството на зърното е много добро. При ечемика добивите са също между 550 и..

публикувано на 23.07.24 в 15:16