Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

136 години от провъзгласяването на Съединението

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН


На 6 септември 1885 година Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България. До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голямо Конаре и други южнобългарски селища, координирани от Българския таен централен революционен комитет. В резултат на военен преврат, оглавен от майор Данаил Николаев, османският губернатор в Пловдив Гаврил Кръстевич е свален от власт и заменен от администрация, назначена от българския княз Александър I. Съединението провокира Сръбско-българската война (ноември 1885) и Българската криза. Такива са историческите факти. Днес обаче ще излезем от учебниците по история - поканихме историка и анализатор Захари Захариев, за да ни разкаже за акта на Съединението от малко по-различен ъгъл:

"За 6 септември като един от най-ярките моменти в българската история, в които българският народ се оказва единен и решава проблем, създаден изкуствено срещу него отвън, и успявайки да го защити по най-блестящия начин, е говорено много. Затова не ми се ще да казвам всички факти, които са добре известни, но все пак не мога да се въздържа от една интересна аналогия от ситуацията, в която сме днес, и ситуацията, която е тогава. Защото българското Съединение през 1885 година, на 6 септември, е в обстановка, която никак не е благоприятна за това, което прави българският народ. Фактически в самата държава и тогава, като сега, има разделение, то върви по няколко линии - по линиите на русофили- русофоби, по линията на туркофили- българофили, по линията на интересите на отделните велики сили, противоречията между Англия и Русия, всички останали държави, интересите на Австро-Унгария, съседите ни - кой ли не ни притиска отвън и това резонира върху българското общество. Вътре в него няма единна политическа мисъл, но въпреки всичко има добри политици. Да не забравяме, че по това време ръководител начело на държавата е един велик политик - Петко Каравелов, а председател на Народното събрание е не кой да е, а Стефан Стамболов. Разединеният в политическо отношение български народ обаче е обединен от една велика мисъл, от една велика идея - това е идеята за целокупна България, за събирането на всички разпилени български земи в едно общо отечество".


Това, което искам да кажа за този ден, е, че въпреки политическите страсти, въпреки противоречията между политици, когато има обща цел, когато има обща визия за бъдещето, когато може енергията на един народ да бъде насочена в една правилна посока, то резултатите идват неминуемо след себе си. Независимо кой кой е, независимо кой какъв е. Затова моят призив в такъв ден е наистина да прочетем отново онова, което стои на Народното събрание - Съединението прави силата, призова  Захари Захариев.


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46